Prieteni acvatici

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Papa plantele ??????????
Atunci nu iau ca alea macar traiesc si le place la noi :-)))
Gurami am rosiatici, aia albatrii s-au intors cu curu`n sus :(((
Te rog sa te uiti de substanta aia !!!
Eu mai am pastile aqua cristal.


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Papa plantele ??????????
Atunci nu iau ca alea macar traiesc si le place la noi :-)))
Gurami am rosiatici, aia albatrii s-au intors cu curu`n sus :(((
Te rog sa te uiti de substanta aia !!!
Eu mai am pastile aqua cristal.


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Carasii dezgroapa plantele neplantate bine, care nu au apucat sa se fixeze temeinic; de anubias nu se ating, si de unele specii de echinodorus si nucus. Solutia de care vorbeam se numeste Tetra Medica General Tonic, se pun 5 ml la 20 litri de apa; acasa am prospectul si-ti voi scrie ce zice. Din cate imi amintesc este pentru mai multe afectiuni, printre care balonare, solzi zbarliti, rani diverse, aripioare/inotatoare putrezite etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Akella
multumesc din suflet pt sfaturile pretioase !!! Esti singura persoana care ma poate ajuta !
So, cumpar carasi si cumpar si solutie ! Sa vedem !

De scalari ce stiti ? Cu cine se impaca in concubinaj ?


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Daria, la configuratia pe care o are in prezent acvariul tau, eu nu te-as sfatui sa te grabesti cu cumparatul carasilor; d.p.d.v. al compatibilitatii cu alti pesti, nu ii poti tine cu alti pesti, nici macar cu ancistrusi ori neoni. Cea mai nefericita situatie ar fi sa-i tii cu scalari, gurami, tetrazona sau betta - nu-ti vor supravietui nici macar o luna! De asemenea speciile pretentioase de carasi se tin doar cu alte specii pretentioase, si nu cu fantail, cometa, wakin, ryukin sau carasi comuni. Ceea ce ti-am scris mai devreme tine de regulile generale, mai mult sau mai putin teoretice; in acvariul cu carasi am un mascul de betta si 3 hoplo, cu care purceii se inteleg foarte bine (bettanul e oricum foarte rapid si nu-l prinde nimeni sa-i faca rau, iar hoplo sunt de la inceput in acvariu si au acum dimensiuni comparabile cu carasii). Neonii sunt pur si simplu mancati de carasi, scalarii cresc mari si sunt rai si teritoriali, gurami ar putea sa se inteleaga intr-o oarecare masura cu caraseii; tetrazonele sunt pesti gregari si agitati, asa ca nu merg cu carasii, care mai sunt si tentati sa le muste... De ventuzati nu am auzit sa se planga cineva ca ar avea divergente cu carasii...
In concluzie: carasii se tin cu... carasi, iar scalarii doar cu... scalari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Atunci nu stiu ce sa cumpar sa nu-mi moara asa subit .
Neonii au fost papati , tetrazonele mi-au murit si noi venitii si batranii , trioul de gurami vad ca se impaca bine, in rest, pauza si spatiu gol, ca sa vezi un peste te uiti doo minute in acvariu ... jalnic, jalnic, jalnic.
Noroc cu verdeata care umple acvariul ...


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Parerea mea: m-as asigura ca am stabilizat situatia in acvariu, ca l-am dezinfectat/tratat corespunzator. Dupa ce locatarii supravietuitori nu mai dau semne de boala, m-as duce sa mai iau cativa gurami, sa completez "colectia" de frumusei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Atunci cel tarziu maine dimineata voi cumpara solutia ce mi-ai recomandat-o ! Sa vedem ce va fi. Si abia peste o saptamana voi cumpara gurami, ca sunt frumosi tare.
Ma tot gandesc daca ei mi-au papat cozile neonilor sau au fost tetrazona aia mari si grasi


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Hotul neprins... (inclin sa cred ca tetrazonele sunt faptasele)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Aseara le-am pus si eu carasilor General Tonic, pentru ca Anduta nu prea se putea ridica de pe fundul acvariului, era foarte balonata, de-abia s-a putut ridica la suprafata sa manance ceva... Dimineata - catastrofa! Frumoasa acvariului - Anda - era moarta! Nu pot sa va zic cat de rau imi pare... A mai avut ea un episod din asta si am salvat-o atunci, dar de data asta n-a mai mers... Sper sa nu pateasca si ceilalti la fel, mai ales ca l-am vazut pe Belly de dimineata stand pe burta sub unul din filtre...

Mergi la inceput