Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Mi-am amintit inca o carte superba pe care am citit-o cu ceva timp in urma Camino - de Shirley MacLaine (in fapt actrita Shirley Temple) despre pelerinajul autoarei la Santiago de Compostella. O carte scrisa superb pe care n-am mai putut sa o las din mana pana nu am terminat-o.

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_du spune:

Fetelor, ma bucur foarte mult ca v-a placut textul meu.
Roxanaz, iti multumesc pentru sustinere, am sa profit de ea

La mine avanseaza greu "Lumea Sofiei", nu stiu de ce. Citesc cateva pagini, aflu lucruri interesante, si apoi....dau fuga sa recitesc cateva povestiri de Marquez pe care le-am mai citit de vreao 2-3 ori ....
A-propos de Marquez, a citit cineva "12 povestiri calatoare"? Cum sint fata de "Incredibila dar trista poveste ...."?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

quote:
Originally posted by carminabulina

quote:
Originally posted by Deianira

Ma bag si eu in seama

Carminabulina, mie mi-a placut Claudia Golea din autorii romani, i-am comandat toate cartile de pe Polirom. Nu stiu cat de bine a fost primita de critici, dar mie mi-au placut cartile ei si i-am apreciat sinceritatea.





Deia, nu sunt acasa sa verific, dar Golea e tipa care a scris Tokyo by night", "Vara in Siam", etc? Ca pe astea le-am cumparat tot de la Polirom si o sa le citesc.

Ca tot suntem la autori romani stiu ca am citi "Pacatul de a fi frumoasa", nu-mi mai amintesc autoarea dar stiu ca mi-a placut romanul.

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea



Da, Golea e tipa cu asiaticii , oricum cea mai savuroasa carte a ei mi se pare French Coca-Cola, despre copilaria ei, intalnirea cu Ceusescu, etc. E foarte amuzanta . Celelalte sunt mai mult pentru oamenii lipsiti de prejudecati. De cand am citit cartile ei ma uit cu alti ochi la ouale de gaina



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by ioana_du
La mine avanseaza greu "Lumea Sofiei", nu stiu de ce.


zici de "Lumea Sofiei" a lui Jostein Gaarder?? vai de mine ce mi-a placut!! sa incerci si "Fata cu portocale" si "Misterul de Craciun", ambele tare emotionante.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

de autori romani contemporani nu am citit romane , in special din cauza ca probabil fac discriminari inconstiente , dar niste povestiri bine intoarse din condei , pe teme ce "produc" stirile de la cafeaua de dimineata, pot recomanda cu zambetul pe buze orice scrie Radu Paraschivescu .

si pt ca tocmai am plecat in vacanta din turnul meu de fildes , pot sa adaug inca un autor "tres sympa" , Julian Barnes (a mai scris si sub pseudo Dan Kavanaugh , parca) cu "Trois" si continuarea la acesta "Iubire etc" , subiectul fiind viata unui triunghi amoros ,neintentionat si absolut moral,"actiunea" fiind prezentata alternativ prin prisma fiecarui personaj , excelent conturat pana la cel mai fin detaliu doar din propriiile vorbe/ganduri si reflectia lui in mintea celorlalti. excelente replici , amuzante si perfect valabile pt relatiile reale . mie una , mi-a placut teribil !

pt dispoziile romantic-poetice "Despre ploaie" de Martin Page ; nici nu ma gandeam cate lucruri se pot spune despre un "simplu" fenomen al naturii, devenit banal in urbanul nostru modern si artificial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

PS: Loryi bine ai venit printre noi. Ismail Kadare este unul dintre preferatii mei!

Roxana


Multumesc.Tocmai am terminat "Aprilie spulberat"si vreau sa incep "Generalul armatei moarte".Eu l-am descoperit abia acum dar efectiv mi-a placut enorm.Am inceput prima carte plina de prejudecati legate de cultura albaneza si am ajuns sa il iubesc pe Kadare.
Si in paralel citesc cu fiica-mea "Legendele Olimpului".Uitasem aproape de tot personajele sau situatiile.Chiar imi plac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Mi-ar placea sa am mai mult timp pentru citit si pentru acest topic, dar din pacate, scoala + lucrul nu prea imi permit.
Totusi, am vrut sa va atrag atentia asupra unei probeleme (nu e o chestie asa mare, dar ma streseaza ).
Tot comand carti din campania pentru lectura (1 euro) de la Polirom si de fiecare data cand primesc oferta "noua" ma enervez. Trebe sa rasfoiesc aproape 50 de pagini ca sa constat ca au defapt pe stoc vreo 50 de carti! . Eu le-am trimis un mail cu nemultumirea asta su cu posibile sugestii, dar ma gandeam ca ar fi mai bine daca mi s-ar alatura si alte cititoare. Deci, ce ziceti de demersul meu?



