Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

anamariame, incearca fram-ursul polar, alice in tara minunilor, vrajitorul din oz, fridolin...
si eu astept sa apara niffenegger,jg esti sigura ca apare in noiembrie?
acum citesc "pobby si dingan" din colectia cotidianul si "femeia nisipurilor".

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by capra cu trei iezi
acum citesc "pobby si dingan" din colectia cotidianul si "femeia nisipurilor".



Io tocmai ce am terminat de Abe "Omul-cutie", carte care m-a dezamagit rau...da' rrraaau; fiindca dupa ce i-am citit "Femeia Nisipurilor", ma asteptam la cu totul o alta experienta. Iar "Omul cutie" a avut parte de cronici elogioase care pe mine, insa, nu m-au atins. Ba mai mult, ca sa circotesc putin ), mi se pare ca asemanarea lui Abe cu Beckett, Camus si Kafka nu face decit sa scoata in evidenta ceea ce este deja evident!!! Ce mai, pentru mine, a fost o lectura frustranta.
hehe...am citit si io acu', mai bine de 10 ani, cele doua tropice si tin minte ca am fost socata de vulgaritatea lui Miller. Insa "tropicele" sint carti existentialiste, iar depictarea sexului in termeni cit se poate de mundani (mundan se vrea un antonim al lui "livresc", "literar") cred ca a fost, cumva, o obligatie scriitoriceasca la vremea aceea. In plus, se pare ca Miller a avut intuitia "Playboy"-ului, aceea ca sexul, desi subiect tabuu, e unul cit se poate de atractiv...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Dupa primele pagini care nu prea mi-au priit, iata ca nu mai las Egipteanul din mina:)Si eu ma uit dupa noi carti. Fetele de pe afara, de unde ati comandat cartile lui Hosseini?Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Īn ciuda subiectului tragic, Paula e o carte senina, īn care autoarea īsi ia adio de la fiica ei. Nu e vorba doar de pierdere si moarte, ci si de dragoste, solidaritate si nastere. Mie mi-a placut mult, desi e, sigur, pe-alocuri foarte trista.
Lectura placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

Mai primiti o cititoare inraita in club? De cand stau cu piticul acasa am inceput sa citesc mai mult decat in adolescenta, oricum la televizor nu ma pot uita pentru ca Jedi al meu imediat se arata interesat de ecranul colorat. Si pas de-l mai convinge sa se uite in alta parte. Asa ca vrand nevrand m-am intors la prima mea pasiune: cititul. In ultima vreme am testat autori chinezi si japonezi. Si am avut o surpriza placuta. Iata cateva titluri: Dai Sijie - Micuta croitoreasa chineza si Balzac[/i (povestea amuzanta a doi fii de intelectuali exilati intr-un sat de munte de catre regimul comunist, care trec prin tot felul de intamplari absurde si caraghioase in acelasi timp). Mult umor si ironie. Taiko-roman istoric japonez, gen Sho Gun dar poate mai sec un pic, fara aspecte romantate. In schimb Castelul Samuraiului, tot roman istoric, e mult mai placut de citit, mai apropiat de stilul occidental. Shusaku Endo- Un idiot minunat, o poveste calda si plina de candoare despre un european aiurit care ajuns in Japonia zilelor noastre are o revelatie: nimic nu este asa cum isi inchipuise el. Umor fin. Yasunari Kawabata - Vuietul Muntelui- roman despre cautari interioare si regasire, potrivit pentru firile meditative. Iar pentru admiratorii genului suspans ar fi Strainitot de un autor japonez, o adaptare moderna a legendelor cu strigoi. Eu una nu am banuit continutul si am citit-o pana aproape de sfarsit fara sa prevad deznodamantul. De fapt, e o carte despre singuratate, scrisa inteligent.
Dar daca vreti sa va distrati copios si apreciati umorul englezesc, recomand seria de mici romane a lui P G Wodehouse: clasicul lord aiurit si fireste, inteleptul valet din umbra.
Uf, ca mult am mai scris! astept sugestii, ca ieri am fost in Diverta, m-am invartit 15 minute si am plecat cu mana goala: de romane clasice nu prea mai am chef momentan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

iconita cu Ilove you a ajuns acolo din greseala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Eu asa putin timp am avut incat nu am terminat nici acum Wolf of the Plains, dar sunt pe aproape de final. In schimb am reusit dupa multe cautari sa gasesc The White Masai care vad ca a facut furori, mai are de asteptat putin.

Am dat si eu acum cautare pe amazon pt Mika Walatari si nu gasesc nimic, vreau si eu Egipteanul, de unde il iau?
Edit: am gasit, scrisesem incorect Walatari, e Waltari.


Alt edit: mi-am comandat si eu Egipteanul, Madame Bovary pe care cred ca am citit-o in liceu dar nu imi amintesc, casa papusilor de Ibsen (alt clasic din liceu) si Crow Lake de Mary Lawson - a citit cineva? AM citit cateva review si inteleg ca odata inceputa, nu o poti lasa din mana.
O sa revin cu impresii.



--------------------

Andra

Sunt tanar, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Andra o sa-ti placa Egipteanul, cele aproape 600 de pagini eu le-am citit in timp record. Simti ca ai o carte in mina:) Abia ce am terminat-o si imi pare rau. Tu citesti in engleza?Lilanda ai vazut ca Ceapa lui Grass se facu la Polirom 1leu?? De acum cumpar numai din ofertele alea de un leu, ca sincer e o afacere buna. Dar nu stiu de ce am lasat exact cartea asta la urma, dar nu ca pe desert ci ca nu aveam chef sa ma mai apuc de ea, dupa ce mi-ai zi si tu ca tre sa fi citit inainte cite ceva din el, plus niste domni nmetzi pe aici care au strimbat din nas la scrierile lui. Acu' se facu si un leu bucata de carte, chiar ca mi-a taiat orice avint. Ori cred ca-s prea circotasaVikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Da, in engleza, m-am obisnuit asa.

Nu am primit inca pachetul de la Amazon, sunt pe ultima suta cu Lupul campiilor si descopar ca mi-a placut, Conn Iggulden scrie bine, am senzatia ca fac parte din peisaj si actiunile se petrec langa mine (ce pacat insa ca timpul nu mi-a permis sa o termin mai repede)iar pe langa asta am invatat mai multe despre Mongolia. Este povestea lui Temujin, copilul ce trebuie sa devina barbat in foarte scurt timp pt a deveni Genghis Khan. Recomand Wolf of the Plains iubitorilor de fictiune istorica.


Laura, despre ce este vorba in ceapa (Decojind ceapa este titlul?)?

Si apropo de Masai, a citit cineva si cartea de dupa, Reuniune (Intoarcere) in Barsaloi?

--------------------

Andra

Sunt tanar, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Buna,Intru si eu cu placere in club. Am citit de curand Orhan Pamuk -Viata cea noua si mi-a placut f mult, iar acum citesc "Armele secrete" de Julio Cortazar.
Pe viitor vreau sa citesc Truman Capote, voi l-ati citit, ce parere aveti?
Cum vi s-a parut Viata cea noua? Pe mine initial nu m-a captivat, dupa care nu am mai putut s-o las din mana."Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius

Mergi la inceput