Cereri pt alte judete

Cereri pt alte judete | Autor: Sara76

Link direct la acest mesaj

Buna sunt noua pe acest forum si am o mare nelamurire:daca avem deja atestatul de fam adoptatoare,cine depune cereri de adoptie la DPC-urile din alte judete?Noi sau DPC-ul de care apartinem?E legal daca o facem noi?Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

cererea se face de catre familia adoptatoare. Ar fi bine, totusi ,sa vorbesti si cu asistentul social care te are "in grija".

ioana, mamica de boboc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gulser_30 spune:

Si eu m-am confruntat cu acesta ,,dilema,,,teoretic se spune ca cei de la dpc depun cererile pt noi pt ca ei au baze de date si in momentul cind un judet are copii adoptabili si nu au cereri ei trimit atunci in alte judete unde este necesar ....insa asta numai teoretic ....pt ca asa inca nu am vazut ca s-a intimplat,iar eu am incercat si am trimis si prin fax si prin posta cereri pt adoptie in alt judet si kiar au fost judete care mi-au raspuns cu scrisoare ca nu au momentan copii adoptabili dar ca de acum ma au in baza de date a lor si ma vor anunta daca se va ivii ceva nou,dar si in alte judete la fel se tine cont intai de cererile din judetul respectiv si pe urma daca nu mai sunt solicitanti anunta pe cei care sunt din alt judet si sunt pe lista de asteptare cu cererea depusa la ei,eu eram cit pe ce sa merg sa vad o fetita in alt judet insa exact inainte de a se finaliza cu hot judecatoreasca a venit o familie a facut cerere si au si luat fetita ....Deci daca vrei ...e si asta o posibilitate...nu se stie niciodata poate vei avea mai mult noroc....si stiu fete de pe acest forum care au reusit sa adopte si din alte judete si kiar ele m-au incurajat,insa nu am reusit si inca sunt in faza de asteptare......MULT NOROC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara76 spune:

Ioanaalice,Gulser_30 va multumesc pt raspunsuri.Aveam aceasta nelamurire pt ca prima data cand am intrebat-o pe asistenata sociala daca se poate, a zis ca da iar apoi dupa ce am primit atestatul si am mai intrebat inca o data mi s-a spus ca ei depun aceste cereri,daca o facem noi riscam sa ne pierdem atestatul.Sincer nu stiu cum sa fac,nu as vrea sa imi creez singura probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

cred ca asistentul vostru social e cam nehotarat. Cererea, repet, se face de catre familia adoptatoare. Voi o semnati. Nimeni nu semneaza pentru voi, pentru decizia voastra. DPC eventual trimite prin fax cererea voastra la DPC din alte judete.
Cred ca ar trebui sa existe un termen limita, pana la care sa va arate copiii adoptabili din secorul/judetul de care apartineti, dupa care sa va faciliteze adoptia din alte judete. Intra pe site-ul ORA si intreaba-i.

ioana, mamica de boboc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balahura spune:

Buna !
Sunt Emi
Multumesc ptr incurajare si vorbele frumoase pe care ne-ai scris.Dupa cum am inteles si tu vrei sa adopti un copilas si tu ai deja atestatul. Mi-ar placea sa vb m-ai multe daca vrei si tu si ai timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Daca asistenta ta zice ca iti pierzi atestatul daca faci cerere in alte judete , cere sa-ti arate textul de lege unde e stabilita chestia asta .Pt ca nu cred ca exista asa ceva si imi miroase a abuz


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara76 spune:

Buna Emi!Chiar mi-ar face placere sa mai vorbim din cand in cand.Cu timpul stau bine deocamdata,inca nu l-am adus pe acasa dar urmeaza cat de curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balahura spune:

Buna Sara cred ca nu ai primit mailul meu ca nu am mai primit nici o veste de la tine sau ti-ai adus bebeul acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ali-clau spune:

Buna ! eu nu sunt asa noua pe foeum ,dar nu am mai corespondat de mult timp.Am depus si noi cerere de adoptie si am obtinut atestatul in august. am si eu aceeasi dilema pe care o au ,poate, multe familii. Dupa obtinerea atestatului cei ce la DPC ne-au incurajat sa avem incredere si sa asteptam ca copii sunt .Ni s-a spus ca ne introduc in baza de date nationala si se va alege un copil nu numai de la noi din judet.Dar intre timp ,tot dand telefoane la asistentul care se ocupa de noiau zis ca nu sunt copii si sa avem rabdare sa asteptam.Nu stiu cata rabdare sa mai avem.Chiar nu se poate sa cautam si noi copii?Cei care au obtinut de curand atestatul cum au procedat,rog un sfat daca se poate!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara76 spune:

Alina,noi am primit atestatul in iulie.Imediat dupa asta ne-a fost prezentat un baietel,dar cand l-am vazut am simtit ca nu e al nostru.Au trecut 2 luni,timp in care ma gandeam de unde sa incep si cum sa-mi gasesc copilasul.Din fericire asteptarea nu a durat mult si iata ca la sfarsitul lui septembrie l-am cunoscut pe Alex si deja il avem acasa de cateva zile.
Iti doresc ca asteptarea sa fie cat mai scurta.

Mergi la inceput