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

quote:
Originally posted by Deianira

Mi-ar placea sa am mai mult timp pentru citit si pentru acest topic, dar din pacate, scoala + lucrul nu prea imi permit.
Totusi, am vrut sa va atrag atentia asupra unei probeleme (nu e o chestie asa mare, dar ma streseaza ).
Tot comand carti din campania pentru lectura (1 euro) de la Polirom si de fiecare data cand primesc oferta "noua" ma enervez. Trebe sa rasfoiesc aproape 50 de pagini ca sa constat ca au defapt pe stoc vreo 50 de carti! . Eu le-am trimis un mail cu nemultumirea asta su cu posibile sugestii, dar ma gandeam ca ar fi mai bine daca mi s-ar alatura si alte cititoare. Deci, ce ziceti de demersul meu?



Good things happen to good people.




Ce chestie!!!! Intrasem tocmai pentru a scrie acelasi lucru. Ieri cand am primit mailul de la ei si l-am deschis m-a apucat lehamitea si l-am inchis la loc fara a ma mai uita pe oferta.
Si eu vreau sa le trimit o "sesizare" dar poate ar fi bine daca ar fi ceva organizat....sau nu?
Deia voiam sa te intreb numai daca ai si primt raspuns de la ei?

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

quote:
Originally posted by carminabulina

quote:
Originally posted by Deianira

Mi-ar placea sa am mai mult timp pentru citit si pentru acest topic, dar din pacate, scoala + lucrul nu prea imi permit.
Totusi, am vrut sa va atrag atentia asupra unei probeleme (nu e o chestie asa mare, dar ma streseaza ).
Tot comand carti din campania pentru lectura (1 euro) de la Polirom si de fiecare data cand primesc oferta "noua" ma enervez. Trebe sa rasfoiesc aproape 50 de pagini ca sa constat ca au defapt pe stoc vreo 50 de carti! . Eu le-am trimis un mail cu nemultumirea asta su cu posibile sugestii, dar ma gandeam ca ar fi mai bine daca mi s-ar alatura si alte cititoare. Deci, ce ziceti de demersul meu?



Good things happen to good people.




Ce chestie!!!! Intrasem tocmai pentru a scrie acelasi lucru. Ieri cand am primit mailul de la ei si l-am deschis m-a apucat lehamitea si l-am inchis la loc fara a ma mai uita pe oferta.
Si eu vreau sa le trimit o "sesizare" dar poate ar fi bine daca ar fi ceva organizat....sau nu?
Deia voiam sa te intreb numai daca ai si primt raspuns de la ei?

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea



Great minds think alike .

Eu am trimis mailul la adresa oana.bocaATpolirom.ro (inlocuiti AT cu @). L-am structurat intr-o forma cat mai simpla si usor de citit. Pentru inceput i-am felicitat pentru campania pentru lectura, precizand mai apoi nemultumirile si oferind sugestii. Eu cred ca a fost ok, sper sa primesc un raspuns mai ales la cat mai chinuit cautand sectiunea de "Contact" de pe site , fix inainte sa postez celalalt mesaj pe forum am trimis mailul. Ar fi bine sa se trezeasca invadati de mailuri cu aceiasi cerere, poate fa cun pic de ordine pe site .

Ca sa mentionez si ce citesc acum, Petrecere cu mama - de Veronica A. Cara, inca nu stiu daca imi place sau nu, e cam furtunoasa si complicata, inca nu stiu unde bate scriitoarea, nici nu stiu cand o voi termina avand in vedere ca apuc sa citesc numai pe autobuz/tramvai si la cozi .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Tot eu!
Am primit raspuns , apreciez ca a fost promt, mi s-a promis rezolvarea situatiei .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput