Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Multumesc de primire.

Sanca, si eu mi-am pus in program sa citesc Love in time of Cholera, am mai citit si A trai pentru a-ti povesti viata tot de Garcia Marquez si mi-a placut tare mult cum era scrisa. Insa primesc doar echouri negative despre Dragoste in vremea holerei sper sa nu fiu prea dezamagita.

Acum cateva luni iesise si filmul dar nu am vrut sa il vad inainte de a citii cartea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by Sanca

Lia, E Barbu in primele pagini, spune ca s-a folosit de diferite surse pentru a descrie perioada istorica mai bine. Ca si in articolul dat de tine, as spune ca e un colaj. Ar trebui sa apara undeva un glossar si citate, sa stie tot omu de rand, ce a scris E Barbu si ce a fost luat din alte surse.



Chestia asta cu colajul mie nu-mi miroase deloc bine... Dar in fine...

quote:
Originally posted by Sanca
Lia, nu am cumparat tot ce era pe lista, ca am avut un buget restrans. Am reusit si am luat cartea lui Gunter Grass “Peeling the onion” – pe care am inceput-o astazi. Am cumparat si cartea lui Marquez – “Love in time of Cholera” – dar nu prea entuziasmata, ca nu m-a impresionat “Un veac de singuratate” – si acuma e sansa a doua care i-o acord lui Marquez. A si am cumparat si March de Geraldine Brooks, ca o surpriza, ca nu am mai citit nimic de ea, si pare ceva usor.

Pe lista ar mai fi fost Kite Runner, Brunelleschi’s Dome, Quo Vadis, si Suite Francaise de Irene Nemirovski, carte care a fost tradusa in engl anul trecut. Aceasta din urma ar merge dupa Ceapa lui Grass, dar sa vedem, ca nu prea ajung la bookstore des…



Sa stii ca ma inspira lista ta - in ultima vreme cumpar numai carti pentru Una, fetita mea, care e oricum prea mica sa citeasca (are doar 6 luni), dar cu siguranta se va trezi cu ditamai biblioteca de parcurs.
Ca tot a revenit in discutie Ceapa lui Grass, sunt abia la jumatate. Mi se pare ca o problematica de anvergura celei pe are o abordeaza el - implicarea lui alaturi de nazisti - a pus pe nedrept in umbra tot restul cartii.

Petulada, ! Ma bucur sa gasesc aici si-o francofona ca mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Lia, felicitari pentru pustoaica ta mica de 6 luni. E bine ca-i citesti si cumperi carti pentru ea de acuma. Cititul la bebelusi Si eu am trecut printr-o perioada (de cativa ani) in care nu am cumparat mai nici o carte de adult, si numa carti de povesti si cu poze.
Acuma, baietii merg cu banii lor de buzunar si isi cumpara ce carti vor. E chiar o placere sa merg cu ei la bookstore, ca ei se duc la sectia de copii, eu la sectia de literatura, si ne dam intalnire la casa.

Mr Grass merge cam greoi pentru mine. Sant la primele capitole, dar nu prea ma pune in "atmosfera"... Am si o raceala, si nu prea am rabdare de nimica, si nici de citit. Mai revin cu impresii despre Ceapa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Sanca, visez cu ochii deschisi la momentul in care o sa ma intalnesc si eu cu Una la casa, cu bratele pline de carti! Deocamdata sunt pusa pe recitit - am lasat Ceapa lui Grass fiindca efectiv nu-i e mometul, Toba de tinichea si In mers de rac le-am citit acum vreo 2 ani - deci impresiile nu-s chiar proaspete. In schimb ma simt excelent recitind Parfumul lui Suskind, mi-am pregatit Colectionarul lui Fowles si apoi cred ca o sa reiau Memoriile lui Hadrian, cartea lui Marguerite Yourcenar. Oricum, timpul meu de citit e asa de putin acum, mai ales cand doarme Una mai reusesc sa deschid o cartea. Asta daca nu ma fura DC-ul. Si n-o sa ma mai fure de acum inainte, promit solemn. Nu de alta, dar mi-am revazut listele de lecturi de acum cativa ani si mi-a venit sa intru in pamant de rusine pentru cat de putin citesc acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


aproape am terminat Nineteen Minutes, de Jodie Picoult; interesanta, dureros de contemporan subiectul adolescentilor ucigasi din scoli;

http://www.floriinro.ro/


tongue in cheek

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Ma straduiesc de aproape o saptamana sa citesc "Sotia calatorului in timp" Oare de ce mi-e asa de greu??Eu insist, dar nu ma prinde deloc...

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Va recomand cu caldura O iubeam - de Ana Gavalda. E povestea unei tipe al carui barbat a parasit-o si care isi petrece un weekend la munte cu copiii si socrul ei; iar intr-o noapte socrul ei ii povesteste viata lui. E impresionant, zic eu.

www.flickr.com/photos/10546994@N06/" target="_blank">Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Mie imi place tare mult Ana Gavalda si recomand cu caldura si celelalte carti ale ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

quote:
Originally posted by mimitete

Mie imi place tare mult Ana Gavalda si recomand cu caldura si celelalte carti ale ei.

Mihaela

"Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."



Mai recomanda-mi mie un titlu. M-am indragostit de cartea asta, imi vine s-o recitesc; chiar daca abia am terminat-o.
Si da, tipa e extraordinara, scrie f frumos.

www.flickr.com/photos/10546994@N06/" target="_blank">Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Liliana, iti recomand Impreuna de Anna Gavalda. Intr-adevar, Gavalda scrie cursiv si inchegat, nici eu n-am lasat-o din mana. Anul trecut s-a facut si un film dupa Impreuna (Ensemble, c'est tout) cu Audrey Tatou si Guillaume Canet.

Daniela

Mergi la inceput