In Italia ( 21 )

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

CICINA nu...nu stiu nimic de soggiorno asta....boo....am sa-l intreb pe Alin...chiar nu stiu.

Cat despre depresii...pana nu ma vad din nou , cred ca va fi foarte greu sa-mi revin........



Dana


noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana7mi spune:

Cristina, condoleante! Abia acum am citit si eu pe aici.

Salutari tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna seara!

Dana, multumesc frumos de sugestii, am sa tin cont de ele. Ce poze frumoase ati facut! O sa "aducem" si noi intr-o luna.

Crista, am gasit un site care-mi da prognoza meteo pe 10 zile inainte, deci sper sa mergem. La racoare e clar ca ne asteptam, doar mergem in octombrie, nu in iulie, dar vezi tu ca noi venim din "insorita" Scotie - deci pentru noi "ceva" soare +"douazecisiceva" de grade C temperatura e grozav. Asta este de fapt unul dintre motivele pentru care vrem si noi sa ne mutam in Italia cam in 2 ani - inceputul l-am facut, si eu si consortul ne-am inscris la curs de lb italiana la Universitate.

O seara frumoasa sa aveti si inca o data, multumesc frumos, fetelor.


Dark Bendis

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

DARK pozele sunt luate de pe net. Daca vreo poze din Sardegna facute de mine , le gasesti la album "poze noi". Acolo sunt poze de anul trecut si o parte din pozele de anul acesta. Distractie placuta!


Dana


noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Dana ( 7mi) si ...la multi ani lui Ale chiar dc cu intirziere de 1 luna ( si un pic ) .. eu n.am apucat sa te salut cind ai salutat ( ro-it) ca am intrat cind deja era prea tirziu dar ma bucur ca te gasesc aici ...

Bendis ( ce imi place nickul tau .. sa stii ca m-ai facut curioasa si am cautat sa vad de unde vine ... acum stiu ...cu mitologia se vede ca stau cam prost ... insa legatura cu dark nu am inteles.o .. sau cuvintul asta l-ai ales tu asa din motive mai mult sau mai putin personale ?)... spor la invatat italiana [emoticon care tine pumnii]. Cit despre insorita Scotie am si eu o prietena, mare iubitoare a tarii voastre care isi face vacantele in fiecare an acolo si zice ca ar fi tara perfecta pt ea dc nu ar avea niste crize totale si generale de reumatism la intoarcere ... dar se pare ca ii place prea mult ( sau e masochista ?) ca tot acolo revine an de an chiar dc stie ce o asteapta pe urma ... si ea merge vara imi inchipui ce s-ar intimpla sa petreaca o toamna- iarna pe acolo






www.reteteculinare.ro/index.php?mpage=dictionar" target="_blank">Dictionar Culinar Multilingv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna fetelor, am si eu nevoie de un sfat, venim intr-un weekend la Roma si as vrea sa stiu daca aveti idee de un hotel ieftin si bun, mai central. Ma ajutati?
Va pup si multumesc anticipat.

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Motanik da un ochi la subiectul asta
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=100590&whichpage=1
sunt aici concentrate multe informatii despre Italia in general si roma in particular... linkuri catre discutii referitoare la cazare, ce e de vzut... cam tot ce te intereseaza ...

vezi si in subiectul cu aniversarea al lui Miss Parker ca si-a facut rezervare la un hotel ( ii da numele ) si deci dc vrei sa mergi dupa ce se va intoarce iti va da informatii "calde"






www.reteteculinare.ro/index.php?mpage=dictionar" target="_blank">Dictionar Culinar Multilingv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

quote:
Originally posted by tumpi

buona sera ragazze
Idora, ma bucur ca ai ajuns intr-un final in Sicilia si-ti place.Ce as veni si eu o fuga pana acolo.Cat stai ,poate pana la sf anului reusesc sa vin si eu la sora mea si poate ne vedem.Ai ajuns si in Acitrezza am vazut, super.Era frumos daca ajungeai si in iunie cand e sarbatoarea orasului data in cintea celui care ocroteste ca sa zic asa orasul ,S Givanni Batistta si tot atunci e un fel de carnaval, se numeste in siciliana "U pisci a mari".Frumoase si pozele.
Acum am un mare lapsus cum se numesc prajiturelele specifice zonei,noi din Acireale le luam, au si in Acitrezza,dar tot mai bune sunt de la Acireale.






"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)





Tumpi,da imi place mult, cred ca intr-o viata anterioara am fost italiancaNu stiu sigur cat o sa mai stau.Sora ta sta in Catania sau in provincie??
Da, am ajuns si-n Acitrezza,Acireale,Acicastello, Aci.... (sunt mai multe)si toate care incep cu Aci mi-au placut
In iunie nu eram aici din pacate,ca sa vad sarbatoarea de San Giovanni Batistta sau carnavalul.Nu stiu de ce prajiturele zici, poate unele din alea de care am mancat si de care am scris in capitolul anterior??

Crista, mersi inca o data pentru retete, cred ca esti o bucatareasa super, ca de altfel in multe domenii, mie asa mi-ai facut impresiaMai vb pe mess!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Idora, sora mea sta in Acitrezza,dar lucreaza in Catania.
Dulciurile sunt un fel de fursecuri,dar imi scapa denumirea, tb sa o intreb pe ea

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Tumpi acu' dc ne.-ai facut pofta tb neaparat sa intrebi cum se numesc fursecurile sa gasim si noi reteta pe net ( sunt multe pagini cu retete traditionale)..

Idora ( te astept cind mai ai timp de pierdut ).





www.reteteculinare.ro/index.php?mpage=dictionar" target="_blank">Dictionar Culinar Multilingv

Mergi la inceput