ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe-16

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

buna tuturor

tocmai ce am terminat de scris un mesaj la "naturiste si homeopate"

am gasit ceva despre lemn dulce (licorice, in engleza) . am vazut ca este unul din ingredientele dintr-o tinctura comercializata in sua special pt endometrioza...intrati aici:
http://www.herbalremedies.com/enfortin2oz.html

mult mai multe informatii despre lemn dulce = licorice am gasit in formula as...
http://www.formula-as.ro/reviste_64566lemnul-dulce.html

stiti cumva daca lemnul dulce este contraindicat in cazuri de endo? asa spunea cineva la topicul celalalt, dar nu am reusit sa gasesc mai multe amanunte pe google

numai bine,
uta_ciun


The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

uta....uite ce am gasit si eu .. insa cred ca cel mai bine te interesezi la un medic homeopat

http://www.naturashop.ro/female-hormone-blend8482-p-969.html
http://www.formula-as.ro/revista_3871029cititorii-raspund.html

asta am gasit eu pe net .. o sa mai caut caci in mod sigur sunt multe informatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebecris spune:

din luna ianuarie inceracam sa avem un bebe. sunt pacienta dr. Florin anca. am facut toate analizele sangelui: CRP CANTITATIV - 0.90
FIBRINOGEN - 250.0
ANTI CMV IGM - NEGATIV
ANTI GMV IGG - POZITIV
ANTI TOXOPLASMA IGM - NEGATIV
ANTI TOXOPLASMA IGG - NEGATIV
ANTI CH TRACHOMATIS IGM - NEGATIV
ANTI CH TRACHOMATIS IGG - NEGATIV
VDH - 7MM/1H, 22MM/2H
PAPANICOLAU - FROTIU CU ASPECT NORMAL

SPERMOGRAMA SOTULUI:
VOLUM 1.5 ML
TIMP DE LUCHEFIERE - 25 MIN
PH: 8.5
CONCENTRATIE: 35MIL/ML
MOBILITATE: PROGRESICA RAPIDA 54%
PROGRESIVA INCETINITA: 6%
NEPROGRESIVA: 20%
IMOTILITATE: 20%
MORFOLOGIE: 43% FORME TIPICE
LEUCOCITE RARE
NORMOZOOSPERMIE

mi-au fost recomandate 3 ecografii pentru ovulatie. pe prima am facut-o vineri iar rezultatul il stiti deja.
sotului meu i-au fost recomandate urmatoarele: 3 cure: 10 zile zanocin + vitamina E + zinc, 10 zile pauza si tot asa. acum ma tot intreb: ma paste laparoscopia? pot avea copii in masura in care ovarul drept s-a pricopsit cu un chist septat de 44/32 mm diametru transvers?
a mai trecut cineva prin asa ceva? ce remedii naturiste stiti?
am gasit pe forumuri o reteta: infuzie de ceai de cretisoara, turita mare, coada soricelului, urzica moarta si sunatoare.3 cani pe zi din ziua a 7 pana la venirea menstrei.
sper ca nu v-am plictisit, dar de vineri nu sunt om...ci o LEGUMA PLANGACIOASA

Copilul este o minune dumnezeiasca, dar din dragoste umana!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

salutare fetele
revin si eu dupa ceva vreme, din nefericire nu cu vesti f bune...deah
pana sa va povesesc noutatile mele vreau sa pup aici cateva fete: liliana, boo, sa le urez succes la FIV, Ylarimulti multi pupici si sarcina usoara si FELICITARI!!!!!!
ioana vad ca esti mai absenta ca mine de pe forum, daca se poate asa ceva...
adelamaria ma bucur sa vad ca esti mai relaxata, salutari don'shoarei si nu uita ca esti datoare cu o burtica sub forma de poza....
bine ati vent fetele noi, sper sa gasiti intelegerea si informatiile de care aveti nevoie si pupici la toata lumea fara exceptie.
acum sa revin la mine: CM a reaparut la 79 de zile de la ultima diphe, cu dureri de parca nu m-as fi operat, ma rog, sa zicem ca nu ar fi asta cea mai mare problema. analizele facute in Z2 foarte bune toate, desi se pare ca m-am cam grabit, inteleg ca sunt modificari legate de tratamentul hormonal facut.
problema ar fi alta insa, la eco pe care am facut-o inainte sa-mi vina in care mi s-a spus ca endo s-a curatat si locul arata bine, mi s-a zis ca am uter bicorn...cu alte cuvinte, daca reusesc sa raman gravida, mare minune sa pot duce sarcina. bine, doctorul nu mi-a zis absolut nimic despre aceasta constatare, am descoperit eu pe net.inteleg ca pt a creste sansele unei sarcini normale si la termen, se opereaza acest uter bicorn, si abia peste un an am voie sa incerc sa fac bebe, fertilitatea fiind redusa dramatic de aceasta operatie-de parca mai aveam nevoie cu endo cu tot
dilema mea cea mare: uterul bicorn se diagnosticheaza fie cu ecograf super performant(ca cel cu care mi s-a pus acest diagnostic, de catre alt doctor, nu de tutu), fie la laparo. ori la laparo, mie tutu mi-a scris in foaie, uter, ovare, trompe, etc, normale macroscopic. eu pe cine sa mai cred??? un uter bicorn se vede cu ochiul liber la o operatie, nu reusesc sa-mi imaginez ca tutu nu mi-ar fi zis nimic.
astept monitorizarea de dupa ce mi-o veni cm-ul asta, care a intarziat vreo 4 zile, dar n-am motive de bucurie fiindca de tot atatea zile ma doare burta,asa ca nu-i cu ochi, cred ca se pregateste sa vina. atunci o sa vb cu tutu despre ce ma doare si in cazul cel mai negru, mai pun de o operatie
daca vreuna dintre voi are ceva info despre aceasta malformatie nefericita a uterului, sau metode de remediere, astept impresii.
va pup pe toate


