Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deya spune:

Buna.Ati citit cumva Magicianul?Daca da poate imi impartasiti si mie parerile dumneavoastra.
Aveti idee la cat timp sa schimba oferta 1 euro sunt si eu interesata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Salutare fetelor!

Ieri am mers la o librarie care se inchidea, si facusera reclama de 40 % reducere la toate cartile. Mi-am facut lista, si m-am dus fericita sa cheltuiesc bani. Am fost dezamagita profund, cand nu am gasit nici o carte de pe lista mea. Am gasit "Capote in Kansas" si m-am plimbat cu cartea in mana vreo jumatate de ora, si pana la urma am decis sa nu o cumpar. Mai poate astepta. Oricum nu era "top of the list".....

Saptamana trecuta am citit "The Glass Castle" - Jeannette Walls. Nu am putut sa o las din mana, din primele pagini. Nu stiu daca a fost tradusa in romana.

Acuma ma delectez cu Eugen Barbu - "Principele."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Deya...eu am incercat acum cativa ani sa citesc Magicianul..n-am terminat-o...deci asta spune multe: Mie mi s-a parut teribil de incalcita, ori poate nu i-am patruns eu "sensurile profunde".
Cert e ca mi s-a parut un amalgam de situatii si personaje bizare...cu un fir epic din ce in ce mai incalcit si greu de urmarit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Magicianul mie mi-a placut la nebunie. Ramane printre peferatele mele. Tot in urma cu ceva ani am citit-o si eu, dar tocmai incalceala de care povestea iarina e cea care m-a atras. Eu spun ca merita citita, si ca o sa te tina lipita de ea pana o termini.Ana-MariaDon't worry about what people think, they don't do it very often.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Amin Maalouf care m-a entuziasmat dupa Samarkand si Scarile Levantului, acum nu-mi prea placu. Primul secol dupa Beatrice e o carte usurica de citit in metrou, destul de atragator scrisa insa nu stiu.. ceva nu-mi placu pur si simplu. Poate ca tema in sine: una din catastrofele ce ameninta pamintul dupa anul 2000, una din multiplele variatii nascocite si auzite:) Ideea in sine ramine totusi interesanta, ei da' oare cum ar fi de s-ar naste numai barbati? Un genocid pt omenire pe termen relativ lung iar pe termen scurt agresivitate, lipsa iubirii, intuneric bezna.. ce mai! Iar Gradinile lumii, tot de Amin Maalouf, ma plictisi ingrozitor, tema oarecum religioasa. Si aici ideea in sine a fost interesanta, oare cum ar fi de ar exista o singura religie care sa le intrupeze pe toate celelalte, in deplina armonie? Insa pt mine nu a fost o carte interesanta.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Buna!!
...Si la mine in top ten, pe primul loc se afla Magicianul.
Am mai citit saptamana asta Noi, din colectia cotidianul, roman pe care pur si simplu nu vi-l recomand. Nu m-a atras nici subiectul, nici stilul, nici forma, nimic, nimic, nimic. S-a vrut a fi un roman cu pretentii, dar ce a iesit ?

Si am mai citit Stanca lui Tanios de Amin Maalouf, mi-a palcut, este usor de citit si are si un subiect frumos si nu m-a plictisit deloc si chiar voiam sa mai citesc ceva scris de el.
Vikinga, ma voi ghida dupa recomandarile tale, saru'mana.

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

quote:
Originally posted by MissParker
Tocmai am terminat una din cele mai bune carti citite in ultimii ani: Scott Peck - Drumul catre tine insuti. O comoara!
Felicia 15+ cu
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Ai cumparat-o aici in Germania, ori ai gasit-o tradusa in romaneste?Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Ah iar acum citesc Middlesex. Imi place dar nu ma da pe spate desi am citit aici numai lucruri frumoase despre acest roman. Mai exact cand ma pun pe citit citesc dar daca intrerup cititul cu greu ma reapuc de ea, pentru mine este genul acela de roman, care incepe cu greu un capitol, te atrage si cand esti prins mai mult se termina si incepe alt capitol si tot asa....

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by carminabulina

Ah iar acum citesc Middlesex. Imi place dar nu ma da pe spate desi am citit aici numai lucruri frumoase despre acest roman. Mai exact cand ma pun pe citit citesc dar daca intrerup cititul cu greu ma reapuc de ea, pentru mine este genul acela de roman, care incepe cu greu un capitol, te atrage si cand esti prins mai mult se termina si incepe alt capitol si tot asa....

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea




A trecut ceva timp de cand am citit cartea, dar pentru mine a mers destul de usor. Mi-a placut umorul, superstitiile grecilor, traditiile lor. Da-i o sansa, poate dupa ce treci de primele capitole o sa-i dai de gust.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Vikinga...Primul secol dupa Beatrice nu mi-a placut nici mie prea mult.
In schimb cartile mele favorite de Maalouf sunt Scarile Levantului si Periplul lui Baldassare. Daca o ai pe cea din urma, ti-o recomnad cu caldura.

Cine-mi da si mie un "tip" cum a reusit sa citeasca Magicianul, caci pt. mine fu imposibil. E drept, gusturile nu se discuta, dar numai gandul ca as putea sa ma apuc din nou de ea ma streseaza.

Pana una alta, eu mi-am cumparat Cartea cu bunici....e dulce, nostalgica, te face sa zambesti amuzat, intr-un cuvant merge la suflet.

O sa fiti melancolice dupa vremurile de demult.

Intreba cineva de Alteta Regala a lui Thomas Mann.Am citit-o eu in liceu..acum muuulti ani. E una dintre cele mai slabute carti ale lui Thomas Mann, daca-mi aduc bine aminte, este vorba de un print german, cu un mic defect fizic, care se indragosteste de o burgheza. Atata mi-a ramas in cap, cartea nu mi-a lasat nici o impresie, nici buna nici rea, e buna daca vrei sa mai treaca timpul.

Mergi la inceput