Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mercic de recomandari ...luni ma duc la Carturesti..o sa-mi iau Schlink.

Natasa ai dreptate cu Polirom-ul. La mine e o mica incurcatura. M-am mutat si nu mi-am schimbat buletinul. De cate ori ma duc la posta, trebuie ca pachetul sa fie pe aceeasi adresa cu buletinul, daca nu , duduile alea de acolo te pun sa vii cu contractul de vanzare-cumparare al apartamentului. Nu stiu zau, mi se pare tampenie curata, atata timp cat mai si platesc pt. pachetul ala. Daca gasesti o tanti mai cumsecade, dupa indelungi milogeli, iti da in final coletul
Plus ca nu prea ajung la posta mea de cartier, e cam departe si coada de-ti vine sa-ti iei campii. Daca ar fi si la noi mai civilizat si ar merge mai repede, mi-ar conveni. Una peste alta, 30% e o reducere considerabila, ar merita efortul...da uite ca suntem comozi unii dintre noi.
Mie sincer nici Poliromul nu mi se pare foarte ieftin, e mai o.k decat RAO sau Humanitas, dar totusi preturile sunt cum sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Nici mie Poliromul nu mi se pare ca are cartie ieftine, dar cine mai are? macar la ei mai exista reduceri, mai au cartile alea la 1 euro...Oricum, preturile cartilor au crescut extrem de mult. In 92 cind intram la facultate imi permiteam sa cumpar o gramada de carti din banii de buzunar si din 3 lei pe care ii luam din meditatii. Acum stau bine sa ma gindesc inainte sa dau 50 de lei pe o carte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Pentru carti mai ieftine puteti trece din cand in cand pe la anticariatul din Pasaj de la Universitate, cel de langa iesirea spre Coltea (pe dreapta cum te uiti la scari). Eu am gasit acolo toate cartile lui Isabel Allende, noi dar mult mai ieftine. Cartile sunt in stare foarte buna si nu stiu de unde preturile mai mici.

Miruna + Alexei (13.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Am terminat si eu in vacanta asta Middlesex, mi-a placut povestea celor 3 generatii, si cu cat inaintezi in lectura, cu atat povestea devine mai captivanta pana la ultima pagina . I-as da vreo 4*. Acum m-am apucat sa citesc The Time Traveler's Wife.

Cristina

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si Paris & AOB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Am terminat Crima lui Selb(Schlink) Desi este o carte cu subiect politist(nu e genul meu) este scrisa astfel [ncat nu este doar o carte politista ci mai mult de atat. Mie mi-a placut!

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citesc acum O dragoste de Dino Buzzati, o tema pe care nu ar fi abordat-o multi, mai ales ca se intelege ca e vorba de povestea lui: obsesia unui arhitect si scenarist cunoscut de aproape 50 de ani fata de o "copila obrazinca" de 18 ani, balerina la Scala si in timpul liber prostituata. Dincolo de raportul domn respectabil de conditie buna-prostituata cu o viata vraiste, e mai degraba vorba despre spiritul barbatului de aproape 50 de ani, de pasul spre o alta etate, de imposibilitatea de a mai fi tinar si de aici obsesiile ce apar pentru o fata tinara, plina de viata, "obrazinca"(repeta asta in fel si chip, nas obraznic, barbie obrazica, aer obraznic..), cu o viata agitata si plina. Stilul lui e destul de precipitat, fraze prea lungi, cuvinte de-a valma, aproape ca-l si vezi vorbind in stil italienesc gesticulind, mergind, foindu-se agitat. N-as zice ca-mi place prea mult, insa ii respect sinceritatea pe o asemenea tema.Am terminat Aprilie spulberat a lui Ismail Kadare, mi-a placut tare mult, o carte ce o recomand cu caldura. Tema e destul de intunecata, nu am fost prea inspirata sa o citesc intre Craciun si Anul Nou cind in jur is numai clopotei si risete de copii:). Sunt 4 povestiri, toate cu o legatura fina intre ele, legatura fiind chiar kanun-ul, ar fi fost intersant de citit cele 4 povestiri in sens invers, asa mi-am spus la final.Lectura placuta.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nastea23 spune:

Salut, ce imi puteti recomanda de aceasta scriitoare?---- Joanne Harris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Buna seara!
Citesc de multa vreme acest subiect dar nu am gasit niciodata momentul potrivit sa scriu si eu...si sufeream putin ca ma simteam ca o "hoata" pentru ca de cate ori ramaneam in pana de idei imi ziceam "ia sa vad ce mai recomanda fetele" si intram aici.
Am zis macar sa intru si sa va multumesc si sa stiti ca este foarte placut si util acest topic .

Acum citesc "Adevarata viata de gheisa" dar dupa "Memoriile unei gheise" si "Gheisa" am cumva senzatia de satietate.

Tocmai am terminat "Conversatie la catedrala" de Llosa si pot spune ca este o carte excelenta.

Si recent am citit "Alchimia dorintei" de Tarun J. Tejpal, roman care deasemenea mi s-a parut complet. Il recomand cu caldura.

Si o intrebare pentru cine a citit mai mult de Murakami: eu am citit doar "In noapte" si nu mi s-a parut cine stie ce, mi-a placut dar nu m-a impresionat, celelate romane sunt tot atat de fade sau a fost asta mai nereusit?





http://md.lilypie.com/pPCTp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Carmina Bine ai venit in clubul nostru!
De Murakami mi-a placut in mod deosebit Iubita mea Sputnik, Padurea Norvegiana si cel mai mult Cronica pasarii arc. Asa ca daca mai doresti Murakami incearca cu acestea.
Lectura placuta si mai asteptam interventiile tale

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Mie cel mai mult mi-au placut Kafka la maulul marii si In cautarea oii pierdute :) (de Murakami vorbesc, evident)

Mergi la inceput