Cine are si cum ingrijiti un Bichon ?

Cine are si cum ingrijiti un Bichon ? | Autor: annablue

Link direct la acest mesaj

Salutare iubitori de animale !
Venim si noi sa aflam de la voi, ceva sfaturi legate de Bichoni (catelusii aceia mici-pitici cu par lung care le curge pe ochisori, sunt ca niste ursuleti cu par lung).
Noi vrem sa achizitionam un pui de Bichon pentru piciul meu de 5 ani (de ziua lui vrem sa-l luam) si din ce am citit ar fi cel mai indicat ca si companion pentru copii, plus ca nu ridica probleme din cauza taliei sau mancarii.
Vroiam sa aflu daca sunt pe aici parinti ce poseda una bucata Bichon (bolognez sau havanez am vrea noi) si daca ne pot da ceva indrumari despre startul acestei aventuri ce presupune ingrjirea unui prieten patruped.
Eventual daca stie cineva de unde am putea sa achizitionam un exemplar...ar fi minunat. Si nu ma gandesc la unul cu pedigree impresionant, ci la un sufletel mic si dragalas ce e in cautare de prieteni devotati.

Ana

Annablue si Adita(1.11.2002)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

ca pe orice alt catel de talie mica/medie, cu parul lung in special si ca pe orice catel in general, atentie la:
- toaleta blanitei (spalat regulat, pieptanat)
- toaleta urechilor (smuls parul din urechi, daca e cazul)
- taierea unghiilor, mai ales daca nu merge prea mult afara ca sa se toceasca singure
- poponeata (se taie blanita in jurul anusului)
- vidarea regulata a glandelor perianale
- deparazitare /kg corp - interna si cea externa
- vaccinarea initiala (de pui) si cea anuala
- hrana adecvata varstei si problemelor (daca exista)
- dupa adoptia oricarui catel se evalueaza starea de sanatate si se intocmeste carnetul de sanatate (poti intreba dr. orice in legatura cu rasa respectiva, exista si carti si informatii pe net despre diferitele rase)
succes!


ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

annablue, http://www.caini-pisici.com/index.php?page=cauta_anunt_caine&categorie=caine&pagina=1&trm=da&rasa=Bichon&sex=&judet=&cuimg=&inarh=&tip=vanzare.
bafta!
L.

Binecuvantati animalul fara stapan si copilul fara parinti!
www.flickr.com/photos/13222161@N07/" target="_blank">catelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Anna, eu am unul havanez. L-am luat tot pentru fetita mea. Il iubeste teribil.
Daca vrei povestim pe privat ca sa nu incarcam forumul... sau pe mail... cum preferi. da-mi un PM si ne auzim.
Toate bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibos spune:

Buna..te sfatiesc sa nu iei Bichon maltese pentru ca ei ca rasa nu sunt prietenosi cu copii..iti spun din proprie experrienta am Bichon ci mai am un Westie West Highland white terrier ..asta e rasa care iti trebuie tot de talie mica nu trebuie atata pieptanat..si am observat nu doar ca le plac copii si au grija de ei ..se tin tot timpul dupa fundul lor ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anushca spune:

Bibos, te contrazic. Bichon Maltese este foarte prietenos. Eu am o femela bichon de 8 ani care a avut pana acum 12 pui din generatii diferite si din acestia 9 au ajuns in familii cu copii. Niciodata nu a avut probleme cineva cu ei. Ce-i drept bichonul este un caine jucaus dar si cu personalitate. Nu le place sa fie pedepsiti fara motiv. Este ce-i drept tentata sa faca zgomot cand se joaca. Adesea ii avertizez pe parinti de acest lucru, dar nu o cert niciodata. Pe strada pe catelusa mea o mai trag ce-i micuti de tot de blanita dar nu spune nimic. Este un caine vesel si dragut. Necesita ceva atentie dar nu ridica probleme.

Aici sunt cateva imagini cu "domnita" Bijou
http://s100.photobucket.com/albums/m16/anuta74/
Puteti deschide cu: desprecopii

Mergi la inceput