Supa cu galuste

Supa cu galuste | Autor: pisimuky

Link direct la acest mesaj

Le rog pe fetele care gatesc asa ceva sa-mi spuna cum se face o astfel de supa si care e secretul ca sa nu fie galustele tari. Multumesc !

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

[url=http://www.flickr.com/photos/Giulia_20[/url]

Good things last forever.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns principe spune:



eu fac asa:
pun la fiert pieptul shi copanele de la un pui sau gaina,spumez apoi adaug
4 morcovi
1 ceapa mare
5 cartofi
telina frunze si radacina
o mina de patrunjel.
citiva catei de usturoi
boabe de piper,sare dupa gust
lasa sa fiarba la foc mic ,cind zarazavaturil este fiert il scot il lasa sa se raceasca.
din acest zarazavat fac salata la care toc jumamte din piept sau pieptul intreg.

dupa ce s-a fiert bine shi carnea,o scot,strecor consomeul.

bat 2 oua cu sare si un vf de bicarbonat,adaug in ploaie gris ,pina devine o compozitie potrivit de groasa.
cu o lingurita mica,uda iau din compozitia de galusti si le pun in oala de consome care fierbe la foc mic.(poti lua doar cu virful linguritei daca vrei sa iasa micute)
nu las sa fiarba in clocot,daca incepe sa fiarba in clocot o iau de pe foc sau ii pun un strop de apa rece.
acopar cu capac si las 10 minute la foc minum.
cind o iau de pe foc ii pun patrunjel verde tocat.

pofta mare.

monica mami de print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ErikaM spune:

Secretul e ca ouale din care faci galustile sa nu fie reci, de la frigider, sau daca sunt reci, sa faci compozitia pt. galusti (oua,gris,ulei,sare)din timp si sa o mai lasi pe masa in bucatarie macar 15-20 min. pana sa le pui la foc. Compozitia trebuie sa aiba consistenta unei smantani groase si sa nu clocoteasca apa cand le pui la foc.Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Io compar consistenta compozitiei de galuste cu lobul urechii... Serios. A, si ingredientele sa fie toate la temperatura camerei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

quote:
Originally posted by akella

Io compar consistenta compozitiei de galuste cu lobul urechii... Serios.



N-am inteles ... cum adica????

Petronela
bb Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Petronela, apuca-ti intre doua degete lobul urechii (fara cercel ) si maseaza-l/strange-l usor; cam aia e consistenta de care vorbeam... Deh, nu e o metoda oficiala/descrisa in cartea de bucate, ci una batraneasca (de la bunica o stiu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

akella - aha ... am inteles, merci de informatie. Nu stiam de aceasta metoda ...

Petronela
bb Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Pe mine ma invatate o femeie mai batrana sa pun un pic de untura ca galustele sa iasa pufoase. Si intradevar nu mai ieseau tari. De cativa ani insa nu mai am in casa untura si iar stricam galustele si atunci am observat ca depinde si de gris: cel foarte fin nu este bun, asa ca acum cumpar numai din cel mai mare, precum malaiul. Si mai este un secret: dupa ce se face compozitia nu se pun imediat galustele ci se lasa 1-2 minute ca aceasat sa se aseze un pic si grisul sa se moaie, dar nici prea mult.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 7-8 luni Litoral 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anto spune:

Eu frec doo galbenuse cu doo lingurite unt sau margarina ,albusele le bat spuma ,pun albusele spuma peste galbenuse si gris .Le pun imediat in supa fara sa mai las sa stea ,le fierb la foc f mic cam 15 min acoperite si le mai las inca vre-o 20 min sub capac dupa ce am oprit aragazul . pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Mama mea a fost bucatareasa, de la ea am invatat urmatoarea smecherie: dupa ce pun galustele in supa astept sa inceapa sa clocoteasca si imediat le stropesc bine, pana se opreste din clocotit, cu apa rece. Apoi pun capac si cand incepe iar sa clocoteasca le stropesc din nou. Mama zice ca " le sperie". Repet operatiunea asta cu speriatul de trei ori. Dupa fiecare stropit pun capacul. Imi ies niste galusti umflate cat pumnul si niciodata tari.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

hai mai ca speriati fata si nu se mai apuca de galuste. eu iau oul din frigider, il amestec cu o furculita cu putina sare si gris din ochi sa iasa ceva moale. incerc sa pun in oala cu lingurita o galusca si de cele mai multe ori se face praf. mai adaug un pic de gris si incerc iar. cam primele 2-3 galuste de descompun dar de la a 4a in sus ies super. le clocotesc 5-7 minute si apoi inchid aragazul si le las la odihnit. cind s-au scufundat sint gata. pina acum nu am dat gres. in plus, las legumele acolo, le tai feliute si le papa copiii.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput