copii si ciini/psici

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

atunci nu indraznesc sa iti recomand mai calduros sa mai iei o pisica...desi din experienta iti spun ca asta rezolva multe dintre problemele legate de personalitatea exacerbata a pisicii deja existente
pe de alta parte, un cui batut in tocul usii...trece neobservat;) mai ales ca gaura se poate acoperi cu vopsea in2 timpi si 3 miscari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Can am ramas gravida avea 1 caine + 1 pisica in casa. Si am izbutit sa convietuim fara probleme in varianta copil + caine + pisica
Pe urma cainele l-a luat sor-mea (era de fapt al ei), pisica am dat-o pentru ca incepuse sa zgarie copilul (probabil era geloasa).
Acum avem 2 pisici si nu-i nici o problema, Monica are 5 ani.
Cred ca e foarte greu cu animal si copil in perioada 6 luni - 3 ani (ai copilului) pentru ca un copil mic nu stie sa se poarte cu animalul si animalul agresat de copil poate deveni agresiv (as tinde sa zic ca mai putin cainii, mai mult pisicile).
Sunt de acord cu ideea de a avea animale alaturi de copil dar in perioada in care e copilul mic trebuie multa atentie.

Sorana si Monica (4 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Interesant subiect.Si eu am 2 pisicute in tara pe care urmeaza sa le aduc aici.Efectiv ne simtim singuri fara ele, zilele par fade,fara bucurii daca ele nu-s sa ne bucure cu dragostea lor.
Intodeauna mi-au placut animalele, am avut prima data un catel,pisicile desi am crescut la bunici cu ele nu m-am gandit niciodata sa le aduc in casa, dar acum 10 ani, intamplarea a facut sa primesc un motan caruia dupa un an i-am adus si un partener de joaca, care defapt era o partenera.Asa au venit pe lume cei doi nebunei care ii am in prezent.
Multi recomanda sa "zboare" pisica cand apare copilul, dar eu nu-s de acord, asa cum zicea si pisigri,atata timp cat respecti normele de igiena, nu ai de ce sa-ti faci griji.
Am avut la un mom dat si catei in casa alaturi de pisici,dar i-am dus la bunici la tara,in schimb de pisici nu ma pot despartii.Abia astept sa le aduc aici, e deja un an juma de cand nu le-am vazut si imi e tare dor de ele.
Sorana, uite de ex pisicutele mele s-au comportat tot timpul bine cu copii.Fetita defapt nu prea intra in contact cu ei, ea se ascunde,dar motanul sta sa fie tras de urechi , de coada si nu reactioneaza in nici un fel, nu a zgariat niciodata pe nimeni.Dar asta nu e o regula, fiecare pisica are personalitatea ei.


"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Si eu am un catel, Ciobanesc German, si un copil, deocamdata, care are 11 luni. Intradevar, cea mai mare problema e parul, dar deja nu ma mai stresez asa mult nici din cauza acestuia, aspir, spal pe jos, tot ramane, dar nu asa mult. Niciodata nu-i las pe ei doi fara sa-i supraveghez, iar catelul deocamdata nu s-a manifestat agresiv fata de copil, ii tolereaza trasul de urechi, par, coada, cuprinsul de gat, il primeste pe copil in patul lui (a catelului, e mai degraba un lighean, puteti vedea in poze), copilul la randul lui il hraneste cu tot ce primeste de la noi, fructe, legume, paine, carnita, iar catelul e cel mai fericit. Am uitat sa zic, noi stam in apartament si intradevar ne-ar fi mai usor la casa, pentru ca sotul nu ma prea poate ajuta cu copilul de multe ori pentru ca plimba cainele (cainele nostru e plimbat cam 4 ore/zi). Si nu am mai fost in concediu de cand a aparut cainele in viata noastra. Speram sa avem in curand o casa, mai ales ca se mareste familia, si atunci sa ne fie mai usor, insa, desi este destul de greu, totusi nu s-a pus niciodata problema sa dam catelul. Nu ma lasa sufletul...

Mami 11+ si Vladic (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea
aproape major
barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Cristina,ciobanestii germani sunt in general foarte atasati de copii si au mare grija de ei.Eu am avut femela si o adora pe nepotica mea care avea cateva luni atunci!

.............................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Noi avem un caniche mediu in casa si o ciobaneasca carpatina in curte. Motivul pentru care l-am si luat pe Mati de la inceput este ca nu ii cade parul, ci trebuie tuns. Ca atare, nu exista par care pluteste in aer. Probabil va fi ceva gelos la inceput, ca asa a reactionat si cu Dochita, ciobaneasca. Si ea sta afara. Dar ii va trece, daca afectiunea indreptata catre el nu va fi modificata in niciun fel. Ca si ei sufera la fel ca si noi, daca sunt mai putin bagati in seama.

