Bebei cu alergii (5)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

buna ziua la mamici,

reactivez subiectul pt ca mi-a fost foarte util in ultimele zile, din pacate, si pentru ca as vrea sa ajut o mamica: donez o cutie de Althera, inceputa ieri, din care s-au consumat max. 10 masuri, e valabila inca 3 sapt. de-acu' incolo. mi-e mila s-o arunc, costa o poala de bani si poate e pe-aici vreo mamica in nevoie.

noi am trecut de azi pe Alfare.

pe scurt: mandra mea, care maine implineste 9 luni, este alergica la cazeina (analize nu i-am facut decat pt asta si pt celelalte 2 componente ale laptelui, IgE total peste limita) si are si intoleranta la lactoza (confirmata azi, banuita din prima luna de viata). povestea e lunga si sinuoasa, departe insa de a se fi sfarsit: colici infioratoare, balonare si imposibilitatea de a elimina gazele, diaree cu mucus, voma, dermatita atopica, 3 bronsiolite in 4 luni (ultima a tinut 6 sapt) care ne-au dus la astm, alergica la Ventolin/Salbutamol, Flixotide si la ser efedrinat (din ce-am incercat pana acum!), cu suspiciune de sindrom al colonului iritabil - din care cauza nu papa nimic solid, afara de cereale. Acum e in tratament tot cu un corticosteroid, Celestene (din Franta), Zyrtec si Ketof. colac peste pupaza, dispunem si de-un stafilococ auriu in nas (luat din maternitate, cel mai probabil), pt care avem antibiotic-picaturi de nas (ciprofloxacin).
celelalte IgE-uri specifice urmeaza sa le facem abia peste 6 sapt, mai are inca 2 sapt de tratament cu cortizon si apoi trebuie asteptat sa se elimine total din organism.

daca mai e cineva p-aici si e interesat, mai scriu

Edit: As ruga moderatorii, daca se poate, sa mute subiectul la "Parintii întreaba...", intrucat bebei cu alergii sunt si sub 1 an, si ar fi si mai usor de gasit. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinacapy spune:

Citat:
citat din mesajul lui alioana

buna

eu am un baietel de 3 ani. a fost depistat cu alergie la proteina din lapte la 2 luni (sange in scaun) si de atunci reactiile sunt din ce in ce mai rele. de 6 luni incoace incepe tusea asmatica doar daca este langa cineva care mananca ceva cu lapte. daca mananca ceva care are o urma infima de lapte (mi s-a intamplat de la produse pe al caror ambalaj nici nu se preciza ca ar putea sa aiba urme de lapte) se umfla in 20-30 de secunde. umblam vesnic cu supozitoarele cu cortizon dupa noi si cu ventolinul si zyrtecul. e foarte dificil sa citesti toate etichetele si sa gatesti totul in casa de la paine la biscuiti si inghetata. din fericire la soia e ok, dar incerc sa nu abuzez. l-m alaptat pana acum o luna si am stat si eu 3 ani fara lactate pt ca daca mancam 0 inghetata sau o felie de cascaval, la urmatorul supt se umfla si imi intra in soc.
am aflat ca laptele se gaseste in atat de multe chestii de la cosmetice pana la mezeluri.
mai rau e ca nu il pot duce la petrecerile de copii, la gradinita nu mi l-au primit, la locurile de joaca am patit-o de multe ori sa iasa cu blande pe palme sau cu ochii umflati, tusind de mama focului doar pt ca ceilalti copii mancasera ceva cu lapte inainte de pune mana pe jucariile alea.
am noroc ca de la 1 an jumate stia sa nu ia nimic de la nimeni pana nu afla ca nu e cu lapte (i-a facut o faza de asta inclusiv bunicii in parc: nu a vrut sa puna gura pe turta dulce pana nu a ajuns acasa si mi-am dat eu ok-ul). poarta bratara cu "alergic la lapte" dar pana acum nu s-a pierdut de noi.
doctorii deja spun ca s-ar putea sa ramana pe viata cu ea (15% din copiii alergici la lapte raman cu alergia) si nu stiu cum o sa fie la scoala si la adolescenta (am patit-o cu o matusa care l-a pupat pe obraz dupa ce mancase mozzarela si i-a aparut imediat buboiul).
am incercat tratamente homeopate dar nu s-a imbunatatit nimic. de o desensibilizare nu se pune problema, nu stim ce sa mai facem.

scuze ca m-am intins dar acum v-am gasit si m-am descarcat un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinacapy spune:

buna! si eu am un bebe de 2 ani si 4 luni alergic la proteina din lapte de vaca,soia si albus de ou.Am remarcat ca mesajul tau este de acum aproape 2 ani si eram curioasa daca ati reusit ceva cu alergia la lapte.si la noi este la fel de grav(bubite doar daca pui mana pe el dupa ce ai atins laptele sau branza).nu stiu ce sa-i fac in afara de a-l feri de contactul cu alergenii.toti pediatrii imi spun sa mai astept dar alimentatia lui este destul de dificila fara lapte si ou.

Mergi la inceput