Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ele77 spune:

A aparut si la noi Revedere in Barsaloi, la editura All se poate face comanda. In sfarsit si la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Am terminat cartea March. by Geraldine Brooks.
Interesanta. Este vorba despre tatal fetelor din cartea "Little Women" a lui Alcott, caracter care nu prea e ilustrat in Little Women. Cartea cu iz istoric - razboiul civil din American, 1865. Ilustreaza viata sclavilor si cum erau tratati in timpurile de turmoil. Mi-a placut aspectul istoric si stilul lui Geraldine Brooks.

In week end mi-am cumparat cartea lui Jin Ha - A Free Life. Asa ca am inceput-o astazi, ca rodea la degete sa o rasfoiesc.
Dragostea in timp de cholera, mai are de asteptat.

spor la citit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu sunt la jumatatea "Versetelor satanice". daca nu stiam ce controverse a nascut ma prindea doar pentru minunatia povestii. asa ma surprinde si ma intriga de doua ori.
asa ca nu dau deocamdata nici un verdict.... astept sa o termin

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelie-chan spune:

Buna , fetelor, sper ca ma primiti si pe mine...
Mi-am si facut o lista cu noi carti pe care trebuie
sa l-e achizitionez si asta datorita voua.
acum citesc The best laid plans de Sidney Sheldoncare-i
bunicica de citit inainte de culcare.
O cate care mi-a placut nespus de mult si pe
care o recomand este Dama cu camelii de Alexandre Dumas(fiul),o
carte usoara dar pe cat de usoara pe atat de frumoasa si plina
de dragoste , scrificiu ,tristete...
va mai recomand Codul lui Da Vinci de Dan Brown, care este superba
si nu o poti lasa din mana .Filmul , l-am vazut dupa ce am citit
cartea si mi-sa parut total neinteresant , m-a dezamagit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikka spune:

Buna, fetelor! Desi v-am tot urmarit posatrile de multisor timp, abia acum mi-am facut curaj - si timp - ca sa si scriu despre hobby-ul meu preferat inca de mica, cartile
Ultimele carti citite sau in curs de citire:
- Un idiot minunat - Shusaku Endo - o carte foarte amuzanta despre un francez ajuns in Japonia, intr-o lume foarte diferita de cea euorpeana. Un personaj ciudat si ca fizic si ca fire, care este privit ciudat de catre toti, dar care ajunge sa fie foarte indragit. Cartea foarte dragut scrisa, insa cu un sfarsit care pare din alta poveste si care m-a dezamagit.
- Totul este iluminat - Jonathan Safran Foer - o carte delicioasa, in care planurile temporale se intrepatrund, si care este o imbinare intre comedie si dramatism.

Acum citesc Ispasire - Ian McEwan pentru ca am vazut mai intai filmul si apoi am vrut sa vad cum este dezvoltata in scris trairea personajelor. Mai am un pic si cand o termin, voi scrie putin si despre ea.

Urmeaza cartile pe care le-am achizitionat duminica de la Carturesti - parte din ele primite cadou de ziua mea care este maine :): Extrem de tare si de incredibil de aproape (ca sa ma pastrez in sfera safran foer), Schmidt - Oscar si tanti Roz, Orhan Pamuk - Cartea neagra, Carson McCullers - Inima-i un vanator singuratic si Dora Lessing - O coborare in infern.

Acum ca am debutat si eu aici, sper ca va tin la curent frecvent cu evolutia cititului.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Fetelor carora le plac cartile despre traditii, obiceirui, credinte, mod de viata, hai sa le spunem exotice, le recomand cu caldura "O lume se destrama", ultima aparuta la colectia Cotidianul. este o cartefascinanta, socanta si...scurta, din pacate. este vorba despre viata oamenilor din triburile africane, o mica parte a lor, inainte de venirea albilor peste ei. lectura placuta.

Acum am inceput "jurnalul unui scandal", am citit vreo 5 pagini si voiam sa stiu daca a mai citit-o cineva sa tiu daca continuu cu ea sau ma apuc de "Vanatorii de zmeie", pe care am primit-o azi prin posta?

Va pup!

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Nika, eu am citit tot ce a aparut de Ian McEwan la Polirom, mi-au placut toate, insa preferata mea ramane Copilul Furat, iar cea care m-a marcat cel mai mult este Gradina de ciment. Le recomand cu caldura.

Acum citesc Graham Swift, am terminat Lumina zilei - buna chiar, si acum trecut la Maine - imi place foarte mult. Din pacate, poate si ca defect profesional, sunt neplacut impresionata de calitatea traducerilor, adica omul asta are un stil de a scrie pe care cel putin unul din cei 2 traducatori nu l-a nimerit prea bine.

Nu-mi place deloc cand acelasi autor este tradus de 6 traducatori diferiti, se pierde enorm pt cititor.

Carmina, eu am vazut doar filmul Jurnalul unui scandal si mi-a placut enorm, acum regret ca nu am citit cartea prima, insa ea a aparut ulterior doar.
Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

quote:
Originally posted by roxanaz
eu sunt la jumatatea "Versetelor satanice". daca nu stiam ce controverse a nascut ma prindea doar pentru minunatia povestii. asa ma surprinde si ma intriga de doua ori. asa ca nu dau deocamdata nici un verdict.... astept sa o termin Roxana
Chiar eram curioasa sa aud citeva pareri, ma temeam sa nu fie mai mult titlul de ea. Dar dupa ce am citit Copiii din miez de noapte, pot merge oricind pe mina lui Salman Rushdie. Imi pregatesc o lista pt viitoarea comanda de la Polirom si o sa iau macar inca o carte din ale lui.Ripley am observat si eu citeva greseli gramaticale ori de traducere in cartile luate de la polirom, nu stiu daca si celelalte edituri fac la fel. Graba la corectura, economie in stil chinezesc mult, repede si fara grija la detalii. Pacat. Dar chiar f grav nu e, bine ca putem comanda din afara carti undeva.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikka spune:

Ripley,
Eu nu am citit toate cartile lui Ian McEwan aparute la Polirom, ci pana acum doar Gradina de ciment (care a fost si prima carte de ele pe care am citit-o si am nimerit din plin cu cartea asta, pt ca intr-adevar te marcheaza si iti ramane in minte), Mangaieri straine si Amsterdam. Nu pot spune ca ma atrage foarte tare stilul acestui scriitor, cu siguranta nu este prefratul meu, insa cartile scrise de el te prind.
Va recomand acum din tot sufletul Oscar si Tanti Roz de Schmidt :)

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

quote:
Originally posted by vikinga
Chiar eram curioasa sa aud citeva pareri, ma temeam sa nu fie mai mult titlul de ea. Dar dupa ce am citit Copiii din miez de noapte, pot merge oricind pe mina lui Salman Rushdie. Imi pregatesc o lista pt viitoarea comanda de la Polirom si o sa iau macar inca o carte din ale lui.
[b]Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo




"Versetele satanice" sunt reduse cu 30% la Polirom, saptamana aceasta!!!

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput