Bebei cu alergii (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Tot la medicii din Romania am auzit varianta asta...
E greu cu alergiile, am mai scris ca si cu sotul meu trebuia sa ma lupt - sa-i explic de ce nu poate sa-i dea o gura de inghetata ("ca pofteste") etc. Pe cind a inteles el cum sta treaba i-a trecut si copilului alergia! Doamne ajuta, ca nu stiu unde ajungeam!
Multe persoane sint bine intentionate dar... dar!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Pentru fetele cu pisici, am uitat sa va spun despre un nou studiu: persoanele alergice care au in casa pisica (sau vin in contact constant cu ele), se simt in general mai rau decit daca nu ar veni in contact cu pisica.
Deci nu se refera la cei care au alergie specifica la pisica. E vorba de alergici in general.
Nici nu mai stiu in ce revista am citit, parca era vorba despre un studiu facut in Europa. Poate gasiti mai multe informatii pe internet.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

vad ca nici tu nu ai somn....

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Pai abia acum ma destind si eu. Puii dorm, e liniste in casa si "imi fac de cap". Presupun ca si tu tot asa!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Gata, m-a lecuit cu incercatul Ieri i-am dat doua lingurite de iaurt normal si a facut aceeasi reactie.Nu i s-au mai umflat pleapele si inrosit urechile ptr ca i-am dat imediat antistaminice dar a stranutat din nou de mama focului.
M-am linistit nu-i fac nicimacar analizele ,la ce folos ca stiu ca nu i-a trecut.O mai plimb si pe la doctori si o mai intep degeaba(si asa are o frica de ei ,numai cind ii vede si incepe a plinge)
Offfffff cu D-zeu inainte.
Sanatate si numai bine !

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Imi pare rau. Mai bine mai astepti cu testele.

Uite ca am descoperit o noua alergie la copiii mei. La ragweeds (Pepsi help! Poate stii tu sa traduci) - e un polen. Se pare ca acum e sezon de virf. Asa se explica faptul ca dupa raceala de saptamina trecuta lui Alexandru inca ii curge nasul.
De 2-3 zile a inceput si Anuta cu simptomele. La ea e cel mai rau. Dupa ce sta afara citeva minute i se inrosec pleoapele si-i lacrimeaza ochii, curge nasucul... Of, of! Am avut niste zile frumoase, ieri nici macar nu am scos-o in parc. Am iesit in curte si cind am vazut-o cum face am intrat repede in casa.
Azi a plouat, s-o mai fi linistit treaba. Oricum, mergem la biblioteca deci vom fi inauntru.
Cica se termina treaba asta mai vreo doua saptamini.
Treaba e ca am doi copii sensibili. Si... imi curge nasul de citeva zile. Nu stiu daca e viroza lui Alex sau sint ragweeds astea.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Sheba, si eu sunt de acord cu ce au spus fetele, daca e alergie la lapte e foarte clar: fara nici un produs lactat sau altceva care sa contina lapte (biscuiti, napolitane).
Cat despre reintroducere, cand se presupune ca alergia a trecut, aceasta se face treptat,in cantitati mici, exact asa cum faci trecerea de la lapte paf la lapte dulce. Eu si acum ii dau lapte semidegresat (1,5% gasimi) si evit produsele lactate prea grase, inca am teama asta.

Erytea, imi pare sincer rau. Mai bine o mai lasi o perioada, mai lunga, pana sa mai incerci.fetitei stranutacioase!

Of, Ramona, alta belea acu. Nu am habar sa traduc chestia aia, dar am inteles ca e un polen. Eu faceam in copilarie reactii foarte nasoale la diferite polenuri (stranut, ochi foarte inflamati, lacrimat, conjunctivite alergice...urat de tot). Mi-a trecut pe la 6-7 ani, din cate imi amintesc.

Noi suntem ceva mai bine, sau macar o parte .... Stef e bine, dupa ce a trecut cu haraici peste o raceala. Anastasia a inceput sa manance mai multe fructe (in special struguri) si si-a mai reglat cat de cat scaunul. S-a si ingrasat 1 kg de cand merge la gradinita si sunt suuuper incantata, se apropie si ea de greutatea normala pentru varsta ei. Toate bune si frumoase pana aici numai ca eu sunt gripata, si mi-e rau de mor, plus ca mi-e teama sa n-o fure si piticii. Asta e, trebuie sa avem puterea sa trecem peste toate. Va pup si va doresc multa sanatate voua si copilasilor vostrii.

Mamica fericita a doua minuni: Anastasia (29.11.2003) si Stefan (21.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Noroc ca nu dureaza decit citeva saptamini polenul asta, dar zau ca bine era sa nu avem sensibilitatile astea!
Sanatate multa, sper sa nu ia si copiii.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

eryteea, imi pare rau dar iti zic sinteti pe calea cea buna, uite eu la fel i-am dat lui dominic in ianuarie, si exact la fel imi facea. si apoi in august cind i-am dat nu mi-a mai facut asa urit, doar a mai stranutat ff putin, si acuma maninca produsele cu lapte, dar inca nu am dat de toate, dar are iaurtul, mozarella, lapte vaca. si eu zic ca nu are rost sa mai faci teste, ca sa vezi ceea ce stii de fapt! asteapta 6-8 luni si incerci din nou ca acuma! dar esti pe drumul bun


ramona, asa e si la mine noaptea e liniste si pace si eu imi fac de cap! si cind mai dorm?!ca alaptez cam de 2 ori pe noapte!imi pare rau ca ai mai descoperit o alergie! nu stiu nici eu sa traduc da uite aici
http://en.wikipedia.org/wiki/Ragweed si sa stii ca am citit ca e bine sa cumperi miere din zona unde stati ca reduce alergiile la acel polen!stii ce e interesant, ca eu in romania nu am facut deloc alergii, aici mi s-au declansat, le fac cind e pe terminate iarna asta aici, poate de la iarna o fi aerul mincarea care l-au declansat!david are muci de cind s-a facut putin mai frig, fara sa aibe febra, deja ma dispera mucii lui! mi-e groaza sa ma gindesc ca o fi ceva......abia incepusem sa gatesc normal din nou, sa ma bucur ca am putut ptr prima data sa impart o banana split cu dominic, cunosti sentimentul?! sa bat in lemn ca din mai nu am mai avut probleme cu el de raceli!dar acu merge din nou la gradi....vom vedea. sanatate multa si sa scapati odata de plantele astea!

nastasika, asa e eu nu-i dau nimic ce e gras, lapte de 2% pe care il diluez cu soia, cum e ceva mai gras face mici pete rosii pe fata. felicitari ptr grasunica. sanatate multa tie, ai grija de tine

weekend placut fetelor, la noi este Thanks Giving

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Happy Thanksgiving Pepsi! Tot curcan papati si voi? Cum se sarbatoreste acolo?
Multumesc pentru link, despre alergiile la polen chiar nu stiu mare lucru. Interesanta ideea cu mierea de albine. Noi folosim, dar poate ca nu destul. O sa caut surse locale sa fie polenul de aici.
Am vazut ca sezonul ploios favorizeaza plantele astea. Aici de obicei e seceta, dar anul asta au fost ploi record. De asta se vaita toti de hayfever, ca e mai agresiva acum decit de obicei.
Astazi a fost ceva mai bine, am fost afara cu copiii. Anuta a fost doar usor infundata, dar fara mucuti sau ochisori inlacrimati. I-am dat claritin. Lui Alexandru inca ii curge nasul, dar si el e ceva mai bine. Sper ca e pe trecute.
Tocmai cind ma bucuram si eu ca am scapat de alergii! Am stiut ca daca exista teren alergic poti avea oricind surprize - dar speram!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput