copii cu boala celiaca/intoleranta la gluten

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geniest spune:



O alta chestie care ma pune pe ginduri este biopsia. Initial doctora noastra ne-a zis ca fetita nu va simti nimic caci va fi anesteziata, insa a insistat sa nu-i facem acum aceasta proba ci la 2,5 ani, cind "va suporta" mai bine biopsia...putin contradictoriu nu? Si vad ca sunt deja 2 posturi in care se atrage atentia asupra duritatii acestui test...care este explicatia? Nu li s-a facut respectivilor copii anestezie sau de ce trebuia sa-i tina nu stiu cite persoane?

Multa sanatate tuturor!!!
P.S. Intr-adevar, cum zicea si geniest, produse fara gluten in ro sunt la firma Medalim, telefon: 021-210.40.94, trimit si comenzi in tara


Tatiana siMariuca (02.08.2006)
[/quote]

Pentru ca anestezia (mai ales ca e totala) are anumite riscuri. Fetita pe care am vazut-o eu in spital avea 5 ani si dr. Becheanu (G. Alexandrescu) i-a explicat mamei ei ca este mai bine fara ca o sa coopereze copilul si dupa o sa-si revina mai repede. Oricum i-au dat niste metoclopramid inainte ca sa nu verse. Nu vreau sa-mi mai amintesc, groaznic...au imobilizat-o cu cearceaful saracuta...imi venea sa o bat pe doctorita...

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana10 spune:

va multumesc pentru raspunsurile date.Deci ziceti ca pot sa i dau branza de vaci chiar daca are intoleranta la lactoza?
Eu ma ingrozesc de aceasta monotonie de meniu pe care il mananca zilnic.As vrea sa va intreb daca este bun cartoful pentru el.

Va multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ileana, pai daca e intoleranta la lactoza nu poate manca nici branza.
stiu ca subiectul e pt copii, dar eu am fost de curand diagnosticata cu celiachie si de multe ori fac mancare fara gluten din care mancam cu totii, inclusiv baiteleul meu de 4 ani. am inceput sa strang si retete, poate o sa scriu cateva din ele aici. uf, pui mici sufera de asta, imi pare tare rau si ma tot rog ca philip sa nu ma mosteneasca.

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana10 spune:

ce imi puteti spune referitor la greutatea copiilor celiaci?se ingrasa greu si sunt slabuti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Citat:
citat din mesajul lui ileana10

eu sunt ingrijorata de faptul ca baiatul meu pune in greutate destul de greu ,e tare slabut/imi puteti spune despre copii dumneavoastra cum sunt in cazul acesteiboli?

Ile


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Citat:
citat din mesajul lui ileana10

ce imi puteti spune referitor la greutatea copiilor celiaci?se ingrasa greu si sunt slabuti?

Ile


DA! Se intampla asta pentru ca au probleme cu asimilatia. Al meu desi nu mai primeste gluten de 3 ani nici macar acum nu si-a revenit ...abia daca este la limita inferioara a graficului de greutate pt varsta lui. Dar eu sincer nu imi fac probleme pentru asta...este absolut ok cu analizele, manaca ff mult, este energic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marisavl spune:

Buna tuturora!
In caz ca credeati ca sunteti singuri pe aici, surpriza uitati/ma si pe mine! Poate spuneti ca nu e nimic de sarbatorit la boala asta, dar cred ca fiecare din noi se bucura ca are cu cine schimba o impresie, un sfat. De o luna de zile fetita mea, Raisa-2 ani, a fost diagnosticata cu intoleranta la gluen, boala celiaca in observatie. Am plans la aflarea vestii si am facut ceea ce face orice om in prima instanta- Il i-a pe Dumnezeu la intrebari: De ce ea? Cu ce am gresit?, dar a2-a zi am trecut la treaba si am schimbat dieta. Va face in curand doi ani si vreau sa/i serbez ziua. Stie careva dintre dumneavoastra o reteta de prajutura sau tort si pt ei, pt celiaci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Noi in loc de tort am facut o budinca de soia...bine aveam niste praf special din strainatate. Uite aici am vazut ca sunt niste retete pt celiachi, nu stiu sigur daca sunt si de tort: http://www.theartofglutenfreecooking.com/

Dar eu fac orice reteta cu faina de grau doar ca inlocuiesc faina de grau cu faina de orez si iese la fel...deci poti incerca..eventual faci inainte cu o saptaman, incerci sa vezi cum merge. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marisavl

Buna tuturora!
In caz ca credeati ca sunteti singuri pe aici, surpriza uitati/ma si pe mine! Poate spuneti ca nu e nimic de sarbatorit la boala asta, dar cred ca fiecare din noi se bucura ca are cu cine schimba o impresie, un sfat. De o luna de zile fetita mea, Raisa-2 ani, a fost diagnosticata cu intoleranta la gluen, boala celiaca in observatie. Am plans la aflarea vestii si am facut ceea ce face orice om in prima instanta- Il i-a pe Dumnezeu la intrebari: De ce ea? Cu ce am gresit?, dar a2-a zi am trecut la treaba si am schimbat dieta. Va face in curand doi ani si vreau sa/i serbez ziua. Stie careva dintre dumneavoastra o reteta de prajutura sau tort si pt ei, pt celiaci?


Marisa, ii poti face tortul asta, este excelent:
http://www.culinar.ro/forum/continut/Diete-si-regimuri-alimentare/12831/Retete-Montignac-Tort-pufos-si-cremos/

philip
30weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

In legatura cu anestezia, am si eu o nepotica careia i s-a facut asta. Medicii nu vroiau sa ii faca anestezie, insa mama a insista foarte mult, chiar mai vehement din cate am inteles si s-au lasat induplecati. Insistati si voi, poate va face anestezie totala.

Madutza,Mariuca(17 Mai 2004) si Andreea (21.11.2008)

http://community.webshots.com/user/padme_ami2003?vhost=community

Mergi la inceput