analize premergatoare-40 ani

analize premergatoare-40 ani | Autor: IRENE11

Link direct la acest mesaj

ei,da!

puteti sa radeti!
am 39 de ani si doi copii minunati(un baiat in clasa a V-a si o fetita intr-a II-a) si ma bate gandul sa mai incerc sa fac unul.

ceea ce nu stiu este ce analize trebuie sa faca o femeie de varsta mea premergatoare sarcinii?

fireste,ca as putea sa ma duc direct la ginecolog,dar o discutie cu voi,dragelor,tine mai de cald:)

asa ca lamuriti-ma si pe mine,daca stie vreuna din voi!
iar daca subiectul s-a mai discutat,rig pe moderator sa-mi dea si mie un link, ceva si ....scuze deranjul!


cu drag

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Irene in primul rand felicitari pt frumosul gand de a mai avea un copilas desi ai deja doi!Pentru inceput ar trebui sa faci analizele hormonale din ziua 2 de CM ( de menstra): FSH,LH,estradiol si in ziua 21 progesteron( daca ai CM de 28 zile,daca e de 29 zile faci prog. in zi22 si tot asa) si eventual prolactina( in orice zi a CM,fara sa mananci sau se bei ceva inainte de recoltare).Apoi sotul trebuie sa faca o spermograma ( el cati ani are?) si tu monitorizare ecografica sa vezi cum stai cu ovulatia naturala,daca trebuie ajutata sau nu etc.Cam asta ar fi la inceput si sper sa ne anunti cat mai curand vesti bune despre II !

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Draga mea te felicit pt cei 2 copii si pt frumosul gand de a mai face unul!
Eu iti spun ce analixe stiu eu ca se fac inainte unei sarcini dar te sfatuiesc sa intrebi si medicul pt ca s-ar putea sa fie unele analize care se fac dupa varsta de 35 de ani!
Deci: Toxoplasmoza IgG si IgM
citomegalovirus IgG si IgM
rubeola IgG si IgM
listerya
sifilis
Hiv
examen de secretii vaginale
culturi de col
Papanicolau
analizele uzuale de sange
Chlamydia trachomatis
Cam astea sunt in mare!
Succes si sa ne anunti cand ramai gravi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRENE11 spune:

mii de multumiri,fetele-frumoasele!

sotul meu are tot 39 de ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

multi inainte amandurora si celor doi copilasi ai vostri!Sunteti tineri si aveti si experienta in a fi parinti asa ca spor si sa auzim vestile cele bune cat mai curand!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Cu placere!Mult succes!Ah si am uitat sa-ti spun sa incepi sa iei inainte de conceptie 2 pastilute de acid folic zilnic cu cel putin 3 luni inainte de conceptie,previne spina bifida la bebelus,e important asa ca ar fii bine sa iei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Sau poti lua elevit care e un complex de vitamine care contine si acid folic,e redcomandat si inainte si in timpul sarcinii!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput