Bebei cu alergii (5)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Este incredibil ce inconstienti sunt unii medici. In nici un caz nu se da proteina daca copilul are alergie pt ca astea inseamna ca ii bombardezi corpul cu ceea ce este toxic pentru el; IgE-ul specific o sa creasca si in curand o sa te trezesti cu o dermatita super urata ca sa nu mai vorbim de riscului unui soc anafilactic. Incredibil..sincer nici nu am cuvinte sa exprim incompetenta unor medici.


Desensibilizarea se face de obicei dupa 4 ani sau daca valoare IgE-ului specific scade ff mult sau chiar ajunge la valori normale. Si se face super super treptat...adica ceva de genul 1ml de lapte 190ml de apa si se creste doza de lapte cu cate un ml/zi timp de o luna.Si apoi inca o luna se da 1 ml de lapte, 9 de apa si cresti doza pana ajungi la 23ml de lapte si apoi treci la ml de lapte fara cantitate de apa si aici aici incepi de la 1 ml/zi si cresti progresiv. Cum naiba sa recomande un pediatru branza facuta din lapte de vaca(adica o cantitate asa de mare de proteina) in conditiile in care alergia are o vechime de doar cateva luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Am gasit un blog cu retete pentru celiachi, retete de dulciuri-tipa respectiva se pare ca are un fel de patiserie cu produse fara gluten...din pacate in USA [:((].

Pt cei interesati: http://www.theartofglutenfreecooking.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_is spune:

Pisicuta, ce spui tu ma pune pe ganduri. Am umblat prin multi doctori pana sa-l gasesc si pe acesta. Eu le spuneam ca copilul nu ia in greutate si ei imi dadeau vitamine. Am spus asta asa, ca o paranteza ca sa vezi ca se poate si mai rau.Fac haz de necaz. Dar sa revin, din ceea ce spui tu trag urmatoarea concluzie: ori nu e alergica si diagnosticu-i gresit, ori e alergica si mai tarziu o sa ma trezesc cu ditamai frumusetea de reactie. Asa ca te rog frumos, spune-mi cum se numeste tesul ala pt alergie, sa-l facem(desi mi-e mila de ea ca am intepat-o de multe ori) si sa-mi iau de o grija. Se poate testa si pt ou?
Mc pt tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_is spune:

tot eu sunt
As vrea sa-ti spun mai multe despre problemele noastre, ca sa-ti faci o idee...
La 3 luni DA
Intre 2,5 luni si 7 luni a luat in greutate doar cate 200 g pe luna
La 6 luni am inceput diversificarea. Toate bune si frumoase pana am introdus branzica si oul. Facea bubite de la ele doar pe maini, fata si cap. Atunci ni s-a pus si diagnosticul de alergie. Am tinut regim pana la 11 luni. Am introdus oul(la sfatu pediatrei) si a mers bine. La un an am incercat un alt fel de lapte(aptamil junior) insa a facut o diaree ce ne-a tinut 2 sapt pe regim si tratament. Acum incercam branzica. Si nu avem nici un simptom, inca. Tot ce am facut pana acum a fost la sfatul medicului.
Multumesc ca m-ati ascultat si orice sfat e binevenit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

oh...intr-adevar se poate si mai rau.

Pai cel mai simplu este sa ii faci un IgE total si apoi un IgE specific pentru proteina din lapte si din oua, daca ai remarcat ca facea dermatita la ingerarea acestor doua alimente. In momentul asta primeste si gluten?! Poate ar trebui sa ii faci si un teste de sange pentru intoleranta la gluten-antigliadina.

Sigur ca daca a facut dermatita ceva trebuie sa fie..poate nu este lapte-poate este oul...dar legat de faptul ca nu lua in greutate...al meu la fel era ..de la 6 luni nu a mai luat in greutate sau luat cate 100g/luna...si saracutul la 11luni avea doar vreo 7kg si atunci am descoperit intoleranta la gluten..poate boala celiacha-biopsia nu am facut-o niciodata. Sigur si de la alergie poate sa nu ia in greutate dar daca tot ii iei sange...fa si testul pentru gluten sa stii sigur.

Oricum eu zic ca pana nu ai rezultatele mai bine sa nu ii mai da nici un fel de aliment care sa contina proteina de vaca si ou...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_is spune:

Pisicuta multumesc frumos
Alexia pana la un an nu a mancat nimic care sa contina gluten. Acum mananca insa in cantitati moderate. Un biscuite sau un covrigel pe zi. Dar am sa-i fac si pt gluten sa fiu sigura.
Ne-au iesit cateva bubite de la ROR. Voi ati dat cu ceva? Vad ca nu o supara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Alina sper sa decoperi ce este in neregula

Noi nu am facut bubite de la Ror..in afara de febra nu am avut altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diababy29 spune:

buna mamici!! sunt diana, mamica lui darius (6 luni). strumfuletul mau e alergic la lapte de vaca si se pare ca si la laptele praf... nici cel HA nu putem sa-l bem , pana acum a papat doar san, doar de o saptamana am inceput diversificarea si ii ies niste pete mari rosii pe fata de la lapte praf, si cred ca si la gluten suntem alergici, dar inca nu stiu sigur.... saptamana viitoare mergem la analize. daca mai este careva cu alergie la lapte praf poate ma ajuta cu idei... nu prea stiu ce sa-i dau sa pape... cerealele aproape toate contin lapte, si care nu au lapte nu-i plac...

va multumesc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

alina, si eu spun la fel.. fa testele! medicii mai si gresesc; e drept ca in ei trebuie sa ai incredere, dara daca ceva nu ti se pare ok, cauta solutii; pe bianca drii au tratat o 4 luni de micoza(pt eruptiile de pe fata de la alergii)

diana, imi pare rau de pb voastra; la laptele praf e alergica din cauza alergiei la laptele de vaca; trebuie sa nu i dai nimic care sa contina urme de lapte de vaca; fetita mea bea lapte de soia (humana sl)( dar stiu sigur ca nu i alergica la soia;trebuie sa ai mare grija) o alta varianta este laptele de orez; cereale bune noua ni s au parut cele de la nestle"orez cu roscove"; cateva pagini in urma am pus cateva retete; sa ne spui ce iese la analize

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Mai primiti un alergic in grup?

Baietelul meu Stefan este alergic la acarieni, foarte putin la mucegai si la par de pisica si caine. Noi am descoperit ca este alergic abia in noiembrie anul trecut. Desi am mers la destui medici... Nu are sens sa povestesc acum, ca asta a fost.

Mai este cineva alergic la acarieni? Si daca da, cum a evoluat "problema"? dati-mi o speranta... Stefan are si ceva bronsite astmatiforme la activ, acum este cu tratament, Singulair, si remedii homeopate. Este relativ ok, dar ce ne facem? Pana cand Singulair??

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput