Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Vikinga, iti recomand tot de Ismail Kadare "Generalul Armatei Moarte" (dupa parerea mea una dintre cele mai bune carti ale lui) si colectia "Concurs de frumusete masculina la stancile blestemate/Anul negru"
Rwheelright, incepe cu orice din Murakami...as recomanda totusi "Padurea Norvegiana"
lectura placuta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Ah, am terminat Middlesex, va vine sa credeti? Sincer este o carte pe care as recomanda-o ca pe una buna, personal insa o gasesc mai lunga cu 5 minute decat ar fi trebuit. Lipsita de orice fel de traire intensa a oricarui sentiment, de la iubire la ura, cu un personaj care pe mine m-a secat, si asta e Desdemona, o carte facila, liniara, seaca, cu tot Pulitzerul ei cu tot...dar intr-adevar cu mult umor. Parerea mea

Acum citesc Cine la ucis pe Palomino Molero de Llosa, care este deja altceva. Mi-am cumparat vreo 8 romane de-ale lui asa ca o sa tot citesc Llosa un timp.

A spus cineva ca a inceput sa citeasca Manechinele si Piramida. ceva recomandari, idei?

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Eu termin Princepele , romanul lui Eugen Barbu...

Cartea, m-a surprins prin multe aspecte. Sant curioasa cum s-a publicat cartea asta pe vremea comunismului. Trateaza agonia unui conducator homosexual...

Week-end-ul merg sa cumpar carti. Am o lista deja, si merg pana nu se face mai lunga.

Carminabulina, felicitari ca ai terminat cartea. Cred ca tu ai luat-o in mana cu "great expectations"... Nu consider cartea o capodopera literala, dar e haioasa, si relaxanta.

Spor la citit !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Am citit si eu "Vanatorii de zmeie", mi-a placut mult cartea, senzatia cu care am ramas este ca m-a uns pe suflet. Impresionanta, nu am lasat-o din mana pana nu am terminat-o. Acum sunt la "O mie noua sute optzeci si patru", am auzit numai lucruri bune despre ea, dar, desi subiectul mi se pare foarte interesant, pur si simplu nu m-a prins, si o citesc doar pentru ca nu-mi place sa las cartile neterminate.Am aruncat si eu o privire pe site-ul de la Polirom, la oferta de un euro, sunt ft multe carti bune acolo, dar o mare parte din ele nu mai sunt in stoc. Mi-am comandat vreo 10 carti din oferta de saptamana aceasta, insa, si abia astept sa ajunga la mine.Ana-MariaDon't worry about what people think, they don't do it very often.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

buna!
a citit cineva PS I love you, Cecilia Ahern? nu am vazut filmul, dar citesc acum cartea si imi place.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

quote:
Originally posted by emaaimee

buna!
a citit cineva PS I love you, Cecilia Ahern? nu am vazut filmul, dar citesc acum cartea si imi place.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII



Eu am citit-o acum vreo 2 ani. Frumoasa....
Sper sa fie si filmul asa!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

am inteles ca filmul se cam abate de la carte, ca multe alte filme vs carte. sora mea l-a vazut si a citit cartea dupa film. si ei i-a placut cartea muuult.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:

Originally posted by Sanca

Eu termin Princepele , romanul lui Eugen Barbu...

Cartea, m-a surprins prin multe aspecte. Sant curioasa cum s-a publicat cartea asta pe vremea comunismului. Trateaza agonia unui conducator homosexual...
Spor la citit !!!!


Din punctul meu de vedere, nimic din ce-a scris Barbu nu mai poate iesi din umbra scandalului stranit de acuzatiile de plagiat grosolan aduse autorului. Acuzatii dovedite dar in parte ingropate din cauza influentei politice pe care o avea Barbu in epoca. In jurnalul lui Mircea Zaciu o sa gasesti "filmul" intregii afaceri, daca te intereseaza si www.sud-est.md/numere/20050511/article_9/" target="_blank">aici cateva date pe care le-am gasit repede pe net. Sursa nu e cea mai grozava, dar asa, ca idee...

Ce era pe lista ta de cumparaturi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Buna!

As dori sa ma alaturez si eu clubului vostru...daca ma primiti!

Imi place mult sa citesc, cand incep o carte noua imi e tare greu sa o las din mana, o devorez aproape in cateva ore...si dupa imi pare rau, pentru ca as fi vrut sa dureze mai mult placerea.
Alt " tic " al meu este, atunci cand incep o carte, sa incep prin a citii ultimul cuvant.

Scriitoarea mea preferata este Simone de Beauvoir ( desi nu ii impart opiniile politice ), iar romanele mele preferate sunt Journal d' une jeune fille rangée ( l-am citit in franceza si nu stiu cum a fost tradus titlul in romana, daca il traduc eu mot-à-mot ar fi ceva de genul jurnalul unei fete la locul ei ) si `The catcher in the rye al lui Salinger ( De veghe in lanul de secara ). Cand pot incerc sa citesc romanele in limba lor originala, caci de mult ori am dat peste traduceri aiurea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Lia, E Barbu in primele pagini, spune ca s-a folosit de diferite surse pentru a descrie perioada istorica mai bine. Ca si in articolul dat de tine, as spune ca e un colaj. Ar trebui sa apara undeva un glossar si citate, sa stie tot omu de rand, ce a scris E Barbu si ce a fost luat din alte surse.

Am terminat de citit Waiting de Ha Jin. Nu mai citisem nimica despre viata in China, in ’60 – ’70. Cartea e fluenta, si odata ce am luat-o in mana, a fost greu de pus jos. O recomand cu toata inima. Ridica multe intrebari, de dragoste si politice.

Lia, nu am cumparat tot ce era pe lista, ca am avut un buget restrans. Am reusit si am luat cartea lui Gunter Grass “Peeling the onion” – pe care am inceput-o astazi. Am cumparat si cartea lui Marquez – “Love in time of Cholera” – dar nu prea entuziasmata, ca nu m-a impresionat “Un veac de singuratate” – si acuma e sansa a doua care i-o acord lui Marquez. A si am cumparat si March de Geraldine Brooks, ca o surpriza, ca nu am mai citit nimic de ea, si pare ceva usor.

Pe lista ar mai fi fost Kite Runner, Brunelleschi’s Dome, Quo Vadis, si Suite Francaise de Irene Nemirovski, carte care a fost tradusa in engl anul trecut. Aceasta din urma ar merge dupa Ceapa lui Grass, dar sa vedem, ca nu prea ajung la bookstore des…

Petaluda, Lanul de secara l-am citit si eu. Am cumparat cartea acu cativa ani in romania. Am gresti citind traducerea in romana, ca s-a pierdut mult in tranducere, iar romanul nu m-a impresionat. Recunosc, citeam injuraturile in romana, si incercam sa le traduc inapoi in engleza… Bine ai venit.

Mergi la inceput