Gravidutze si mamici de CLUJ-14

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaAlina spune:

Raluca, tu cand mai mergi la dr??? tie ti-a facut testele pentru streptococii din grupa B???

OanaAlina

http://bd.lilypie.com/UvpQp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Buna dimineata!
da stiu ca scrieti.....
bex, eu nu i-am luat astfel de bluzite, eu cel mai bine m-am descurcat cu body-urile
eu mi-am revenit cu somnul dupa 2 ani ....si parca nu de tot

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet74 spune:

Mamici, suntem alaturi de voi si cred ca nu va e usor deloc cu atitea nopti nedormite... sa speram ca trece cit de repede ....

Aa, ieri am aflat ceva ce m-a surprins si dupa ce am cautat sa ma documentez un pic am aflat ca asa este intr-adevar.
Am vorbit cu sora sotului meu in Olanda si discutam de patutzuri si de asternuturi, etc si mi-a spus ca in Olanda sunt interzise lateralele protectoare pentru patutz pentru ca cresc riscul de sufocare la bebe !
Am cautat pe site-urile olandeze, si pe site oficial, de protectia consumatorului, se recomanda "strongly" sa nu se foloseasca acele aparatoare pentru lateralele patuturilor pentru ca pot sa dauneze cum va spuneam mai sus.
Si apropo de intrebarea pe care o aveam, daca nu se loveste bebe-ul de laterale, ca de fapt producatorii asta zic ca e scopul, sa ii protejeze, raspunsul lor era ca nu, bebeii nu se lovesc nicidecum de lateralele patutzurilor.
Dupa aceea mi-am adus aminte ca nu am vazut in nici un magazin olandez cu lucruri pentru copii aparatoare din acelea, numai in Ro.
Voi ati citit, auzit asa ceva?

------------------------
Flory 31+ Joshua Raphael
AMR 9 saptamini !!

Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEX29 spune:

NEATZA
ce aiurea am dormit si eu azi noapte

Tu mamicilor ce inseamna cand mi se intareste burta si apoi isi revine ,or fi contractii ?????????

RIPLEY draga ai grija de tine si sper ca ai gatat cu mersul la birou ,e timpul sa stai pe acasa si sa te odihnesti mai mult

CRISTINA sunt un fel de jucarii pt dintzisori ,se zice ca s tare ajutatoare
si iarasi stiam de o crema(nu stiu daca se gasesc si la noi in farmacii) ce se pune pe gingia copilashului atunci cand ii cresc dintzisori si il calmeaza ca prin minune

36 de saptamani TIADRIS ANDREEA

http://community.webshots.com/user/ALEX290178/profile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

alex-ce simti tu sunt contractii pregatitoare, absolut normale, numai sa nu fie foarte dese, adica nu din 5 in 5 minute. daca da, stai in patut si ia o nospa.dar sunt absolut normale, pregatesc uterul pt nastere.esti pe aproape, hihi!
si eu am auzit de creme, se gasesc si la noi in farmacii dar cica mare minune nu fac. saracii, bine ca nu-si amintesc ce dureri au suportat fiind micuti mai incolo( la dintisorii care ies sau crampitele)
o zi frumoasa va doresc la toate,
Meli+Timea-Larisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

mai am si eu o intrebare: voi in ce ati nascut? camasa, tricou? sau v-au dat ei zdrente dinalea, ca la operatie?

cat despre patuturi, pai noi cum am crescut? in patuturi de lemn, si nu ne-am lovit, suntem bine-mersi.

streptococii aia ies la o lama normala, o data cu un papanicolau, sau trebuie ceva analiza speciala?

http://sheknows.com/pregnancy/ticker/pregnancy/pregtickers13-27-1194940800-0.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Neta fetelor,
noi o tzra mai bine..tulai ca m-am saturat de regim si mult kk si des
Flori ref la aparatorile alea io nu am avut si nici macar o data nu l-am surprins pe bb sa se loveasca.Mie imi plac patuturile de lemn.Folosesc f mult la ridicarea lui bb.In fine fiecare face cum crede.
No am vazut ca vb de nasi..la noi a fost simplu.I-am anuntat ca vine bb..si dupa aia data botezului.Noi nu le-am luat nimic nicodata la nasi.ei au luat lumanari,costumas bb,canita pt busuioc si plata la popa
De dormit si io asa din cand in cand....m-am tot sculat sa-i dau ceai la bb sa nus e deshidrateze.Mai facem coprocultura si s avedem.
No va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Noi acum dormim in pat normal si noaptea o aud cu se loveste de pal. Noi am avut si patut de lemn, dar l-am expediat ca atunci cand a invatat sa se ridice si cadea inapoi se lovea....la noi nu a fost bun patul d elemn, la altii da....

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Ripley...nasol, si Ilinca m-a plimbat asta noapte-nas infundat!Sper sa nu degenereze in raceala....

Oana, saptamana viitoare joi sau vineri trebuie sa merg la clinica ptr monitorizare-daca mai apuc!Tu? analize ptr. secretii n-am facut...tre sa o intreb satamana viitoare-da nu prea face, din cate stiu eu decat daca e cva secretie mai dubioasa.

Alex, contractii sunt-ceea ce simti tu, da sunt firesti intr-o anumta masura la 36 de saptamani.

Bex, io n-am luat pieptarase, ajung si sunt mai bune body-urile.

Dpop-nasti in camasa de noapte, tricou mai lung...trebuie sa te schimbi la internare,la parter in tinuta de bal-asa a fost and am nascut-o pe Ilinca.Apoi in sala de travaliu m-am mai shimbat odata, dupa ruperea membranelor ca eram...

Raluca , mami de Ilinca si...

http://bd.lilypie.com/nrPOp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaAlina spune:

Raluca, eu in 25 sept ar trebui sa merg la monitorizare! sper sa ma ajute Dumnezeu si sa fie totul bine!

OanaAlina

http://bd.lilypie.com/UvpQp3.png

Mergi la inceput