Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Va citesc de ceva vreme "din umbra", dar abia acum m-am hotarat sa scriu si eu. Eu nu demult am terminat de citit "The fifth child" scrisa de Doris Lessing, si "Coastliners" de Joanne Harris. Coastliners mi-a placut mai mult. Saptamana trecuta mi-am comandat pe Net 2 carti de scrise de Jodi Picoult (nu stiu daca e tradusa in lb romana sau nu), abia astept sa le primesc sa ma apuc de ele.

Din pacate nu am prea mult timp la dispozitie, asa ca apuc sa citesc seara dupa ce il culc pe pitic si in week-enduri furate.

Cand eram mai tanara si fara prea multe obligatii citeam f mult, acum din cauza lipsei de timp liber citesc insa mai putin. Mi-ar placea tare mult sa am o afacere a mea cu carti, o librarie, pt ca pentru mine cartile sunt o mare pasiune, dar din pacate in zilele noastre lumea citeste atat de putin...si cumpara si mai putine carti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Cornelia de-abia asteptam sa intri si sa spui ceva despre "Alchimia dorintei". ma bucur ca ti-a placut...eu am spus despre ea ca e ceea ce se numeste un roman complet si complex. Nici eu nu sunt critic, (desi ar trebui ca asta am studiat dar nu vreau sa pierd nimic din inocenta cititorului) insa acest roman mi s-a parut...cum sa zic? plin, zemos, copt intens si tot asa...

La fel si cu "Vanatorii de zmeie", o carte foarte buna dar exagerat de trista.
Daca vrei sa mai citesti ceva care sa te tina cu sufletul la gura iti recomand "Umbra vantului". Din pacate insa dupa acest roman eu am simtit nevoia de o pauza pentru ca am citit carti foarte bune unda dupa alta si am avut acea senzatie de...satietate.
acum m-am apucat sa citesc "Clopotul" de Iris Murdoch. Sunt la pagina 8 asa ca nu am multe de spus.

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

quote:
Originally posted by ioana_du

Fetelor, am avut azi o imensa bucurie inca de la prima ora, si tin neaparat sa o impartasesc cu voi. Am trimis acum vreo doua saptamani o scrisoare la reviste Dilema Veche, si azi am avut surpriza si incantarea imensa de a mi-o vedea publicata printre scrisorile primite de la dilematici! E prima data cand imi vad ceva publicat (este a doua incercare de aceste gen, prima fiind catre o revista pentru femei), si sint asa de bucuroasa....
Am vrut sa va spun si voua asta

Ioana si Bianca pui (22. dec. 2004)

www.flickr.com/photos/ioana_du/" target="_blank">Admirati-ne




Felicitari Ioana!!!!


Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

quote:
Originally posted by carminabulina

Cornelia de-abia asteptam sa intri si sa spui ceva despre "Alchimia dorintei". ma bucur ca ti-a placut...eu am spus despre ea ca e ceea ce se numeste un roman complet si complex. Nici eu nu sunt critic, (desi ar trebui ca asta am studiat dar nu vreau sa pierd nimic din inocenta cititorului) insa acest roman mi s-a parut...cum sa zic? plin, zemos, copt intens si tot asa...

La fel si cu "Vanatorii de zmeie", o carte foarte buna dar exagerat de trista.
Daca vrei sa mai citesti ceva care sa te tina cu sufletul la gura iti recomand "Umbra vantului". Din pacate insa dupa acest roman eu am simtit nevoia de o pauza pentru ca am citit carti foarte bune unda dupa alta si am avut acea senzatie de...satietate.
acum m-am apucat sa citesc "Clopotul" de Iris Murdoch. Sunt la pagina 8 asa ca nu am multe de spus.


Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea



Multumesc mult Carmina pentru recomandarea ta privind Umbra vantului dar am citit-o deja si chiar m-am gandit zilele trecute la ea si am adaugat-o celorlalte doua in categoria celor mai bune carti citite in ultimul timp.


Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

Salutare! Discutam zilele acestea despre literatura romaneasca contemporana si am realizat ca ultimele carti scrise de un autor roman pe care le-am citit au fost cele ale lui Patapievici, Paler si Liiceanu (nu o mai pun la socoteala pe R.O. Brasoveanu, ea intra intr-un alt registru) dar asta a fost acum mult timp. Mi s-a facut la un moment dat lehamite de stafia comunismului care bantuia toata literatura romaneasca postdecembrista si m-am axat pe autorii straini. Dar acum sunt, din nou, curioasa. S-a mai scris ceva de calitate intre timp? Au aparut scriitori romani care sa merite cititi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_du spune:

Cornelia, Carmina, multumesc

Am reusit sa termin (de ceva vreme) "Vijelia" lui Marquez, si mi-a placut mult.... Ca si restul cartilor lui, e ...nepovestibila... ca pana la urma ... depinde felul in care te face sa te simti lectura... In linii foarte mari, este vorba dspre aceeasi povese spusa prin prisma mai multor personaje: un tata, fiica si nepotul lui. In rest... satul (Macondo, fireste) e aproape acelasi sat ca in fiecare scriere de-a lui, personajele istorice sint si ele prezente, caldura sfasietoare, apasarea si desigur ... mirosul. Toate simbolurile (atat cat m-a dus pe mine mintea sa la observ pana acum) prezente in scrierle lui sint acolo. Mi-a placut mult, si daca va place amestecul de realitate cu magie si inexplicabil ... v-o recomand.

"Lumea Sofiei" , despre care spuneam acum ceva vreme, este o istorie foarte pe scurt a filosofiei, dezvaluita in mod misterios unei fete de scoala. Nu am terminat cartea, dar pana acum imi place foarte tare felul in care este scrisa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

quote:
Originally posted by dyonise

Salutare! Discutam zilele acestea despre literatura romaneasca contemporana si am realizat ca ultimele carti scrise de un autor roman pe care le-am citit au fost cele ale lui Patapievici, Paler si Liiceanu (nu o mai pun la socoteala pe R.O. Brasoveanu, ea intra intr-un alt registru) dar asta a fost acum mult timp. Mi s-a facut la un moment dat lehamite de stafia comunismului care bantuia toata literatura romaneasca postdecembrista si m-am axat pe autorii straini. Dar acum sunt, din nou, curioasa. S-a mai scris ceva de calitate intre timp? Au aparut scriitori romani care sa merite cititi?



eu am citit "sunt o baba comunista" de dan lungu -eu nu sunt nici baba si nici comunista - asa se cheama cartea. mi s-a parut amuzanta pe alocuri, mi-a reinviat amintiri din copilarie, m-a intrigat si intristat in acelasi timp. se citeste usor si mie nu mi-a parut deloc rau ca am investiti timp si bani in ea. mai multe daca vrei, cauta pe situl polirom.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Ioana, Ioana multumesc pentru pupic dar tot astept un link, un exemplar ...ceva din scrisoarea trimisa la Dilema. Eu am cautat pe siteul lor sa o citesc dar nu am gasit-o. Sau ti se pare ca cer prea mult? Nu vreau sa fiu indiscreta.

Cat priveste Lumea Sofiei si eu am considerat-o tot ca pe o scurta istorie a filosofiei, foarte bine povestita si pe intelesul tuturor (altfel nici nu s-ar fi putut avand in vedere ca i se povesteste unei fetite de 14 ani) dar este mai mult decat atat. Ai sa vezi.

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Cat priveste romanele romanesti...bleah. Am citit cateva de la Polirom, poate ca nu le-am nimerit eu pe cele mai bune, nu stiu, insa mi se par scremute. Adica s-au chinuit mult sa le scrie. Unele au reusit sa ma prinda dar m-am trezit pe la mijlocul lor ca de fapt s-ar dori niste SF-uri, sau alegorice, metaforice sau nimic din toate astea dar pur si simplu nu au mai stiut cum sa le incheie.
Va dau cateva exemple si daca aveti chef sa le cititi sa-mi spuneti si mie daca sunt eu pretentioasa:
"Acasa", "Poveste de iarna" de Mihai Zamfir
"Iulia" de Dorin Spineanu
"Sabrina si alte suspiciuni" de Dumitru radu Popa

Si mai am vreo 8 romane de autori romani dar mi-e nu stiu cum sa ma apuc de vreunul.

Am citit insa cu placere de Rodica Ojog Brasoveanu "Grasa si proasta", niste nuvele delicioase si un pic triste.


Cornelia poate imi scrii si mie mie lista ta cu cele mai bune carti citite de tine.

M-am chinuit o luna intreaga sa citesc "Autorul la rampa" de Lodge, am ajuns la pagina 140 si atat si mi s-a acrit. Un alt roman al lui pe care nu am putut sa-l termin a fost "Racane nu ti-e bine" in rest mi-au placut toate romanele lui, toate cate au aparut pana acum la noi.
Cine vrea sa citeasca David Lodge va pot spune ca "Muzeul britanic s-a daramat" este de departe cea mai amuzanta carte a lui.

Gata va las ca nu vreau sa va plictisesc si va pup.

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Ma bag si eu in seama

Carminabulina, mie mi-a placut Claudia Golea din autorii romani, i-am comandat toate cartile de pe Polirom. Nu stiu cat de bine a fost primita de critici, dar mie mi-au placut cartile ei si i-am apreciat sinceritatea.

Din pacate, nu prea am timp sa citesc beletristica, desi as vrea, scriitorul meu preferat e Garcia Marquez, il iubesc .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput