Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alison spune:

white pisana,am citit si eu in anii '90 jurnalul lui jeni acterian si mi-a ramas in suflet aceasta ,,prepelita desteapta"!sunt o cititoare de monografii si biografii,merci ca mi-ai amintit,sunt tulburata rau de ritmul zilnic...

alison,mami de simonhttp://b3.lilypie.com/ouVHp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

White Pisana, ! Interesanta lista ta, am "ciugulit" si eu cate ceva din ea - pe Ioana Parvulescu, pe Jeni Acterian. Pierdusem prima editie a jurnalului ei si am cumparat abia reeditarea de anul trecut, cu senzatia ca e o carte pe care ar fi trebuit s-o citesc acum 10 ani. Probabil ca atunci as fi dormit cu ea sub perna! Iar ce scrii despre Annie Bentoiu imi intareste convingerea ca e o carte la care trebuie sa ajung in curand. Mai citisem despre ea www.polirom.ro/catalog/carte/literatura-romana-in-postceausism-i-memorialistica-sau-trecutul-ca-re-umanizar-1565/" target="_blank">aici.

Ai citit cumva www.polirom.ro/catalog/autori/melinescu-gabriela/" target="_blank">Jurnalul suedez al Gabrielei Melinescu? Si daca da, ce impresie ti-a facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns White Pisana spune:

Buna Lia! Nu am citit Jurnalul suedez, dar m-am uitat pe linkul dat de tine si pare foarte interesant. Probabil ca il voi cauta la prima vizita in tara.

Din aceeasi "zona" literara as mai vrea sa cumpar Barbatul cu cele trei morti ale sale de Mihai Cantuniari (http://www.metropolis.ro/books/book.php?product_id=1782).

Eu sunt intr-o stare de spirit usor amara: aseara am citit mare parte dintr-o alta carte pe care mi-am luat-o iarna asta, Anii '80 si bucurestenii: este o colectie de marturii ale unor persoane apartinand unui evantai larg de categorii sociale si varste despre realitatile anilor respectivi. Marturiile sunt reproduse in mod brut, asa cum au fost culese, cu ticuri verbale si exprimari elevate sau mai putin elevate si grupate sub titluri scurte care, impreuna, creeaza o fresca destul de cuprinzatoare dar si foarte sumbra e perioadei anilor '80. Titlurile sunt organizate alfabetic, forma cartii fiind asemanatoare cu cea a unui dictionar, "definitiile" (care uneori cuprind pagini intregi) fiind date insa de oamenii obisnuiti.

Eu aveam 10 ani in '89 si multe din cele descrise acolo probabil nu le-am trait in mod direct...le receptez insa acum intr-un mod extrem de dureros: citind, ma simteam in acelasi timp oripilata, usurata in mod egoist ca nu am trecut prin asta la varsta adulta, revoltata, neputincioasa...

Oricum o descriere interesanta a cartii o puteti gasi aici: http://www.revista22.ro/html/index.php?nr=2004-08-18&art=1084

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by carminabulina

[font=Georgia]Buna seara, buna seara!!!!

Referitor la "Veacul de singuratate" a lui Marquez vreau sa spun ca si pe mine m-a dezamagit...(ma rog, cine sunt eu?) dar dupa ce am incercat sa citesc si "Cartea noptilor" mi-am dat seama ca realismul magic nu e pentru mine si gata.
In schimb "Dragoste in vremea holerei" este cu totul si cu totul altceva.


Carminabulina, si pe mine ma asteapta Dragostea in vremea holerei, si din cauza Veacului de Singuratate nu prea ma uitam cu entuziasm la ea.

Eu am terminat de citit cartea lui Gunter Grass, cu desectatul cepii. Am impresia ca l-am luat pe Grass anapoda, de la sfarsit la inceput. Cu tristete admit ca Ceapa a fost primul lui roman ce mi-a cazut in mana, si asta pentru ca a-ti scris de carte aici. Eram chiar curioasa sa vad ce a scris in memoriile lui, ca a fost o intreaga dezbatere politica dupa ce a fost cartea publicata, pe tema ca a facut parte din SS.
Cartea mi-a placut, cu toate ca o gasesc cam greoaie, si avand in vedere ca nu am mai citit nimic de el, sant paragrafe intregi in care ma simteam lasata pe dinafara. Deabea pe la mijlocul cartii am inceput sa inteleg mai bine stilul lui Gunter Grass si sa ma captiveze. Sincera sa fiu, toata transactia de la proza la persoana intai si pe urma sarind la persoana a treia, ma pierdea. Admit ca au fost seri cand desectatul Cepei m-a adormit. Nu e o carte care poti sa o iei la rasfoit seara tarziu. Trebuia sa fiu cu mintea limpede si odihnita sa-l pot digera.


Acuma am luat March – cartea lui Geraldine Brooks, ca simt nevoia la ceva mai usor si mai captivant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

salut!

abia acum v-am descoperit si sper sa ma primti in clubul cititoarelor.

In ultimul timp am citit Furia (rushdie), lolita, in facultate o citisem doar in engleza, acum am priceput-o mult mai bine , viata ca o prada.

ieri am terminat crima si pedeapsa, credca ati citit deja, eu am citit o parte cand aveam vreo 16 ani. atunci nu mi-a placut si n-am mai citit pana la sfarsit, acum insa am citit chiar cu placere.

vad ca tot vorbiti de dragoste in vremea holerei si un veac de singuratate...le am si eu pregatite si cred ca incep una din ele. tot de garcia marquz am citit povestea tarfelor mele triste, pe care v-o recomand cu caldura!

spor la citit si inspiratie in alegerea cartilor!

silvi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Scriam ceva vreme in urma ca nu pot citi "Sotia calatorului in timp" Nu stiu de ce!!??Probabil ca nu mergea pentru ca eram prea obosita. citeam doar 5 minute seara inainte de culcare, erau prea multe detalii si povestea evolua prea incet ..., dar de fapt este o carte grozava. Am fost in vacanta o saptamana la ski si atunci cand nu schiam citeam si mi s-a parut a fi o poveste de dragoste superba, iar in ceea ce priveste detaliile care cu ceva timp in urma ma enervau, acum nu ma mai saturam de ele..., si am fost foarte trista cand s-a terminat. As fi vrut sa citesc in continuare depre fiecarte zi a vietii lor impreuna... sau nu!
O recomand calduros!
Urmeaza sa ma apuc de Waltari-Amantii din bizant .

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris25ss spune:

un scriitor controversat: Vintila Corbul
l-ati citit? ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Sanca cred ca te asteapta ceva placut , daca ma intrebi pe mine.

De Vintila Corbul am citit doar "Caderea Constantinopolului" si mi-a placut foarte mult. Desi este istorie ca acum istanbul este fostul Constantinopol, citind cartea speram ca istoria sa se schimbe....daca intelegi ce vreau sa spun. Am vazut ca a aparut acum cu ajutorul ziarului Adevarul toata opera lui, insa preturile mi se par prohibitive. este adevarat ca sunt legate frumos, in coperti de piele!? dar totusi 100-150 RON un roman in 2 volume...

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Saptamana asta ma citit "O iubeam", si 2 carti de la Cotidianul (sper ca nu v-am innebunit cu el), "Citindu-l pe Turgheniev" si "O vara la tara".
Gavalda, prabusire totala...probabil si aici am avut mari asteptari . Mi s-a parut asa...usurica, carte de citit pe WC, sau cand vii obosit de la serviciu si mai lasi creierul sa respire.
Celelalte 2, hmm, asa si asa.
Nu stiu poate e ceva in neregula cu mine, dar dupa ce am citit "Alchimia dorintei", carte cu adevarat de dragoste, despre dragoste, tradare, erotism si toate cele, (are 800 pagini), toate celelate imi par "fluturasi".

Acum citesc Maalouf, "Gradinile luminii" of dar asa greu imi vine. Voiam sa stiu daca a mai citit-o cineva si daca reuseste pana la urma sa spuna ceva interesant?

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

quote:
Originally posted by carminabulina

Saptamana asta ma citit "O iubeam", si 2 carti de la Cotidianul (sper ca nu v-am innebunit cu el), "Citindu-l pe Turgheniev" si "O vara la tara".

Gavalda, prabusire totala...probabil si aici am avut mari asteptari . Mi s-a parut asa...usurica, carte de citit pe WC, sau cand vii obosit de la serviciu si mai lasi creierul sa respire.
Celelate 2, hmm, asa si asa.
Nu stiu poate e ceva in neregula cu mine, dar dupa ce am citit "Alchimia dorintei", carte cu adevarat de dragoste, despre dragoste, tradare, erotism si toate cele, (are 800 pagini), toate celelate imi par "fluturasi".

Acum citesc Maalouf, "Gradinile luminii" of dar asa greu imi vine. Voiam sa stiu daca a mai citit-o cineva si daca reuseste pana la urma sa spuna ceva interesant?

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea



Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput