Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

Buggy, l-am citit pe Truman Capote din curiozitate, dupa decernarea Oscarului. Prefer sa citesc cartea inainte sa vad ecranizarea, daca ma intereseaza subiectul, si daca nu e prea tarziu... Mi-a placut, ti-o recomand, desi nu pot sa zic ca va face parte din cartile mele de capatai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaevelin spune:

am revenit cu detalii si noutati.
in eugen ionesco - cautarea intermitenta sunt cateva franturi de "ganduri" scrise chiar la o varsta inaintata a senectutii. nu le pot numi neaparat filosofisme,am gasit,nu pot sa zic ca nu, si cateva idei(eu numesc idei ceea ce-mi raman de meditat). in concluzie e o lectura placuta(daca agreati genu'), nu f grea .
t thomas de quincey- ultimele zile ale lui immanuel kant ei bine,cartea exact asta surprinde. ultima perioada a vietii sale. desi situatia e trista si pe alocuri demoralizatoare(din cauza bolii care-l macina), impresia care mi-a lasat-o la final n-a fost una de mila,repulsie,sau tipica atm de boala/bolnav .din contra,talentul scriitoricesc al autorului a surprins stingerea lui kant intr-un mod demn. nostalgic. si pt asta i-am dat bulina alba. a reusit sa transmita un moment de maxim dramatism la un nivel inalt,deloc lamentabil.
luigi pirandello-unul,nici unul si o suta de mii- e draguta. pe scurt: x-ulescu(personajul),la o replica nevinovata a sotiei cum ca nasul i-ar atarna spre stanga,incepe sa se autoanalizeze, initial fizic,apoi tot mai adanc si mai profund.si ajunge la concluzia ca el cel care se stie(e cam ceea ce apare in psiho ca zona stiuta de tine/zona stiuta de altii/zona ascunsa/zona nestiuta),nu e acelasi cu cel stiut de nevasta-sa,de prietenul x,y,z. ca pentru fiecare om el este un al individ. un soi de hesse,lupul de stepa(ma refer la plenitudinea eu-rilor)
intre timp am citit dialoguri intrerupte-coreespondenta dintre m eliade si i p culianu, schimburi de scrisori, valoroasa pentru mine, admirator al lui eliade.
m-am apucat astazi de bruno sculz- manechinele. sunt chiar la inceput(cateva pagini citite) si am remarcat cu extrem de mare placere ca abunda de perle,este o revarsare de frumos(in exprimare,in poezia nararii). am sa revin cu impresia finala asupra ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Multumesc Laura pt detalii.
Eu nu am mai reusit sa citesc nimic decat cartile mele la cursul de mgt. Mi-a cumparat mama si imi aduce acum de sarbatori cartea lui Gainusa, Fara cap si fara coada, a citit-o cineva?
Dar timp...timp sa le citesc de unde iau?

--------------------

Andra

Sunt tanar, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Eu am terminat cu Omul de Aur, numa ca am fost un pic dezamagita, cum a putut scrie de un caine ca traieste 25 de ani??? Ori nu a avut caine toata viata lui, ori a uitat sa-l omoare la timp... Si prea era totul alb si negru...

Am inceput Portretul lui Dorian Gray.

Motanik, ce sa faci... Prioritati. Lasi unele, si uite se face timp de citit. Eu citesc la Gym, si prind 2 iepuri de odata...

Spor la citit. Si eu as vrea ca Mos Craciun sa-mi aduca ceva carti... Numa ca lista mea e luuuuunnga...

numa bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Sanca, am citit si eu "Portretul lui Dorian Grey" si mi-a placut. Astept sa vad ce impresie ti-ai facut tu despre carte.

Am citit si eu o carte de-a lui Coelho (Zahir) si nu m-a impresionat deloc...stilul mi se pare ciudat...


www.wrongspelling.com/album/" target="_blank">Pozele mele * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Eu am terminat "Tara mea inventata" a lui Isabel Allende. Foarte simpatica, se citeste usor si este plina de umor.

Miruna + Alexei (13.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by Delidana

Sanca, am citit si eu "Portretul lui Dorian Grey" si mi-a placut. Astept sa vad ce impresie ti-ai facut tu despre carte.

Am citit si eu o carte de-a lui Coelho (Zahir) si nu m-a impresionat deloc...stilul mi se pare ciudat...


www.wrongspelling.com/album/" target="_blank">Pozele mele * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan



Delidana, am pus deoparta cartea cu Portretul lui Dorian Grey, ca aseara eram in dormitor, cartea in sufragerie... Asa ca am inceput How to Kill a Mockingbird.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Am terminat de curand Bastarda istambulului, o carte buna, scrisa bine.Chiar foarte buna!....
Acum citesc Dinti albi, desi simpatica si scrisa cu umor, nu tocmai pe gustul meu. Imi aminteste in oarecare masura pe Philip Roth, despre care fara sa pot spune ca e un scriitor prost, nu e pe gustul meu.
Acum as vrea sa va intreb daca ati citit ceva de Margaret Atwood. Este o carte noua la Corint Ochi de Pisica, foarte bine prezentata, dar as vrea si opiniile voastre pentru a nu ma insela

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

N-am mai scris demult, desi va citesc des. Eu in ultima vreme am facut fixatie pe Amin Maalouf si continui cu vechea obsesie numita Rushdie. am terminat intr-o rasuflare Rusinea. Mi-a placut de la prima la ultima pagina. rushdie e un maestru. Se regaseste realismul magic marquezian si borgesian..si totusi, rushdie are o savoare orientala...iar cartea asta este despre Pakistan..mai putin despre Pakistanul real ci despre un Pakistan inventat...cum ar fi putut sa fie. Joi ii apar Versetele satanice, o premiera la noi. Nascand atatea controverse, zic ca merita cumparata si citita.

Amin Maalouf scrie tot despre Levantul sau. Periplul lui Baldassare e o carte care reda impecabil secolul XVII, Levantul acelei vremi. Mi-a placut la nebunie sonoritatea veche a Constantinopolului (nu foloseste numele turc Istanbul), a orasului Alep si mai ales a Smirnei (iarasi numele vechi si nu Izmir cum a fost redenumit de turci). Sunt suficiente aceste nume vechi, ca sa te apuce nostalgia dupa acele vremuri. In plus reuseste sa redea perfect situatia politica, economica si sociala a acelui secol...nu se pierde nimic din spriritul, spaimele si superstitiile acelor timpuri..nici parfumurile, mirodeniile...dragostea, cartile...
Deci pe lista mea de asteptare: Versetele satanice si Shalimar clovnul, ambele de Rushdie.

Vreau sa remarc preturile absolut scandaloase la unele carti...Shalimar Clovnul sare de 400 de mii, pt.ca vezi Doamne e editie cartonata...iar reducerile...sunt cum sunt..

Cornelia, Atwood m-a atras si pe mine..eu zic ca nu dam rateu daca o cumparam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ma primiti?

O introducere scurta: tocmai ce am terminat de citit Casatorie de amatori de Ann Tayler si am inceput Nebuni in Brooklin de Paul Auster.
Prima m-a surprins prin felul foarte simplu si direct in care e scrisa, parca citeam povestea adevarata a unei familii, a unei casnicii.
A doua imi place, sunt cam pe la mijlocul ei, am sa revin sa va spun impresii.

Ah si inainte de ele am citit foarte pe indelete, mai bine zis am savurat Ca apa pentru ciocolata de Laura Esquivel, delicioasa de-a dreptul.

Mihaela si familia mea

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Hobby

Mergi la inceput