E greu de crescut o broscuta testoasa?

E greu de crescut o broscuta testoasa? | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

Buna. Aveti cumva pe acasa broscute testoase? E dificil sa ai grija de ele? Fetita mea a vazut la mare niste broscute testoase si i-au placut foarte mult. Ma gandeam sa ii cumpar de ziua ei, cand va face 3 ani, una. SUnt pretentioase? Prea mult timp liber nu am, asa ca nu as vrea sa ma incarc cu o grija in plus. Si inca ceva, cresc mult, se fac mari? Ce am vazut eu la pet shop erau micute, raman asa? Si cam cati ani traiesc? Multumesc!Raluca


Fiecare zi are doza ei de amaraciune. Nu iti amari si mai tare ziua de azi, gandindu-te si la amaraciunea zilei de maine.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Acuma nu stiu despre ce fel de broasca testoasa vorbesti.Din aia de apa sau din aia "de uscat".
Cumnata-mea are una din aia "de uscat" si o tine in curte de vreo doi ani.Copiii ii dau sa manance verdeturi si n-are treaba cu ea, se plimba peste tot ,n-are cum sa iasa din perimetrul curtii ca e cu gard de beton.
E draguta de tot,isi face toata ziua rondul prin curte printre straturile de flori si iarba si copiii o urmaresc sa vada cum se comporta.In prima iarna (o zic ca anotimp ca aici iarna adevarata ca la noi nu este)n-au gasit-o si s-au speriat ca au pierdut-o.A iesit la iveala dupa cateva saptamani,hibernase probabil ascunsa pe undeva.
Nu necesita niciun fel de ingrijiri speciale, sta cuminte in curte si pot sa o lase singura si zile intregi.
De crescut nu a crescut cine stie ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chichi16 spune:

Servus Raluca,
Nu e greu de crescut o broscuta. Eu am una de vreo 8 ani. Cand am primit-o era cat o moneda de 5 mii lei vechi si acum este cat palma mea deschisa la maxim.Dar e o dulce. Nu necesita mult efort din partea ta. Trebuie sa-i schimbi apa zilnic sau chiar de doua ori pe zi si sa-i dai de mancare. Atentie, daca nu ai bani pentru incalzitor, trebuie sa-i pui totdeauna apa calduta. Este foarte sensibila la curent. A mea a facut conjunctivita la un moment dat si am fost cu ea la medic pentru tratament. Iarna e bine sa-i pui in apa vitamina A.

Te-am bombardat cu informatii, dar chiar merita sa iei una mai ales pentru fetita. O sa aiba o noua ocupatie si poate avea chiar ea grija de broscuta mai ales ca acum e mica.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Eu ma gandeam mai mult la una de acvariu. Desi si in curte am putea-o tine, in caz ca rezista si la temperaturi mai mici (si ca o lasa cainele in pace).


Fiecare zi are doza ei de amaraciune. Nu iti amari si mai tare ziua de azi, gandindu-te si la amaraciunea zilei de maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Cristina, si cu cine lasai broscuta daca plecai de acasa? In alta ordine de idei o poti lasa acasa sau trebuie sa o iei cu tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chichi16 spune:

O poti lasa linistita acasa singura. Mai ales daca e micuta ea sta in acvariu din plastic special. Sunt facute in asa fel ca sa poata iesi din apa si stau ca pe un pod. Broscutei mele de exemplu ii place sa stea la soare la nebunie, acum ca e mare sta in apa numai cand mananca si in rest pe afara, si cum prinde un loc cu soare isi scoate labutele si se tolaneste acolo. Dar acum o pot lasa pe afara dat fiind ca e mare si nu prea poate intra in locuri stramte. Cand era mai mica o scoteam din acvariu sa se plimbe dar blindam fiecare coltisor din bucatarie.

Binenteles ca nu o poti lasa cu zilele singura ca se impute saraca, eu ma refeream la o zi, mergi la servici si asa mai departe. Cand plecam pe perioada mai lunga rugam pe cineva sa o schimbe si sa-i dea papa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Buna ziua,
eu am de vreo 8 ani o testoasa de Amazon(sau, cum mai este cunoscuta, ''de California'') cu tample rosii. Acum are 10 ani si de anul acesta a devenit omivora. Pana acum a fost strict carnivora. Acum nu mi se mai pare greu sa o ingrijesc:
- o data la 2 zile :schimbat apa- se pune numai apa''dulce'' plata sau fiarta si racita;
-o data la 2 zile se hraneste: carne cruda de vita - taiata in fasii, pulpa de fructe colorate: capsuni,mango, pepene galben(ala rosu nu-i place, ca este rasfatata!);
- temperatura la care ''locuieste'': intre 26 si 40 grade C( mai jos intra in proces de hibernare, mai sus, se produce supa de broasca testoasa!);
- nu se atinge cu mana pe cap, in zona ochilor- face foarte usopr conjunctivite!
- atentie: exista risc de salmonela!
- atentie: si broasca se poate imbolnavi de giardia, hlamidia etc si se trateaza foarte greu!(a mea a fact giardia si am muncit jumatate de an s-o pun pe picioare din nou!);
- cel putin 8 ore pe zi trebuie sa stea in ''lumina calda'', adica, sa stea la soare sau sub un bec normal, nu cu neon. Lumina calda o ajuta sa fixeze vitaminele E si A ,astfel nu va avea probleme cu pielea!
Cam asta este!

Mergi la inceput