Bebei cu alergii (5)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Mai sa fie ca exact exact articolul respectiv nu mai reusesc sa il gasesc, dar oricum informatia era minima..adica ceva de genul: cazeina ajuta la...si asta era tot. Cele mai multe info legate de beneficiile cazeina le gasesc pe site-uri de body building decat articole de specialitate, nu stiu de ce nici macar pe Enciclopedia Britannica nu am gasit mare lucru despre cazeina. Se pare ca ajuta la absorbirea peptidelor bioactive care stimuleaza producerea de hormoni....Mai caut pe maine, ca acum mi se inchid ochii..poate gasesc articolul din care am citat in mesajul anterior.

Edit: http://www.dairyscience.info/bio-peptides.htm-nu este articolul pe care il caut...dar parca are niste info..sincer nu am reusit sa il citesc decat pe diagonala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileana spune:

Buna,

Andrei este tot la regim fara lactate si pe tratament, dar inca mai tuseste: acum parca mai putin la efort, dar tuseste dimineata cand se trezeste. Se freaca la nasuc, cica il mananca. Am citit ca se cheama 'salutul alergicului'. Ma simt atat de neputincioasa cand tuseste, numar zilele pana la pasti, dupa care mergem iar la analize. Am totusi senzatia ca e altceva decat cazeina sau lactoza, pentru ca nu vad nici o imbunatatire dipa 3 saptamani de tratament si regim ... mai nimic.

Panel 4 este cea mai completa analiza de sange pt alergii? Mi-e mila sa-i fac testele alea cutanate, dar nu cred ca o sa avem de ales. Voi ce stiti, sunt mai relevante testele cutanate?

Ckristina, dar IgE total cat i-a iesit la analize celei mici?

Va pup si astept vesti.

Ileana, mama lui Andrei, 09.03.2006
Poze Andrei - primul an , Poze dupa 1 an

The fact that nobody understands you doesn't make you an artist...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Ileana in primul rand efectele pozitive nu sunt nici intr-un caz rapide...adica nou IgE la proteina din lapte a scazut spre valori normale in mai mult de 3 ani de abstinenta totala...deci in 3 sapt nu prea sunt sanse de rezultate vizibile, indiferent de cauza.

In ceea ce priveste testele..mai bine teste de sange decat test cutanat la varsta lui Andrei..sunt mai relevante cele de sange si mai putin periculoase. Apoi am gasit testul Elisa-se pare ca testeaza 230alrgeni alimentari. Am mai gasit o informatie: ar trebui sa te asiguri ca in testele pe care le faci si sunt alergeni respiratorii..ca poate avea o alergie la polen sau alte cele..sunt asa de multi si alergenii respiratori...si mai ales ca el are siptome astmatice-astmul este o alergie la nivelul cailor respiratorii.

Mult succes, sper sa gasiti cauza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileana spune:

Multumim pentru sustinere. Da, sunt testati si alergeni respiratori, dar din pacate, in total sunt "numai" 20. Multumesc pentru informatie, o sa ma informez despre testul Elisa, poate reusim sa-l facem. Sper sa nu fie altceva la care el este expus in continuare si noi ne dam de ceasul mortii degeaba. Va mai tin la curent.

Ileana, mama lui Andrei, 09.03.2006
Poze Andrei - primul an , Poze dupa 1 an

The fact that nobody understands you doesn't make you an artist...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theli spune:

Buna!

Mai primiti un bebe alergic?
Se numeste Maia, are 15 luni si am descoperit ca este alergica la lapte (cazeina si lactoalbumine).
Nu avem inca un tratament, abia ce-am luat rezultatele de la analize. Ni s-a recomandat doar sa schimbam laptele praf (Aptamil Junior) cu o formula hipoalergenica.
Mai sunt bebei cu aceleasi alergii?Ce laptic la dati (ne trebuie o formula junior ca are peste un an), ati scos din alimentatie si branzica de vaci si iaurtul?

Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

aileana, scuze,acum am vazut intrebarea ta; ig total era 33,47 cand avea 11 luni(limita e 15 pt copiii cu varsta 5 sapt-1an); anul asta am facut doar ig uri specifice;

theli, fetita mea are 23 luni si de la 12 luni bea lapte formula de soia de la humana(humana SL); cel mai bine e sa intrebi alergologul pt ca maia trebuie testata si pt soia(in cazul in care alegi un lapte de soia); tu cum ai descoperit alergia? ce teste ai facut?eu am scos din alimentatie tot ce inseamna "urma de lapte"(si fetita mea e alergica la caseina); de fapt asta e "tratamentul" :sa nu i dai nimic din ceea ce i provoaca alergii si organismul "uita"

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Comote, Orange, Vodafone

www.inimacopiilor.ro


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Ne primiti si pe noi in clubul celor alergici?
Si fetita mea care are 2 ani si 2 luni aste alergica la proteinele laptelui de vaca si arahide. I-am facut tot felul de analize la Cluj si asta a reiesit.
Tare e greu cu mancarea asta daca are alergie. Eu nu stiu ce sa ii mai dau de mancare infara de lapte Humana Sl cu cereale, banana cu biscuit sau cereale,pireu de legume cu carnita.Mai ales ca nu mananca decat totul pasat.
Voi ce le mai dati de mancare micutilor?
Cat i-am dat tratament cu aerius si Zyrtec parca manca mai bine dar acum iar mananca tare rau si vomita uneori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Salutare,

ce mai faci bebei alergici? Dar mamicile?

BIne ai venit diana69..sigur ca "primim" pe toata lumea, este un club deschis...cu cat sunt mai multe informatii si experiente cu atat mai bine.

Eu vroiam sa mentionez o surse care mentioneaza faptul ca untul este interzis in alergia la lapte deoarece contine cazeina.
http://www.healthsystem.virginia.edu/uvahealth/peds_allergy/milk.cfm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Stiu ca in afara de Matei nu este alt "bebe" cheliac..dar just in case vroiam sa menionez o informatie noua: se pare ca exista un test de saliva pt diagnosticarea bolii-echivalentul biopsiei; testul fiind la fel de concludent si la diagnosticarea initiala a bolii si in cazul in care "subiectii" au urmat diete fara gluten. Am sa revin cu mai multe info si ceva link-uri :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Please help.Dupa un episod de dermatita atopica Andreas la 7 luni cu IGE total 47(val normala 15).Nu i-a iesit la lapte decat o valoare nedetectabila de 0.18 dar i-am dat Alfare si i-a trecut.
Acum Andreas are 3 ani IGe total 170(ar trebui maxim 60) fara dermatita dar cu toate semnele( cearcane, balonari, constipatie, malabsorbtie, arata subnutrit de-a dreptul) dar la lapte iar valoarea e 0.Nu mi-au facut la componentele de la lapte cu casein si lactoza.
De abia luni merg la dr, ce poate fi?

Adrianasi Andreas(28.07.2006)
baby Iannis

Mergi la inceput