astept sa vina toamna...cu un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

ralu, si eu am uter bicorn, asa mi-a spus doctorita mea anterioara dupa ce i-am aratat histerosalpongrafia sau cum s-o numi, am intrebat-o daca e vreo problema in cazul unei sarcini si mi-a zis sa nu-mi fac probleme, mai bine sa ma concentrez sa raman, de unde am dedus eu ca nu e mare scofala. o sa vb. si eu cu tutu cand ma vad data viitoare si iti spun.
fetelor, duminica dimineata dupa ce am fost la tutu am fost tare fericita: luna asta am ovulat in ziua 12 fara sa mai fie nevoie sa fac pregnyl (nu mi s-a mai intamplat pana acum de cand fac monitorizari) iar in ziua 10 aveam un folicul de 24,6 pe OS si endometru de 12. eu cred ca este din cauza tratamentului pe care l-am facut cu vitex si ceai de napraznic, printre altele.
de asemenea, m-a programat pentru laparo pe 26 octombrie, asa ca daca nu se imtampla vreo minune pana atunci, ma tai din nou

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciol spune:

Buna,

De foarte multe ori am intrat pe acest forum si am citit dar niciodata nu am indraznit sa scriu. Acum insa este altceva....din aprilie anul acesta am inceput sa am niste dureri ingrozitoare la cm, stateam 4-5 zile acasa pt ca nu ma puteam duce la serviciu din cauza durerilor care ma copleseau in fiecare dimineata (si stari de voma, si mers la toaleta de 8-10 ori in maxim 1H). Am fost la vreo 8 medici, toti mi-au spus ca am chist ovarian drept si mi-au dat anticonceptionale Diane 35 pe care le-am luat vreo 3 luni (durerile erau la fel in fiecare luni), ajunsesem sa nu mai dorm noaptea cu vreo saptamana inaintea CM pt ca ma gandeam la durerile care urmau sa vina. In cele din urma, in august am fost la o doctora de la Polizu, care mi-a facut colposcopie ( spunandu-mi ca ma suspecta de endometrioza) si m-a trimis la Herghelegiu sa-mi faca ecografie care s-a si confirmat endometrioza. Doctora mi-a dat sa fac 3 luni Diphereline de 3.75, in data de 08.09 am facut prima injectie, dar sa stiti ca nu am deocamdata reactii adverse. chistul endometriozic este de 3/4 cm, iar doctora spera sa-mi treaca cu injectiile astea, pt ca nu as vrea sa ma operez. iar bebe as vrea sa fac cam peste 1 an sau 2.
vreau sa va spun ca m-am speriat rau de tot cand am auzit de boala asta, ma gandeam ca este ceva grav....si ca se ajunge la altele

UCA75 ma bucur ca ai scapat de asa ceva. si eu imi doresc sa ma duc la control si sa-mi spuna ca nu mai am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca75 spune:

buna fetelor
am mai intrat si eu sa citesc noutatile...ralu t imi pare tare rau de ceea ce ai aflat...poate totusi nu este adevarat daca la laparo nu ti-a spus nimic.. eu zic sa astepti sa vorbesti si cu tutu si apoi sa vezi ce e de facut...(am facut si eu de 2 ori laparo si am uter retrovers...nu a zis dr. mea ca asta e o problema...dar s-a vazut si la eco si la laparo...eu sunt in asteptarea CM-ului dupa 6 luni de diphe..sunt in Z23..si apoi incep procedura pentru FIV ...mie mi-a zis sa incep protocolul lung de la primul CM)
in situatia noastra nu trebuie sa ne pierdem speranta...eu cred ca o sa fie bine si pentru noi
la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Buna fetelor! V-am citit mereu din umbra, dar nu am mai postat k nu am noutati.Eu continui cu tratamentul homeopat si vitaminele, pana acum nici urma de bebe.Asta e, sper sa nu ma fi inselat cand am facut alegerea dintre diphe si homeopatie.
Va pup pe toate si va astept numai cu vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciol spune:

Salut,

s-a mai vindecat cineva de endometrioza? sau macar sa se amelioreze, nu sa avanseze?

dar daca fac un copil, exista sansa de a nu mai avea endo dupa nastere (stiti ca multi zic "sa faci un copil si nu mai ai chisturi etc), dar o fi adevarat?

pupiciii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Ralu eu nu cred ca ai uter bicorn...imposibil sa nu fii vazut Tutu la laparo(imediat dupa laparo a vorbit cineva din fam.ta cu Tutu?...in ultima instanta sa nu fii uitat asistentii doctorului: Ioana sau Bogdan, sa fii scris,ei scriu foile de observatie ale bolnavilor)....oricum nu am auzit niciodata ca un uter bicorn sa se vada la echograf...in ce privesc avorturile datoritaacestui lucru stai linistita nu e nici o problema...ce dr.ti-a zis ca ai avea uter bicorn,daca se poate?...sint curioasa!...astept vesti mai bune...numai bine...
Ciol ...se pare ca o data cu sarcina se vindeca si endometrioza....eu asa am citit...sigur nu stiu,dar pare plauzibil...acum depinde si ce a determinat aparitia endometriozei...sint mai multe posibile cauze....numai bine !

Boo ce faci...nu mai zici nimic?...cum e treaba pina la urma ???

Numai bine tuturor...

Mergi la inceput