Oricum, nu vad de ce nu ar convietui un animal cu noi in casa si cu copilul, atata timp cat se respecta niste minime reguli de igiena. Mai ales ca primavara, vara si ceva din toamna, el sta numai pe afara toata ziua. Ca are curte mare la dispozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniver31 spune:

buna....exact de acest subiect aveam nevoie......am un baietel de 3 ani.mihai daniel.....care iubeste foarte foarte mult animalele,in special pisicile....asa ca ....,ptr a-i face pe plac ...l-am intrebat ce a vrea....mau mau....!lunadu-ma dupa unii si alti....nu amluat mau mau(pisica in limba lui).i-am luat un papagal...asta pe la 2 ani.....coco!....si-a pierdut interesul fata de el ffff repede.Intr-o zi cand am fost intr-un pet-shop...a vrut mau mau...i-am luat ....broscuta....oaky...tot in speranta ca va uita de pisica...intr-o zi am fost in parc...unde am vazut 3 catelusi mici...i-am luat acasa...ii tinem in fata blocului....nu ma indur sa ii duc inapoi...sunta i lui dany...asa zice baiatul meu:u dany mami:....si pisica tot nu am luat ...imi era frica de par...pana de ziua lui de nume :mihail si gavril....
am uitat sa va spun ca stau la bloc intr-un apartament.....asa ca de ziua lui ...i-am luat cadou un motanel birmanez....pufy..il cheama momentan sau mau mau!!..e tare jucaus,dragastos si frumos....baiatul meu e inebunit dupa el.Prea multe lucruri ....nu stiu despre el...cum sa il ingrijesc sau cum sa il invat sa faca pipi la litiera lui ce am pus-o in baie!!cu tot cu castronelul de mancare....doarme ziua iar noaptea....imi face jucarii.Sotul meu nu este de loc de acord cu el...vrea sa il dau ...ii este frica ca se poate imbolnavi dany....ca e mic....ca face par prin casa......
ce vreau sa intreb este....ce boli poate transmite copilului...sta mai mereu cu el in brate(pisoiului cum l-am cumparat l-am dus la veterinar)...cum sa il invat la litiera....si cum s a il conving pe sotul meu ca e ok???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

1. un pisic vaccinat anual, deparazitat o data la 3 luni si care nu iese din casa nu are cu ce sa iti imbolnaveasca copilul. chestia cu firul de par din plamini de la care face nu stiu ce treburi este un simplu mit.
2. pisicului ii pui litiera cu nisip si il duci in ea, ii arati tu cu labutele lui cum sa "sape" in nisip. daca nu pare prea entuziasmat, il poti inchide in baie (sau unde ai pus litiera) pina face prima oara acolo. te sfatuisc sa ii cumperi nisip pt pisici; nu miroase asa tare, nu se imprastie prin casa la fel ca nisipul "clasic", si multe pisici nu se lasa pacalite de bucati de ziar sau alti substituienti ai nisipului. vestea proasta, fara a generaliza insa, este ca in general cele mai curate pisici sint cele de rasa comune. eu am avut de tras mult cu pisici de rasa, dar cele adunate de pe strada invatau imediat sa foloseasca litiera. insa nu este o regula, deci...nu lua decizi pripite
3. pe sot nu il poti convinge decit dupa ce te documentezi tu cum se cuvine apropo de bolile specifice pisicilor, de cum se transmit unele dintre ele la om si despre cum se poate evita asta. iti vei convinge sotul, cel mic va fi fericit sa isi poata pastra miau-miau-ul, iar tu vei fi o mamica buna si pentru copilul cu 4 picioare, nu doar pentru cel cu 2

mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Eu ma gindesc serios sa percep o o taxa de admitere pentru musafiri:
Avem:
Un ciine (weimaraner)
O broasca testoasa (Florida slider turtle)
Un porcusor de Guineea
Un peshte
si de duminica (ieri) un pisic (initial am crezut ca-i pisica)...

Avem 2 copii care se implica in a avea grija de animalutze (apa, mincare, gidilat, periat...).

Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna ziua
este exact subiectul de care aveam nevoie. am mai raspuns la un subiect postat pe forum dar am zis intai sa rezolv problema aceea si apoi sa ma apuc de aceasta. pe scurt vreau sa-mi cumpar un border collie care sa imparta apartamentul cu mine si prietenul meu. problema este ca in viitorul apropiat planificam un mostenitor si bineinteles ca in capul meu s-a nascut intrebarea " ce fac cu cainele?". eu sunt disperata dupa igiena dar ma gandesc daca ar fi totusi indicat sa tin cainele in casa cat timp sunt insarcinata sau dupa nastere.
pisi ai spus ca esti dr veterinar (o sa pastrez legatura cu tine) ce boli poti fi transmise de la animal la om? cum le prevenim? care sunt regulile de igiena cand ai un caine in casa? cum ar trebui sa procedez cu el cand o sa fiu insarcinata si o sa am bebe mic?
merci

sper sa aveti ....
... suficienta fericire pentru a va face DULCI
... suficiente incercari pentru a va face PUTERNICI
... suficiente necazuri pentru a ramane UMANi
... suficiente sperante pentru a va face si a fi FERICITI

Mergi la inceput