**Aspirante optimiste, peste 35 ani **-cap.12

**Aspirante optimiste, peste 35 ani **-cap.12 | Autor: Ioanatugs

Link direct la acest mesaj


LISTA ASPIRANTELOR



Adelia alin(Adelia-Alina), 37, Gemeni ,Infertilitate feminina=o sarcina extrauterina cu extirpare de trompa,cealalta trompa cu hidrosalpinx extirpata laparoscopic, 3 Fivuri nereusite


agerica, 37, infertilitate feminina primara, probleme ale trompelor rezolvate prin laparoscopie


amzulica, 36, sotul azoospermie. Investigatii si interventii: operatie laparoscopica de fibrom subseros pediculat, HSG si cauterizare col, 10 IAD pana in prezent.


anastacia, faza de analize, urmeaza o IA


Avalon, 35 ani, Balanta - infertilitate masculina (oligospermie foarte severa); sarcina oprita in evolutie in 2004, 4 IAS+ 1 FIV Giulesti 2006; urmeaza laparoscopie diagnostica;


Boss_felicia, sarcina pierduta in 2006, sinechie uterina rezolvata histeroscopic


Carry (Maria), 37, Leu, Infertilitate feminina+masculina= 8 IAD, sotul cu oligoastenospermie


Chivutamonica (Monica), 39, Infertilitate feminina= Cm neregulat


cicina (Carmen), 44, Varsator, Infertilitate feminina=o trompa infundata, prolactina marita dar tinuta sub control, foliculi fara ovocite la punctie, FSH mare, 3 FIV nereusite


Ciela, 40, Infertilitate feminina+masculina= 5IAD nereusite la Timisoara(Bega), sotul cu oligospermie.


Copilutzu (Doina), 38, Leu, Infertilitate. Din toamna 2006 IAD


Crinuta71 (Ioana), 35 ani, Sagetator, Infertilitate inexplicabila= 6 IA + 2 FIV nereusite


Cristina38(Cristina), 38, Varsator, Infertilitate feminina (primara)inexplicabila=in iunie 2006 FIV(Sabyc) nereusit. Acum urmeaza in toamna 2006 fiv cu embrioni congelati


Cristinici (Cristina), 37, Infertilitate feminina secundara= 2 extrauterine, lipsa trompe, 3 FIV nereusite


Danuda, 45 ani, in asteptare de donatoare de ovule


Danotino, 35 ani , 3 IA, ultima reusita, dar avort spontan la 6 saptamani


ednut(Simona), aproape 37, Leu


Gabi_66(Gabriela), 39,Sagetator, Infertilitate feminina inexplicabila


Gabitzu37, 37 ani, o sarcina pierduta in 2005, incercari de 6 ani


goldi
, 36, Leu :sterilitate secundara de 3 ani. 2 sarcini la care a renuntat in urma cu cativa ani.Sotul:oligoastenospermie usoara


greenapple2611 (Simona), aproape 35 , Infertilitate feminina (secundara)= sindrom antifosfolipidic, stare de hipercoagulabilitate. Sarcina pierduta la 8 luni (tromboflebita), copilul nascut prin cezariana a trait doar 4 zile. Alte 2 sarcini oprite din evolutie la 5 si 6 luni


Idaira 35ani(in ian.2007),incercari de 9 luni, un chiuretaj in aprilie2006


Juliada, 36 ani, o fetita care face 6 ani in decembrie,si mai vrea un bbpe care il astepta de 1 an jumate


KAMY13, 35, are un copil de 11 ani


KITTA(Anca), 39, Infertilitate feminina= aderente pe trompe (desfundate in nov 2005), 8IA nereusie(7 cu stimulare si 1 fara, urmeaza FIV


Li69, 37, de 17 ani asteapta un copil


Madalina1968(Madalina),38, infertilitate (aparent) inexplicabila


Madlen, 37 ani, cicluri anovulatorii, 1 sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani anul trecut, sotul astenoterato, laparo in martie, urmeaza FIV


Michita (Laura), 36, Infertilitate feminina(secundara)=are un copli de 4ani dupa care au urmat 2 extrauterine. In toamna 2006 urmeaza sa faca FIV


Miki-miki (Mihaela), 36, Leu, Infertilitate masculina(primara)= azoospermie cu recomandare FIV+ICSI cu prelevare de gigei prin biopsie testiculara (posibil in toamna 2007 la Giulesti)


Mirela_1 (Carmen-Mirela), 35, Capricorn, un FIV nereusit, sotul cu astenospermie


MissParker 39 ani, Scorpion
________________________________________________________________________________

Nasha_4as (Luciana), 39, Leu ,Infertilitate feminina=trompe cu sactosalpinx, 3HSG,3luni instalatii, 1 laparoscopie


nico.tausend(Nicoleta), 38, Sagetator, Infertilitate feminina+masculina= prolactina si DHEA mari (corectate prin tratament), oligospermie


norasorana(Valeria), 37- o extrauterina in 11.07.2006 si o sarcina oprita in evolutie


Nucutza (Irina-Felicia), 35, Varsator, Infertilitate feminina+masculina= trompa dr putin infundata, astenoteratoazoospermie,6 IA nereusite


Roxali (Ali), 35, mamica lui Enrico.


Signora, 35 ani


Stelutza_36 (Csilla), 37, Rac, Infertilitate inexplicabila


Teli (Otilia), 39, leu, Infertilitate feminina= amandoua trompele infundate, 2FIV nereusite


Victoria (Veronica), 38,Leu, Infertilitate feminina secundara= 2 sarcini oprite din evolutie, 6IA nereusite, 2FIV-uri nereusite


Zorra, 38, Balanta: programare pentru FIV pentru luna octombrie. Pe scurt: endometrioza, chisturi, aderente (rezolvate deocamdata), menstruatie neregulata...
--------------------------------------------------------------------------------

CRISTIAMA 37 ani, sarcina recenta oprita din evolutie
_______________________________________________________________________________

Gaghi 36 ani, 7 avorturi spontane

________________________________________________________________________________

Gra26 39 ani, infertilitate secundara, 9 ani de incercari, 3 IA nereusite

________________________________________________________________________________

LilianaFi 37ani ,endometrioza pelvina, trompa stg.infundata, aderente-adezioliza, o sarcina oprita in evolutie in 2006 + un FIV nereusit
________________________________________________________________________________

Gabid 38 ani, in 2000 primul FIV la Medsana cu prof Ancar care a fost nereusit,in 2001 doar ET cu embrioni congelati -REUSIT = o fetita de 5 ani si jumatate, sotul oligospermie, urmeaza un nou FIV pentru bebe2

_______________________________________________________________________________

Doris_71 36 de ani, zodia pestilor, infertilitate masculina ( avem facuta biopsie testiculara din care au rezultat 4 eprubete cu pusi la rece), am inceput FIV+ICSI luna asta, dupa 10 zile am oprit stimularea (1 singur folicul de 18 mm). Incepem din nou FIV+ICSI nr. 2 pe 19 septembrie si Doamne ajuta.
______________________________________________________________________________

Aldolina 39 ani, infertilitate inexplicabila, incercari de 10ani, 9IA, 3 FIV-uri nereusite + doua intreruperi de sarcina la 22, 23 ani

______________________________________________________________________________


LISTA INVITATELOR

Nusy (Marinela), 32, Taur, Infertilitate masculina, primul FIV nereusit, urmeaza al doilea in toamna
_______________________________________________________________________________


Andrabirni (Andra), 30, Rac, Infertilitate masculina primara= azoospermie (f f putini gigei imobili), recomandare FIV+ICSI cu o eventuala biopsie testiculara pt prelevare de gigei.

--------------------------------------------------------------------------------

Ioanatugs (Ionica), 34, Taur, Infertilitate masculina = oligoastenozoospermie severa + feminina - secundara, chist endometriozic operat laparoscopic in mai 2006, doar o trompa functionala, histeroscopie in 2007 unde s-a descoperit o sinechie cervicala si un polip, 4 IA pe ciclu natural nereusite, o intrerupere de sarcina la 26 ani, o sarcina pierduta la 31 ani.

--------------------------------------------------------------------------------

Piticul (Irina), 33, Fecioara, Infertilitate feminina primara=trompe obturate (sactosalpinx bilateral)

--------------------------------------------------------------------------------

Tabitha (Ioana), 31, Infertilitate feminina (secundara)+masculina= sarcina intrerupta la cerere la 19 ani,sotul azoospermie(depistata in 2004), FIV+ICSI in 2005 cu biopsie testiculata (nereusit), HSG (2004,2005)-trompa dreapta infundata, Laparoscopie (2006)- desc: hidrosalpinx stanga, ovar drept plin de aderente, sindrom aderential pelvini. 4 luni IAD (2 duble). Urmeaza alte IAD si un posibil FIV cu donator in 2007.

--------------------------------------------------------------------------------

corina_p(Corina), mastoza fibrochistica

--------------------------------------------------------------------------------

danyalo (Elena Daniela), 30, Leu- infertilitate masculina, diagnostic initial oligoastenoteratospermie severa, momentan oligoastenozoospermie usoara, Un IAS nereusit, urmeaza un FIV

--------------------------------------------------------------------------------

Bubulina1 (Karina), 33, Leu -probleme masculine, o sarcina oprita in evolutie

--------------------------------------------------------------------------------

iazminn, 31 - sterilitate masculina( oligospermie severa), 1 IAD, 1 IAS, 1 FIV cu ICSI.

--------------------------------------------------------------------------------

Felicia, 31, balanta, ambele trompe 'desfundate' prin laparo desi stanga mai "subreda" ( a avut sactosalpinx); sotul: astenoteratozoospermie

--------------------------------------------------------------------------------
Idaira, sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani


Turturica, 31 ani, Leu, infertilitate inexplicabila



Scamiy, sarcina oprita in evolutie la 7 saptamani in 2006





LISTA GRAVIDUTELOR



vio_10_1970(Claudia),36, Scorpion



Val (Valentina), 38, Varsator



lia68(Camelia), 38



Lachione(Mihaela-Laura), 37 ani-FIV+



Orchis (Claudia) 36 ani+



ion_easca, 33 ani




Sheherezada (Florentina), 32 ani



Profa , 37 ani



Vali_delide, 36 ani




Marusca (Maria), gemeni, 36 ani

________________________________________________________________________________

Aurel_cris(Cristina), 33 ani, primul Fiv reusit!

_______________________________________________________________________________

LISTA ASPIRANTELOR DEVENITE MAMICI

ALEX - 21 febr.2007, puiut de mami MARI-LU, nascut la 38 saptamani, cu 3.400 kg si 53 cm
DARIUS - 5.04.2007, 3.320kg si 48 cm.nastere normala cu epidurala, puiut de mami Carmen94
FLORIN MARIUS - puiut de mami Iuliabraila, nascut la 36 saptamani, cu 2.450 kg si 48 cm
ALBERT MIHAI - 10.05.2007, nascut prin cezariana, cu 3.400kg, 50cm, Apgar9, puiut de mami GABIU

..............Lista ramane deschisa pt completari



Buna dragelor!!
Nusy tauroaica mea, i-mi cer mii de scuze ca nu am mai trecut si pe aici, dar am avut o perioada plina de evenimente si m-a luat valul. Multumesc frumos pentru felicitari, esti o dulce! Tin pumnii pentru FIV-ul care se apropie.
Bubulina_1 un sincer LA MULTI ANI ! cu intarziere si scuzele de rigoare.
Cleopatra70 bine ai venit printre noi si multa bafta sa vina si bebe cat mai curand!

http://tt.lilypie.com/50m8p3.png

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Drage aspirante, eu am inceput din nou cu analizele, sa vedem pe unde ne mai situam cu sanatatea, cainca nu se arata.Sper sa reususc sa ajung la un dr bun toamna asta si sa ne spuna daca mai speram sau nu in vreun tratament miraculos.Daca nu, in toamana pe lista de FIV.
va pup pe toate, dar haideti mai des pe-aici sau ati fugit la.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Nusy, LA MULTI ANI!.SA AI PARTE CAT MAI CURAND DE O MARIE MICUTA.
Urez tuturor fetelor La multi ani cu acazia Sf Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angicris2000 spune:

Servus de la Cluj tututor aspirantelor la statutul de mamica!!
Vreau sa va impartasesc cum am reusit minunea de a ramane insarcinata!
Am 37 de ani si am remarcat in urma cu 4 ani ca toate eforturile mele de a ramane insarcinata dadeau gres.
Ba ca nu am ovulatie, va ca ovarele mele sunt polichistice, ba ca am o varsta si acuma e mai greu...
In fine,dupa nenumarate stimulari ovariene, am ajuns la o laparoscopie. Nici dupa aceasta interventie nu am reusit sa raman insarcinata.
La 2 ani dupa laparoscopie, satula de atatea tratamente si medici, m-am hotarat sa ma tratez singura.
Am luat timp de 3 luni spirulina, cate 2 pe zi dimineata, pe stomacul gol. Am scapat de ideea fixa de a face sex doar pentru a ramane insarcinata. Relaxarea mentala m-a ajutat foarte mult
Dupa 3 luni de spirulina, inainte cu 2 zile de ovulatie, mi-am injectat un pregnyl de 5000.
In rest, sex zilnic.
Acum am 4 luni de sarcina!!! Deci se poate!!!
Succes tuturor !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Angicris, felicitari si sa ai parte de o sarcina usoara.
Drage aspirante ati la ?Am ramas singurica pe-aici.Nusy, Miki, Copilutzu, Ioana, Bubulina, Mirela,Liana, unde sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Andrutza io sunt pe aici... bantui , ca stafiile.
Stau mai putin pe forum ca sunt in santier. Mi-a facut pofta Mikilina .
Si ..... nu te lasam eu mamica singurica pe aici!!!

Dupa cum vedeti , mi-am schimbat semnatura , deh .. muuuult mai optimista!!!!

PERLUTZA sufletzelul meu!


Copilutz'-> viitoare mamica de copilutzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Andra: multumesc mult! Luni incepe concediul de odihna si...veniiim! Abia astept sa ne intalnim!

Mikishor: nu mai zici nimic?

Copilutz: imi place semnatura ta!

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

quote:
Originally posted by nusy

Andra: multumesc mult! Luni incepe concediul de odihna si...veniiim! Abia astept sa ne intalnim!

Mikishor: nu mai zici nimic?

Copilutz: imi place semnatura ta!

Nusy



este si roz... sar'naaaaaaa



PERLUTZA sufletzelul meu!


Copilutz'-> viitoare mamica de copilutzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Nusyc, ba zic: BAU! Altceva nu am ce. Concediu placut.
Copilutzu sa inteleg ca vrei fetitze? Spor la renovat si sa termini mai repede decat mine.


Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaghi spune:

Buna fetelor. Nu am scris de mult timp din motiv de super ocupatiune si apoi de asteptare nerabdatoare. Acum scriu pentru ca am reusit. Sunt burtica de cinci saptamani si poimaine intram in sase saptamani. Se pare ca dr. nou a avut dreptate in ceea ce ma priveste si anume ca vechiul dr. m-a dus cu presul (de 7 ori mi-a spus ca sunt insarcinata si am facut avorturi spontane) si ca nu am fost niciodata insarcinata. Vestea buna am primit-o la o zi dupa ce am implinit 37 de ani, cand l-am vazut pe bb si mi-a zis dr. ca e OK pana in prezent. Urmatorul control il fac pe 4 septembrie ca e dr. in concediu (nesuferita!!!!) Am uitat sa spun ca dupa analize de tot felul, hormonale, hsg, genetice, spermograma etc, am constat ca si eu si sotul aveam mici defecte, eu lipsa de progesteron iar sotiorul, astenospermie. Dupa o luna de stimulare pt mine si de vitamine pt amandoi, minunea s-a intamplat prin IA. Punct ochit, punct lovit. Acum, parca nu-mi vine sa cred, sunt stresata sa nu patesc ceva, cred ca e normal. Cine mi-a citit povestea stie de ce. Dr. zice ca moralul si lipsa de stress sunt doi factori esentiali in a ramane gravida. Simt de parca DD si-a pus mana pe crestetul meu si ma vegheaza permanent. Oricum fac tratament permanent si daca ajuta DD trebuie sa continui sa iau pastile pana in saptamana 20. In plus nu am avut nici un fel de scurgeri de natura ingrijoratoare. Asa ca fetelor, treceti-ma cu o reusita prin IA care sper sa fie de bun augur si sa duc pana la sfarsit sarcina. Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

SALUTARE fetele mele dragi !
concedii placute la cele care mai plecati si sa ne povestiti cum a fost. nu prea am vazut povesti....chiar si pt copii.
dragele mele, bebelu meu a crescut, ride la ratze, la carusel, la orice, e simpatic, am scapat cu bine de colici...dar cu coloana facuta zob, ma doare de mor. a vrut NUMAI IN BRATE, si deh, cum sa nu ii facem TOATE placerile? si acum tragem dupa ele....na.
si ne place tare apa, facem si dush in chiuveta, dimineata..ooooo...mmmm.....bubububu...astea sint sunetele de baie.
spor la treaba, ca vine toamna si se pot numara boboceii.
pup toate fetele,


IULIA, mami lui FLORIN MARIO/03.05.2007

Mergi la inceput