Durerea unei pierderi de sarcina ( 39 )

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Stefania, draguto, pai asa am vorbit???Lasa-le in pace daca le fugareste grija, cum adica sa nu mai iesi din casa???Daca tu te simti bine, nu te doare nimic si micuta topaie...e excelent, plimba-ti burtica numai ca sa le enervezi
Am mai auzit cazuri de "explozie", gen 5 kg/sapt. E f important sa bei lichide...ce poti, apa, iaurt d-ala de regim, sucuri naturale, ce poti, dar numai sa depasesti 2l. Si sa incerci sa reduci dulciule. In rest...unda verde la rontait, carnita, laptic, fructe. Mey, eu am un exemplu concret, cumnatica mea a luat 20 kg pana la 30s, apoi a trecut la dieta si a mai luat vreo 3, cam asa ceva, iar bebe a fost ok...s-a dezvoltat f frumos, pana la 4200g. Dar zaharul e pricipalul vinovat...vezi cum te pacalesti si tu sa-l mai reduci. Si pe ea o "incuraja" medicul: v-ati facut cat dulapul!!

Daca zici ca glicemia e buna, atunci nu ai de ce sa-ti faci griji cu diabetul...in cel mai rau caz, daca merge tot asa, cu kg mai multicele, poti sa faci o hiperglicemie provocata. Hai, capu' sus!
Aaaaa, si cobele, de genul: ai burta nu stiu cum, sigur nasti etc...alta tampenie!

Astept sa ne spui maine pe unde te-ai plimbat...da???Sa nu care cumva sa stai in casa din cauza celor pe care-i mananca limba!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

catty am deschis acest subiect si am vazut ca ai pierdut sarcina te cunosc de la aspirante si nu am stiut ca ai reusit sa fii graviduta...imi pare fr rau ca ai pierdut bb si am si plins ca am citit mai multe povestioare care mau impresionat fr tare si inca sunt sub doza aceasta trista....ma doare nespus de tare, nu cred ca exista cuvinte care poate sa te linisteasca doar credinta in Dumnezeu si increderea te va face puternica si vei lupta incontinuare...sunt fr trista mai ales ca nici luna aasta se pare ca nu sa prins nimika deja mam descurajat tare si numai stiu pe ce carari sa incerc iar sa merg miam pus speranta in stimularile care le am facut si tot degeaba, simt ca pamintul imi fuge de sub picioare si cerul cade peste mine, sunt aproape trei ani de chin si lacrimi si rugaciuni la Dumnezeu...dar separe ca rindul meu e fr departe....nu vreau sa ma dezamagesc in Dumnezeu dar simt ca inima si sufletul deja sau racit....incepe disperarea....
va rog sa ma iertati ca nu sunt din grupuletul vostru dar va citesc si pling in rind cu voi si ma bucur la fel!

Maria

http://tt.lilypie.com/F8YQp3.png
imi doresc un bebe si il iubesc foarte mult de pe acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Maryan poti sa te alaturi grupului nostru.Stiu ca ti-ai pierdut sperantele dar trebuie sa fii puternica si sa crezi ca va veni si randul nostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

musettepink iti multumesc pu primire, nu cred ca mai am forte...sunt in culmea disperarii, nu mai vad rezolvare la dorinta mea...sunt fr suparata pe viata, de ce oare trebuie sa trecem prin atitea suferinte ca sa avem si noi un copilas....si cele care merg cu inima si cu zimbetul pe buze la avort...si anume acelora Dumnezeu le da copii sa aiba...dar noi....suferim pu tot de ce nu inteleg!

Maria

http://tt.lilypie.com/F8YQp3.png
imi doresc un bebe si il iubesc foarte mult de pe acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Marryan, ai dreptate cand spui ca noi cele care nedorim enorm de mult un bebe, nu avem bucuria de a-l avea, iar cele care nu si-l doresc...au parte. Chiar zilele trecute stateam de vorba cu o vecina, care acum are varsta de 73 de ani si din vorba in vorba am ajuns la subiectul copii. Ce credeti ca am aflat? Ea nu are niciun copil, dar a facut 44 de avorturi fetelor. Am ramas inmarmurita! Nu imi venea sa cred cu cata nonsalanta afirma ca a facut 44 de avorturi...park era ceva de lauda! Atunci mi-am amintit de noi, cele de aici, care ne chinuim, suferim...iar pt unele persoane a face ujn avort este...ca si cand ar merge sa isi cumpere o rochie...
In ziua in care am facut eu chiuretajul, erau cu mine in salon, ink 2 fete in aceeasi situatie ca si mine, cu sarcina oprita din evolutie, probabil k ne bagase intentionat pe toate in acelasi salon. Una dintre ele avea 24 de ani, si era deja la a doua sarcina pierduta...Nici nu va imaginati cat suferea saracuta.
In fine, v-am povestit acest lucru, pt ca m-am revoltat cand vad ca noi suferim atata si altele...Stiu ca nu e bine sa judeci pe nimeni si nu este o rautate ce spun, dar park nu e drept...

N.Petros

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Ninia81 multumesc de intelegere, asa e si eu am vazut o droaie care au venit la dr ca sa scape de sufletele care erau in ele...eu sunt fr suparata nu judec nu vreau sa o fac....dar ma rupe de durere si tot astept se se intimple si tot nu se intimpla DE CE OARE?....e greu sa nu stii raspunsuri la intrebari..

Maria

http://tt.lilypie.com/F8YQp3.png
imi doresc un bebe si il iubesc foarte mult de pe acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Mereu o sa ne intrebam: DE CE? Nu stiu nici eu, nici voi si probabil k nimeni nu stie...in afara de Doamne-Doamne, care ne incearca...Nu stiu cat e de real...dar nimic nu se intampla fara un motiv. Sunt sigura ca vom avea cu toate bucuria de a avea un bebe si atunci vom uita de suferinta!
Eu imi doresc sa am 3 copii...dar daca nu se poate vreau sa am macar unul...
Pupici.

N.Petros

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

si eu am fost la faza ca vreau sa am 3 copii doi baieti si o fetita dar se pare....ca unul va fi deajuns!
Trebuie sa credem....e mai greu dar trebuie sa incercam.

Maria

http://tt.lilypie.com/F8YQp3.png
imi doresc un bebe si il iubesc foarte mult de pe acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo2rina spune:

Marryann, multi scumpo, imi pare rau ca esti tot suparata si dezamagita. mi-era dor rau de tine, dar nu vreau sa te vad suparici. ma rog la DD sa te bucure cu un sufletel, asa cum ma rog si pentru fetele de aici mereu.
slimatei, stai linistita, draguto, si eu am luat in doua saptamani 1.8 kgi in urmatoarele doua fara nici un regim am luat 200g. si am o burta destul de mare pentru varsta sarcinii, dar eu le spun din start celor care vor sa comenteze ca mi-a zis dr. ca e copilul mare si ca-l nasc de peste 4 kg. si le dau peste nas.daca inainte eram retinuta, dupa ce am ramas insarcinata, daca ma provoaca un pic cineva, si-a dat foc. te rog, asa sa faci si tu, raspunde-le.
Michelle, si mie mi-e dor de voi si mi-e greu sa citesc pe bucatele, efectiv sunt in fata calculatorului, dar am treaba, mai pregatesc documente ca sunt o gramada, am interviuri, vizionari, suna telefonul, plus ca mai am de migalit la pereti, acum fac aspecte de toamna. iti tremit pm cu linkul pt poze. draga mea, mereu ma gandesc la tine si ii povestesc sotului de tine, as da orice sa te vad linistita. din pacate eu nu te pot ajuta deloc, ca nu stiu cat de mult inseamna cuvintele, doar tu poti face asta impreuna cu sotul tau, nu uita ca iti este sot la bine si la greu si te iubeste. stiu ca nu vrei sa te vada suferind, dar cred ca este mai bine, oricum nu-i poti ascunde la nesfarsit.cum stai cu invatatul pentru examene? fetita de care ai grija ce face? te imbratisez si indrazneste sa iei optimismul meu cand te strang in brate, eu nu am asa mare nevoie de el.
Flavia, scumpo, priveste inainte, priveste langa tine, la baietii tai minunati, la voinicii tai si nu mai fi trista. ei te simt cand nu esti in apele tale, sa stii.iti trmit pm, sper sa-ti descretesc putin fruntea. te strang tare in brate si-ti dau voie si tie sa iei din optimismul meu, ca si lui Michelle.
Lau-Meli, mey dar tu chiar n-ai stare? acu' ai plecat in plimbari prin oras? frate, vino si ajuta-ma si pe mine un picut la treaba, te roooooog, ca nu mai vad bine de atata pictat, decupat, etc. te pup si sa faci tratamentul.
danangie, sa nu te neglijezi, cistita e pacatoasa, trebuie sa gasesti ceaiuri pentru asa ceva. ma interesez si eu ce poti bea si-ti dau pm daca gasesc.
Andreea, nu-ti face griji ca n-ai facut triplul test, masoara pliul nucal, cate saptamani ai?eu nu am masurat ca toti doctorii mei erau in concediu in perioada aia asa ca acu' am facut triplul test, dureaza 2 sapt pana aflu rez si, sa-ti spun sincer, nu stiu cat ma voi lua dupa ele.eu sper sa iasa riscul foarte mic ca sa nu mai stau stresata si de asta, ma rog. oricum, nu sta ingrijorata, nu ai de ce, va fi bine, vei vedea.
mav, ma rog pentru tine sa te linistesti, vreau sa te vad puternica asa cum esti, de fapt. sa stii ca eu umblu cu paginile despre Sebi la mine si mai citesc. sotul este tare amuzat de el, iar eu la fel. voiam sa-ti spun demult ca e un copil deosebit, spre rusinea mea am uitat. te strang in brate si-ti dau si tie optimismul meu ca tie iti este de ajutor acum.
dragelor, mi-au iesit rezultatele la toxoplasma, ca am repetat-o ca n-am imunitate, la hiv, vdrl, ce-o mai fi si ala?, hepatita b si c, am facut si pentru hep b cu toate ca sunt vaccinata si pentru a si pentru b si mi-au iesit bine. sunt multumita de asta, mai am de asteptat inca o sapt pentru triplul test care imi cam scoate peri albi... azi, sa vedeti ce-am patit: citeam din urma ce-ati mai facut, de fapt de ieri si pana azi, mi-am lasat mancarea pe foc sa se incalzeasca, focul mic si am fost asa de concentrata de ce scria slimatei despre persoanele ingrate ca mi s-a ars mancarica... si mi-era o foame si bebe ma inghioldea rau, cred ca si lui ii era,asa ca n-am avut incotro si-am mancat-o... si era amara rau... si nici painica n-am avut ca sunt la gradi... si azi stau pana la 8 ca nu poate sotul sa vina sa ma ia. hai ca m-am plans destul.
Maine a cui este ziua de nastere?Ma pregatesc din seara asta sa cant. si sa mananc tort., ce la-s devora acum. Irene, a ta? scuze, m-a lasat memoria rau de cand cu sarcina...sau Liana? offf

Marina, o in cu Mihnea-Adrian 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

jojo, si eu cred in vise! scoateti-o atunci, sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos, si sa recuperezi cu bine apoi!sint alaturi de tine, ma gindesc mult de tot la tine zilele astea!

andreea, imi pare tare rau, cum ti-am zis la noi sint intre 325-450 cad, daca iti renteaza sa vii aici, cu mare placere stai la mine si te programez eu. ma bucur ca bebe e bine, uraaaaa

dana, pai, pe sotul meu l=a dat afara din ianuarie, desi trebuia sa stea in locul meu pina in mai cind ma intorc la munca si sa-si caute intre timp, iti dai seama in ce conditii ma intorc eu la munca, nici nu-mi mai vine oricum sa ma intorc la ea ca ma plateste prost si ma cam enerveaza. asa ca fara 2 venituri nu o scoatem la capat cu rata la casa si sa traim cu piticii.....deci, sint mai multe optiuni, cea mai rea era ca pierdem casa, adica tre s-o vindem , sau o alta optiune neagra sa ma intorc eu la munca, dar nu l=as lasa asa mic pe david cu soacra....(care macar a zis ca vine din martie, macar atit ca=mi las puiul pe miini bune), sotul mai are niste lucrari de predat, si in ianuarie de cind termina stagiul isi cauta in domeniu, sperind ca-si va gasi si ca voi putea ramine cu piticii....apoi ar mai fi optiunea sa ne deschidem noi cabinet, dar sotul nu vrea inca zice ca e prea riscant cu doi copii, ca daca nu am avea copii s=ar fi lansat! si uite asa, e stres, tensiune, planuri de atac, ginduri negre, ne mai si certam.....etc multumesc mult de gindurile bune si de griji, o vom scoate noi cumva la capat e clar, sa vedem acuma cu ce si cite sacrificii si de ce natura, dar sintem cu totii sanatosi asta e cel mai important!nu!?

consi, pai atunci bafta sa se prinda cit mai repede

musette, multumesc de incurajari, asa e, copii imi dau putere. tu, cum esti?

irene, pai ai grija, fa un test, ca stii si tu ca nu e bine sa iei medicamente!

lau, cu toate problemele tale si gasesti timp si ptr mine....pup fata sufletista, mi-a iesit o friptura pe mere pe cinste!vreau reteta de pulpe pui cu stafide!ai mare grija de tine, ai fost la endocrinolog?plimbare placuta

slimatei, va fi bine ai sa vezi!nu mai ai mult si-l ti pe bebe in brate. e semn de un posibil diabet de sarcina cind pui asa mult kg, fa o glicemie provocata.important e sa fie bebe bine nu kg conteza, cu dominic am pus 21 kg e drept c-a fost mare da am dat jos apoi 15 kg, asa ca stai linistita verifica numa sa nu fie diabet gestational

laura, merci mult de incurajari draga mea!de fiecare data cind ma uit la tine la semnatura ma bucur atit de mult!v-ati gindit la nume?am avut un vis ciudat, eram gravida si era fetita.....of, sincer numa asta mi-ar lipsi acuma!poate sotul tau are dreptate, e fetita, cine stie, eu, cred ca e baiat!abia astept sa te vad in poze cu bebe, ce=o fi el!e bine ca intri in concediu, te poti odihni si relaxa

mav, iti dau mail, si eu am luat acid folic inainte de fiecare sarcina

michelle, draga mea intotdeauna ai stiut sa ma incurajezi!ai avut o vorba buna ptr mine, multumesc mult, tu cum mai esti?ti-am dat mail, si azi am incercat pe mesenger!dominic maninca in cantitati mici produse lapte, sintem pe drumul cel bun, tot mai multe i-am dat.ma bucur ca sotul tau e mai bine si ca a inceput munca. sanatate multa.nana trebuia sa nasca....uite ca mi-am incarcat eu putin bateriile ia putina putere de la mine, sint alaturi de tine ptr luna octombrie!te string tare in brate!in ce zi esti?

ninia, ma bucur ptr tine, pai si-o fi pierdut mintile baba aia, eu nu cred c-a facut atitea avorturi si mai e intreaga....

catty, sint alaturi de tine,

maryan, speranta moare ultima, trebuie sa rrezi tare si vei reusi!

teo, si eu astept poze cu gradinita, gata am luat o gurita de optimism de la tine, merci din suflet,la hiv e bine ca nu ai iminitate ca e sida, ma bucur c-au iesit bine testele.

chiar asa ziua cui e azi? ca liana e in 27(joi) si mirelush in 28, da stiu ca erati multe balante, ia prezentati-va la apel! care sinteti? sa bem si sa ne veselim!

va pup tare




Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput