Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Iarina si eu abia ce astept sa citesc Versetele satanice a lui Rushdie, si mie imi place tare mult Amin Maalouf, din oferta de la Polirom doar una din cartile lui imi lipseste.Andra, pachetele de la Polirom au ajuns cam in 2sapt si vreo citeva zile, cum am spus prin posta romana neprioritara. Eu gasesc a fi ok pt pretul platit.Imi amintesc ca tot tu intrebai de Decojind ceapa a lui Günther Grass. Dupa primele pagini am zis chiar aici ca nu prea i-am dat de gust, insa m-am inselat, e o carte ce merita citita insa numai si numai dupa ce citesti macar Toba de tinichea, romanul care l-a consacrat ca scriitor. Asa doar Decojind ceapa are uninteles deplin. Mi-e placut stilul lui, mi-a placut orginalitatea lui in a "decoji" foile de ceapa, referindu-se la trecutul lui, mai exact la amintirea pe indelete a vietii lui. E o carte de memorii ce merita citita, cum am zis, dupa Toba de tinicheaMihaela bun venit! Acum ca esti departe, cea mai buna modalitate de a cumpara carti sigur si rapid e editura Polirom;)Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

vikinga, multumesc de primire! Mie pachetul mi-a venit in 10 zile, cu posta normala, adica cea mai ieftina varianta.
Da stiu ca Polirom e cea mai buna varianta, daca nu chiar singura... noroc cu ei!
Uite ce noroc cu postarea ta...eu am primit acum Decojind ceapa, dar vad ca trebuie sa astept sa primesc Toba de tinichea...multumesc de sfat. Fug iute sa fac comanda, am vazut ca azi e ultima zi ca sa livreze pachetul pana de Craciun.

Mihaela si familia mea

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Vikinga....poate facem un fan club Amin Maalouf:)))))

Ar putea fi o idee chiar de topic...sa deschidem cate un topic pentru fiecare scriitor si sa-i comentem cartile citite, sa impartim impresiile, sa facem recomandari..etc etc. Bine...va dati seama ca nu vom reusi la toti scriitorii, insa cel putin la cei consacrati, foarte cititi si recomandati aici pe forum. Eu as deschide pt.Rushdie, Marquez, Maalouf si Cortazar:))

Versetele satanice le cumpar maine, pt.ca azi se lanseaza si banuiesc ca o sa fie aglomeratie. Daca citesc cartea pana dupa Craciun, o sa scriu impresiile pe forum. Este un roman, eu eram convinsa ca-i poezie dupa titlu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

quote:
Originally posted by mihaela_s


am savurat Ca apa pentru ciocolata de Laura Esquivel, delicioasa de-a dreptul.

Mihaela si familia mea
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Hobby



atunci iti va placea si "la fel de iute ca dorinta" tot de laura esquivel.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Versetele satanice costa aproape 600.000 lei.
Ar merita sa n-aiba vanzari deloc, ca sa se invete minte cu preturile astea exorbitante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Bun astept atunci reducerile de la PoliromVikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu acum citesc "Water for Elephants"..e f buna!!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

quote:
Originally posted by iarina

Versetele satanice costa aproape 600.000 lei.
Ar merita sa n-aiba vanzari deloc, ca sa se invete minte cu preturile astea exorbitante.

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde



eu am reducere deoarece sunt membru in clubul de carte si ma costa 42 de lei, 44,80 lei cu tot cu posta! e mult, dar s-a facut atata valva cu acesta carte incat m-a facut curioasa!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Am vazut si eu pretul Versetelor...siguuuur se reduce :-)) Eu am citit cartea mai demult, in engleza, si lectura ei nu-i chiar usoara. Sau, ma rog, pentru mine n-a fost. Acum imi dau seama ca Versetele e scrisa in genul Pynchon cu o groaza de conexiuni si aluzii la Coran si la personaje reale din India (de exemplu, ingerul Gabriel ar fi intruchiparea lui Raj Kapoor)...numele iar au semnificatii in slang-ul indian...chiar sint curioasa cum e traducerea in romana!!!
sinziana, chiar vroiam sa-mi comand si eu Water for Elephants de pe amazon; am remarcat ca are parte doar de review-uuri bune. Dupa ce-o termini, poate ne spui mai multe despre ea!!
vik, imi pare bine ca pina la urma ti-a placut ceapa!! :-) ...si nu stiu cine mai spunea aici de "Manechinele" lui Schultz (vroiam sa o recomand si eu Natasei, ca ei ii place Orbitorul, iar mie cartea mi-a amintit de Orbitor!!!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralina spune:

Eu citesc acum Confesiunile unui asasin economic-Perkins John.Daca unele lucruri doar le banuiam cartea imi intareste convingerea ca acele lucruri sunt reale.Merita citita!









Nici o stea nu ar putea straluci cu inima zdrobita!

Mergi la inceput