AJUTOR..probleme de comportament copil 3 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iubitoiu spune:

multumesc pentru sfaturi..
De ce stau bunicele o zi una o zi alta? pentru ca nici una nu are disponibilitatea de a veni zilnic la noi de la 8 la 18.. dar acest lucru se va schimba (cel putin pentru urmatoarele luni cat voi fi cu bebelina mica acasa). Beatrice (fetita mea) pana la urma azi a mers la gradi fara probleme cu promisiunea noastra ca o vom lua de la pranz ..inainte de somn. Cand ii spun de gradi eu spune:" este ok dar nu dorm si nu papa la gradi" ..momentan este un inceput asa ca o vom lua la pranz. Ce este prost , este ca gradi este langa soacra mea ,destul de departe de mine si nu vreau sa doarma la ea asa ca la ora 1 cand o sa o ia de la gradi va trebui sa se trambaleze pe RATB pentru a o aduce acasa la noi.dar macar va dormi in patulul ei, apoi vom petrece dupa amiaza toate trei (eu, bea si bebelina) pana vine tati ...pe la 7..
va pup,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Psiholog bun, atat pt copii cat si pt relatiile cu copiii ar fi D-na dr.Elvira Alexandrescu. Stiu ca are consultatii la Medicover.

Cred ca va trebui sa faci un program clar, atat pt copii (de acum vei avea 2) cat si pt bunici. Dupa aceea vei putea folosi sistemul de rasplata/pedeapsa. Ai facut scandal la gradinita - azi nu te uiti la desene animate !! Nu vrei sa mananci? Ok, inseamna ca nu-ti este foame. Punem mancarea in frigider si diseara incalzim aceeasi portie (nu bobo, dulciurele,rontaiele sau la's ca face buni snitzele, daca nu vrei ciorbita)

Am trecut si eu prin ceea ce zici tu (noroc ca aveam programul cat de cat clar stabilit) si inca mai aud "NU VREAU", dar sper ca suntem pe calea cea buna.

Nastere usoara si succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

noi am fost cu copilul la psiholog sapt trecuta, din motive asemanatoare cu cele descrise de tine si nu numai.
imi pare foarte bine ca am ajuns acolo, in primul rand fiindca ne-a linistit ca nu are nimic, e un copil normal si bun si inteligent, DAR este totusi o problema - parca de abordare i-a zis. urmeaza sa primim o schema de terapie, atentie, care va trebui urmata strict de toti adultii cu care vine in contact. si la noi strica uneori bunica cu care sta, chestii pe care noi le-am construit cu greu.
mergi la psiholog, mie mi-a dat incredere chestia asta, si in momentul in care ai niste linii de urmat in comportarea fata de copil le expui clar si bunicelor, ca nu e de joaca. din dorinta de a-i fi bine copilului ele pot face mai mult rau decat cred, si fireste ca cel mai greu e pentru parinti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Draga Cristina,

Si eu sunt mama de 2 copii: Ingrid 2 ani si 9 luni si Ian 6 luni.
Ingrid are de asemenea astfel de crize si isterii. Sunt absolut normale la aceasta varsta. Si noi am incercat de toate, insa revine de fiecare data la vechile obiceiuri dupa o perioada in care este cuminte.
Am gasit si explicatia: cu cat este in centrul atentiei cu atat este mai agitata si incapatanata. La noi problema mare este cu tipatul si plansul. Mai nou a inceput cu nu vreau.Si toate astea dupa cateva vizite la bunici la un interval destul de scurt.

Copilul are nevoie de rutina, adica un program fara prea mari oscilatii, si reguli.

Eu cred ca ea acum este frustrata din pricina venirii pe lume a celuilalt bebe. Ea este constienta ca nu va mai fii pe primul loc. Parerea mea este ca ati facut o greseala dand-o la gradi tocmai acum. Trebuia sa mai asteptati un an. Sunt doua schimbari majore in viata ei si este mai mult decat poate suporta.

Sfatul meu: copila trebuie sa stea cu tine fara exceptie. Bunicile sa vina sa te ajute la menaj daca vor daca nu poate iti permiti o doamna care sa faca treaba in casa in locul tau.
Pentru sanatatea ambilor copii NU la gradi, atat din punct de vedere emotional pentru Beatrice cat si pentru puiutul mic (Bety poate aduce diverse boli de la gradi iar bebe pana la un an este destul de vulnerabil).
Apoi pentru ca e fetita mare, iar bebe mic doarme mult la inceput poti sa lucrezi cu ea acasa tot ceea ce ar fi facut la gradi: desenati, pictati, exista la librarie caiete speciale pentru grupa mica. Joacate cu ea si implic-o in viata celui mic.
Cu siguranta vei reusi. Eu am reusit !!!

Problema mea este cu alintul dat de catre bunicute care nu stiu ca disciplina inseamna o viata sanatoasa.
Ingrid a mea stie ca o iubesc insa asteapta in fiecare seara sa ii spun asta iar daca nu o fac ma intreaba ea daca o iubesc pana la soare.Il iubeste pe fratiorul ei se vede asta insa cand considera ca este el in centrul atentiei o apuca criza de gelozie, il trage de maini, de picioare, tipa.Dupa care ii trece.

Numai bine. Nastere usoara si sa auzim de bine.


Zadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Vin si eu sa spun ca trebuie sa lasi deoparte gindurile ca are fetita ceva. Copilul are nevoie de limite bine stabilite de adultii cu care intra in contact - blind dar ferm - ca sa se simta in siguranta. Micuta ei lume s-a rasturnat acum, mai ales cu inceperea gradinitei si cu venirea lui bb2. Are nevoie de tine, de tati si de bunici, dar cu conditia ca acestea sa inteleaga ca a rasfata un copil nu inseamna ca-l iubesti si ca-i vrei binele. Dar cel mai mult are nevoie de tine!!! Mama e cea mai importanta in toata aceasta afacere. Nu o indeparta deloc, petrece cu ea tot timpul disponibil, fa-o partasa la tot ceea ce faci tu pentru bb 2 si in general. Am trecut cu Agata prin asa ceva inainte de nasterea Tudorei si imediat dupa (avea 4 ani). Si stiu ca inainte de toate, trebuie sa ai multa, multa, multa rabdare. Are nevoie de dragoste, de intelegere si, asa cum am mai spus, de limite bine trasate. Trebuie sa stie acum, mai mult ca niciodata, ca o iubesti, ca o intelegi, ca esti alaturi de ea, dar ca mai departe de aici nu se face, nu se trece... Si daca se va simti acceptata cu tot cu aceste crize, va intelege ca trebuie sa se opreasca, ca nu are de sa le faca. Nu trebuie ingnorata, nu trebuie pedepsita, ci pur si simplu sa se simta inteleasa si acceptata, chiar si atunci cind urla, cind se trinteste pe jos, cind face crize... E urit ce face, dar mami (insist, mai ales mami) o iubeste asa cum e ea, ii da toata atentia si e linga ea si atunci, eliminate cauzele, vor disparea si efectele. Al noi era bunica in perioada respectiva si de cite ori se facea programul, Agata spunea repede: mami face asta pentru mine, bunica pentru bebe. Nu a suportat-o pe bunica nici sa-i incheie pantofii... si asta numai pentru ca, facind bunica, era clar pentru ea ca ma inlocuia pe mine in viata ei, si tocmai asta era necazul ei! Si cind vine bebe, daca are cine sa te ajute, fa tu pentru cea mare tot ce trebuie, macar un timp, si lasa pe altii sa se ocupe de bebelus (plimbat sau pazitul in timpul somnului).
Iti doresc nastere usoara, bebelus sanatos si succes sa le aranjezi pe toate!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=297799&cdate=20070525&ctime=104503" target="_blank">27+ , www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA si www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia.... nu problema.

Mergi la inceput