Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Motanik Umbra Vantului este un roman de dragoste, cu oarece elemente politiste, dar si ceva din realismul magic al latin-americanilor,.....
Am ramas impresionata de puterea lui Zafon de a ma introduce in lumea misterioasa a Barcelonei din prima jumatate a secolului XX. Este o carte plina de mister. Poate ca nu as reusi sa o descriu cum merita, asa ca nu fac asta. Pacat ca nu s-au tradus si celelalte carti scrise de Zafon. Uitati aici prezentarea facuta de Polirom.
"Ne aflam in Barcelona anului 1945. Intr-o dimineata cetoasa, domnul Sempere, proprietar al unui anticariat din inima orasului vechi, isi duce fiul, Daniel, la Cimitirul Cartilor Uitate, o cladire impunatoare, veche si sumbra, plina de volume ale unor autori necunoscuti sau uitati, carti aduse de oameni care au tinut sa le fereasca de parasire, de indiferenta sau de disparitie. Potrivit traditiei, cine intra pentru prima oara trebuie sa adopte o carte. Dintre miile de tomuri prezente, Daniel se simte atras de Umbra vantului de Julian Carax, un roman misterios pe care, ajuns acasa, il citeste in aceeasi noapte dintr-o suflare. In anii urmatori, Daniel se pomeneste implicat intr-o serie de intrigi si de crime, trecand prin numeroase primejdii pentru a salva cartea de anumite persoane. In acelasi timp, el se lanseaza in cercetarea amanuntita a biografiei autorului, cel putin la fel de enigmatica si de stranie ca si romanele sale."

In engleza este "The Wind’s Shadow", in original in spaniola "La Sombra del Viento".
Lectura placuta!


Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Am mai comandat citeva carti la Polirom, abia astept sa ajunga.Bineinteles ca dupa "Egipteanul" care mi-a placut tare mult, a fost neaparat sa citesc si "Etruscul", asa ca o carte de Mika Waltari, apoi mi s-a parut intersanta "Copiii din miez de noapte" de Salman Rushide, am mai luat "Aprilie spulberat" pentru ca inca nu am citit nimic de Ismail Kadare, despre care am auzit numai lucruri bune, dar mai ales pentru ca temele propuse mi se par intersante si tare noi, cel putin pentru mine: Albania. La recomandarea unei prietene dragi, am mai comandat "O dragoste" de Dino Buzatti.Si inca 4 carti scrise de Amin Maalouf, pur si simplu imi place lumea in care ma duce:)Decojind ceapa a lui Günther Grass nu m-a prins cine stie ce, e o carte de memorii, actiunea e plasata initial undeva inainte de al doilea razboi mondial, apoi inceputul razboiului, pe cind autorul avea 10-12 ani. Ba ma surprinde o pagina, ba ma plictisesc 3, nu sunt un fin critic de carte, nu trebuie sa ma credeti acum:) Cum nu am ceva nou prin preajma cred ca o sa o termin pe asta, daca ajung la sentimente mai bune in privinta ei va anunt.Lectura placutaVikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

OK fetelor. Am terminat cartea lui Norman Manea "Intoarcerea Huliganului" si sincera sa fiu nu am gasit in ea ce cautam. Cartea e buna, plina de melancolie pe alocuri. Eu nu prea sant fan Mihail Sebastian, l-am gasit greu de digerat acum X ani cand l-am luat la citit prima oara. Pentru mine, Manea aduce un pic cu stilul lui Sebastian.

Acuma citesc "Omul de Aur" - Jokai Mor. In paralel, am luat si "Vrajitoarea din Portobello" a lui Coelho. Promisesem sa nu mai imi pierd timp cu el, dar de data asta o incerc, ca personajul principal se trage din sange roman, si pe fiul ei il cheama Viorel....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

Omul de aur..o carte frumoasa. Lectura placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

"Vrajitoarea din Portobello" a inceput sa ma racaie pe nervi. De ce toti strainii trebe sa se refere repede la Dracula de cate ori vine vorba de Ro?

Stiati ca a aparul filmul "Love in time of cholera?" dupa cartea lui Marquez. (Eu nu am citit-o ca nu am mai avut motivatia dupa ce am terminat "Un Veac de Singuratate")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Sunt pe la jumatatea lui Reunion in Barsaloi, nu am avut deloc timp zilele astea.
Mi-a placut reactia lui Lketinga, dupa 14 ani el o considera inca prima lui sotie pe Corinne si chiar ii propune, avand in vedere ca lucrurile stau mai bine in Kenya acum, sa ramana cu el iar. :)

Asemeni celei de-a doua, cartea asta nu te mai tine chiar asa tare cu sufletul la gura, a fost mult pana am citit despre intalnire, mai ales ca fotograful a ajuns inaintea ei in Barsaloi si a surprins pe camera intalnirea reala a celor doi. Stilul scrierii nu impresioneaza, dar autoarea insasi a mentionat din prima carte daca nu ma insel ca nu a studiat filologia ci scrie in limbajul comun, pe intelesul tuturor.

Am sa ma ocup de cealalta jumatate ca vreau sa incep Egipteanul cat mai curand. Cred ca o sa comand si eu de la Polirom ca vad ca sunt mult mai ieftine cartile decat astea de aici.
ar voi ce varianta de expediere alegeti? Ca dadusem intr-o zi de proba si faceau cartile un milion lei si expedierea cu dhl 8 milioane Sau poate am vazut eu gresit?

--------------------

Andra

Sunt tanar, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

Motanik, multumesc pentru impresii. Eram curioasa ce s-a mai intamplat cu Corinne. Sunt multe carti care nu impresioneaza neaparat prin frumusetea limbajului ci prin informatia continuta. Seria Masaiului este una dintre acestea. Si cartea scrisa de Mineko Iwasaki, de care pomeneam acum un timp e la fel. E interesanta prin informatia cuprinsa, limbajul insa e unul foarte simplu.

Mai am un pic si termin Musashi. E cu totul altceva decat Taiko. O carte frumoasa, sensibila, cu note de umor pe alocuri, cu un subiect care i-a permis autorului sa creeze. Neasteptat de europeana din punct de vedere al caracterului personajelor. Dar daca stai sa te gandesti, durerea, fericirea, ambitia sau tristetea sunt pretutindeni la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

quote:
Originally posted by motanik. voi ce varianta de expediere alegeti? Ca dadusem intr-o zi de proba si faceau cartile un milion lei si expedierea cu dhl 8 milioane Sau poate am vazut eu gresit?--------------------Andra Sunt tanar, Doamne!
Andra mi se pare prea mult cu DHL, intr-adevar e sigur si rapid, dar e pretabil pentru acte ori mai stiu eu ce. Si cu celelalte 2 optiuni ajung cartile, chiar daca in 10 zile-2 sapt. Cartile comandate acum le-am separat in 2 pachete a cite 4 carti fiecare, de fapt nici nu stiu daca e vreo regula cu 4 carti in pachet, insa observasem ca Lilanada platise f putin asa. Si am ales posta romana neprioritara, si la un pachet am platit 8€. Mi se pare in ordine.Data trecuta de ex am avut un colet din 6 carti, am ales optiunea posta romana prioritara, par avion, cartile oricum au ajuns in 2 sapt si a costat vreo 24€. In ambele situatii au fost si reduceri din partea polirom de vreo 10% cred.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaevelin spune:

salutare. ma primiti si pe mine?? sunt un cititor inrait.
am derulat toate capitolele scrise de voi,am extras multe dintre titlurile prezentate de voi si am decis c-o sa le achizitionez treptat. pasul e facut,sunt in plan.
acum citesc eugen ionesco-cautarea intermitenta. si am treminat recent-recent thomas de quincey- ultimele zile ale lui immanuel kant si luigi pirandello-unul,nici unul si o suta de mii
v-as ruga sa-mi spuneti voi cum ar trebui sa procedez: sa povestesc putin despre subiect, sa spun propria interpretate asupra cartii sau e de ajuns sa le recomand?
multumesc si sper intr-o impartasire fructuoasa a lecturilor noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Am terminat cartea cu Vrajitoarea. Slabuta, dar mai buna decat 11 minute si Zahir. Pe Eliade il baga in dogma vrajitoarelor, ...
Mai am un pic si termin si cu Omul de Aur, care e o lectura usoara si ma destinde.
Cred ca ma apuc de Don Quijote, de data asta il am in romana, ca traducerea in engleza, nu prea mergea usor.

Daria, eu zic sa nu ne povestesti cartea in intregime, doar asa sa ne faci curiosi daca a fost buna si ti-a placut. Deci fara prea multe amanunte.



Mergi la inceput