Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RA spune:

La multi ani,cititoarelor!

Rushdie,deci!
Bun,nimic de zis,daca n-ar fi senzatia aia ciudata ca,spre sfarsitul povestirii,citesti printre randuri:"ha,ha,fraierilor,nici eu nu cred ce va tot indrug aici!"
Oricum ,incomparabil cu Borges.
Dar "Furia"?...nimeni nu zice nimic de ea?Merita citita,zic eu,macar pentru faptul ca-i bantuita de fantoma autorului de la un capat la altul,dar nu numai de asta.

Dar David Lodge?Cine imi poate face o recomandare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

RA...eu am incercat Furia...da nu-mi placu deloc. N-as putea sa-ti spun exact de ce. Ma obisnuisem cu stilul lui din celelalte romane, cu realismul ala magic a la Marquez...si asta e altfel...mai pop
In momentul in care am esuat in a-mi imagina cum arata dracovenia aia de papusa pe care o inventase pt. tv...am zis ca nu-i de mine.
Si mie imi place totusi Rushdie foarte mult. La fel de adevarat e ca e chestie de gust. S-ar putea sa-ti placa. Dar daca ai chef sa citesti ceva de el..incearca Rusinea....sau Ultimul suspin al maurului....sau Midnight children.

Senzatia ca-si rade de noi la final..mai bine zis ca nici el nu stie prea bine ce scrien-am avut-o.....ca daca stateam sa-l caut in coarne pe Marquez..cred ca l-as fi banuit ca vrea sa-si rada de noi.
amandoi sunt stilisti impecabili..la capitolul asta l-as mai include si pe Sueskind...cu o imaginatie debordanda (ar fi oare mai corect sa spun imaginar?)si cu o lipsa de masura in toate cele pe care eu personal o ador.

eu ii dau tarcoale de o saptamana unei carti a lui Murakami, Kafka pe malul marii...despre care s-a mai discutat aici, cred ca a fost si recomandata..numai ca am citit cateva pagini si nu ma trage ata deloc. Desi Murakami am citit...nu-s la prima carte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

De David Lodge eu recomand Changing Places. E cea mai amuzanta.
Lectura placuta!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RA spune:

Iarina,pai cum s-arate?...ca el!
N-am citit "Rusinea".Uite ca mi-o cobor acum si-o s-o citesc dupa ce-mi mai revin din oboseala.Pe restul le-am citit...de-aia ziceam ca mi-a placut "Furia",tocmai pentru ca-i altfel...Chestiune de gust,desigur.
Oricum,eu nu-l pot ridica pe Rushdie alaturi de Marquez.Pur si simplu nu pot.
De Murakami am citit acu' vreun an "La sud de granita".E ok,dar nu mai mult de-atat.
Acum citesc ceva usor,de destindere:ultima romantica a lui Pakula.

Enn,multumesc pentru referinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Eu am terminat cu To Kill a Mockingbird, o placere sa o citesti. O carte complexa, mentalitatea celor sudici, rasism. Caracterul Dill din carte e Truman Capote.
Asa ca am luat la recitit cartile lui Truman Capote, am inceput cu Music for Chameleons.

Zilele astea trebe sa fac o vizita la bookstore, ca am un gift card care-mi arde in buzunar...
Ma gandeam la Ceapa lui Grass ca m-ati facut curioasa. Si poate si Snow a lui Pamuk.

spor la citit in 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Asa e RA, ai dreptate...e chestiune de gust. Acu' ca sa fiu si si io sincera- sincera...Marquez e undeva mai sus...dar Rushdie imi pare a fi varianta orientala a realismului magic sud-american.
Cu la Sud de granita am inceput si eu Murakami..nu e nici asa nici altminteri vorba lui nenea Iancu. In schimb Cronica pasarii arc mi-a placut foarte mult...si pe undeva am senzatia ca si Kafka meerita citita...numai ca nu poci sa trec de primele 10 pagini.

P.S. In continuare ma gandesc daca sa dau 60 de RON pe Versetele satanice..ma enerveaza in asa hal pretul, ca uite nici de-a naibii nu vreau sa le fac astora de la Polirom vanzare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Iarina draga, daca poti sa treci peste faptul ca nu este pe hartie, precum si peste faptul ca este in engleza, ca sa boicotam Poliromul pentru pretul Versetelor Satanice , poti gasi cartea aici: http://virtualitera.freeweb7.com/site/ la clasici universali, undeva pe la litera S
Eu nu ma descurc la citit beletristica in engleza asa ca astept varianta online in romana, poate peste cativa ani.

De altfel ma inteleg destul de greu cu Rushdie, desi mi-a placut teribil Ultimul suspin al Maurului, cu Rusinea m-am blocat pe undeva si n-am mai putut continua, iara altceva n-am mai incercat, dar poate intr-o buna zi...

Eu am reusit sa termin Dinti albi de Zadie Smith, care nu-i chiar asa de rea chiar daca nu e tocmai pe gustul meu. E interesanta si destul de bine scrisa. Merita citita!
Am inceput Crima lui Selb, aseara si cred ca va fi grozava. DE altfel Schlink este unul dintre preferatii mei. Pacat ca nu are prea multe carti traduse!

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Cornelia, sar'mana de link, o s-o descarc...nu stiu insa cum o fi cu cititul..ma descurc in engleza, dar am inteles ca Versetele sunt o lectura mai dificila, chiar si in romana.
O sa incerc...daca imi prind urechile...astept reducerile....mama lor de hoti

Dupa ce termini Schlink, sa ne spui cum a fost....poate imi iau si eu ceva de el...nu stiu de ce, dar ii dau tarcoale de ceva vreme...si tot nu-mi vine sa-l cumpar. Poate il gasesc in germana pe Amazon...si poate o sa am mai multa tragere de inima, ca tot mi-am propus sa citesc mai mult in germana...sa nu intepenesc numai la romana si engleza.
Si apropos de cartile in alte limbi: alt lucru care ma seaca este lipsa cartilor in original: franceza, engleza, germana. In bucurersti se mai gasesc, desi nu autori noi, in engleza de pilda tot clasicii...in franceza cam la fel (m-am saturat sa vad doar surorile Bronte si dickens in raft) iar in germana mai nimic. In provincie cel putin cred ca e si mai rau ca in Bucuresti. In orasul meu natal - de altfel unul maricel- poti sa dai cu tunul si nu pica o carte in franceza sau germana. Doar la biblioteci poti gasi..in librarii...ioc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Daca sinteti membru al clubului Polirom reducerea e de 30%. Mie cei de la Polirom mi se par chiar decenti ca preturi si oferte (cel putin comparativ cu cei de la Humanitas). Eu nu cumpar decit online si sint foarte multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by iarina


Dupa ce termini Schlink, sa ne spui cum a fost....poate imi iau si eu ceva de el...nu stiu de ce, dar ii dau tarcoale de ceva vreme...si tot nu-mi vine sa-l cumpar. Poate il gasesc in germana pe Amazon...si poate o sa am mai multa tragere de inima, ca tot mi-am propus sa citesc mai mult in germana...sa nu intepenesc numai la romana si engleza.



iarina, eu am citit de Schlink doar Cititorul , carte pe care ti-o recomand din toata inima!. Foarte apreciata este si ultima lui carte, Die Heimkehr, pe care o voi lua cred in germana, pana sa apara traducerea in romana.


Alina

***

Mergi la inceput