Prieteni acvatici

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Valentina, felicitari pentru noii locatari ai acvariului! Cat despre compatibilitatea dintre neoni si xipho, nu e asa de batuta in cuie; e adevarat ca neonii pot fi alergati oleak de catre xipho (care btw cresc mult mai mari decat neonii), problemele pot aparea din cauza cerintelor speciei... Adik unii trebuie sa aiba un ph scazut, altii suporta nunl mai ridicat, apoi vine duritatea apei etc. Oricum, ai facut o alegere buna. Acu' despre plante: cat de plantat este acvariul tau acum? Ca unele plante (de ex. valisneria) au crestere rapida si in scurt timp se intind mai peste tot... Un acvariu bine plantat este excelent pentru vivipari, pentru ca puii vor avea unde sa se ascunda dupa nastere. Sa ne pui si poze cand poti.
In alta ordine de idei, mi-am mai luat doi pui de carasei japonezi (red&silver ryukin)... Frumosi foc si tupeisti pe deasupra, nu s-au lasat intimidati de masculul mare si rau - Dizzy - care e de vreo 6 ori mai mare decat ei... Sa-i vedeti ce vin si mananca la gramada cu toata lumea - le-am luat tubii vii si e cam bataie pe ei... Dupa ce i-a trecut socul (ca mi-a zis sa nu-i mai umplu casa de acvarii si de pesti noi), sotul meu i-a indragit pe nebuneii noi (inca nu i-am botezat, ma mai gandesc)... Ieri cand am facut curatenie in acvarii s-a jucat cu ei: el baga mana sa aranjeze buturuga si plantele, piticii il alergau sa-l atace... Comici, nu alta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Akella, sar'na de urari! Sa-ti traiasca si tie "nebuneii"!
Eu sunt cam supi, cred ca pestisorii mei ori erau bolnavi de cand i-am luat (cu toate ca m-am uitat bine sa nu aiba ceva), ori era bolnav sanitarul ala care a murit si i-a imbolnavit si pe ceilalti!
Adica, mai exact, xipho au pete mici, albe, care cred ca sunt de gris, cu toate ca le au mai mult pe cozi, nu pe cap. Le-am pus verde de malachit (1 ml la 10 l de apa) si le-am ridicat temperatura, deocamdata la 28, mai tarziu o sa o trec la 29 si diseara la 30 de grade. Cred ca o sa fac un schimb partial de apa pe seara, ce zici, e ok?Sau ii las cu asta si le dau in continuare verde 3 zile, si o schimb dupa?
Pestisorii nu par sa sufere, sunt foarte vioi, se alearga, se joaca, sunt f. curiosi, daca le ciocanesc cu degetul in acvariu, vin toti, gramada. Imi sunt tare dragi!
Problema e ca sanitarul meu pare sa sufere, sta ascuns...oare sa fie din cauza ca a ramas singur?
Acvariul meu are 4 anubias nana si si 2 vallisneria, pe care o rontatie idiotul de melc, asa ca nu prea are timp sa creasca.O sa incerc sa fac poze diseara sau maine...
Apropo de carasi:sunt din aia cu "capison" rosu si in rest argintii? Ca am vazut la pet-shop, si m-am topit.Dar nu-mi iau "porci", ca sunt prea la inceput. La urmatorul acvariu, ma mai gandesc

Valentina 32+ Cristina Stefania
noi doi
printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Vali, nu schimba apa deocamdata, termina cu tratamentul (si pe sticla de verde de malachit scrie ca tre' sa schimbi apa la 3 zile de la tratament). Creste in continuare temperatura apei si mai poti baga si sare (1 lingura la 10 l de apa) - dar vezi sa fie din aceea grunjoasa, nu sare fina de masa.
Japonezii nu au capison; am alti 2 de oranda cu capison - masculul cel mare si alb (Dizzy) si o femela portocalie - Belly. Uite, pana le fac eu poze acasa, astia sunt:

http://freshaquarium.about.com/od/goldfishandkoi/ig/Goldfish-Gallery/Ryukin.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Am uitat sa-ti mai zic ceva: te rog eu nu le mai ciocani cu degetul in geam, ca-i zapacesti... Ei se aduna oricum ca cersetorii cand te vad in zona... Am citit undeva ca sunetul nu stiu cum se propaga si cica nu le place deloc...
Cat despre gris, cu putina atentie, vei scapa de el... S-au mai plans si altii ca au luat pesti bolnavi de la Hornbach, dar i-au vindecat aproape pe toti... Sanitarul ce specie e? Cory paleatus sau albino? Sau ti-ai luat hoplo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Akella, multumesc mult de sfaturi! M-am mai luminat putin!
Sanitarul e asta: http://www.acvarist.ro/ancistrus-cirrhosus.php , acu' ma lamurii si io ca e nocturn si ca tre' sa mai iau unul, ca nu-i place singurel!
Pestii i-am luat de la Auchan, din pet, dar se pare ca tot aia e...vanzatori habarnisti, pesti tinuti la gramada, bolnavi, neingrijiti! Ah, si rectific: pe vallisneria mi-au mancat-o melcii, nu mai am, asta care a ramas cu anubiasii e hygrophila polysperma... si pare frageda, ca Nutu, melcul meu se hraneste taaaare bine cu ea...acu' rontaie in draci la anubias
Carasii aia de care ziceam eu sunt ca Dizzy (asa e el, ca in poza, nu?), sunt superbi...ma duc sa bag sare sa o topesc si sa le dau la golani
Pup

Valentina 32+ Cristina Stefania
noi doi
printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Brava, Vali, pentru ancistrus! Si mie imi plac tare ventuzatii, dar nu mai am unde sa pun unul, doi... Nu mai am loc... Melcului ai incercat sa-i distragi atentia de la plante cu altceva? Cu castraveti sau cu pastile de spirulina? Cat despre sare, io nu mi-am batut capul s-o topesc... Am presarat-o pur si simplu in acvariu. Daca vrei s-o topesti, nu uita sa scoti apa din acvariu, topesti sarea, apoi pui amestecul inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Ma bucur ca iti place de Piggy 9asa l-am botezat pe ancistrus)
Am observat ca de cand am pus verdele, de dimineata, guppy nu mai au pete, doar unul mai are o singura bobita alba.Iar xipho au doar aia rosii, cel argintiu nu are...sper ca in 2-3 zile sa se faca bine toti, ca daca nu .
Tu ce zici, in acvariu de 54 l sunt multi 4 guppy, 4 xipho, Piggy si Nutu, melcul (ah, mai sunt 2 melcisori din aia aparuti sapt. trecuta, dar scap eu de ei!)
Sa bag o pastila de spirulina in acvariu, pt. melc?
Sare inca nu am pus, stept sa-mi aduca soacra-mea, ca eu am din aia iodata, si o sa o topesc cum ai zis tu.
Doamne, cat esti de rabdatoare cu mine! Iti multumesc mult de tot, esti tare draguta.Uite, pt.tine

Valentina 32+ Cristina Stefania
noi doi
printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Fa tratamentul pana la capat, ca sa te asiguri ca ai scapat de gris; la xipho cel alb nu prea se vad petele (daca are). Pe viitor sa ai grija la variatiile de temperatura ale apei (sa nu scada prea mult); banuiesc ca acvariul tau are termometru intern - vezi si tu ca temperatura apei sa fie cam intre 22 si 24 grade Celsius... Cat despre sare - eu am pus sare grunjoasa de bucatarie, iodata - si pestii mei sunt bine mersi... Acu' nu stiu ce sa-ti zic sa faci sau nu ca mine, pentru ca avem totusi specii diferite; insa iodul este dezinfectant din cate stiu, asa ca...
Eu zic ca nu ti-ai suprapopulat acvariul, ai suficienti pesti. Oricum, fiind vivipari, numarul chiriasilor se va mari destul de repede, asa ca nu te grabi sa cumperi altii...
Melcul? Poti sa-l mai linistesti si cu salata - speli bine o frunza de salata si o pui pe fundul acvariului - sa-l vezi pe Nutu ce va casuna pe ea...
Pentru ceilalti locatari ce mancare ai luat? Bobite, vie sau uscata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

"Neata! Au inceput sa dispara punctele, doar o femela de xipho mai are cam 3-4, restul nu mai au decat 1, max 2. Iar guppy nu mai au deloc!
Nu mai iau pesti, ca sigur se vor inmulti astia, dar 1 ancistrus o sa iau, sa nu stea Piggy singurel
Azi ii dau lu' Nutu salata, sa crape in el, ca mi-a terminat plantele (l-am botezat Nutu ca a avut din prima un tupeu fantastic, ca Nutu Camataru).
Frumosii tai ce fac? Mi-a cam ramas gandul la ei, ca tare sunt scumpici
Pupici

PS: Da, am termometru, am si incalzitor, acum am 2 filtre

Valentina 32+ Cristina Stefania
noi doi
printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Am uitat: pt. pestici am luat papica uscata: fulgi de la Tetra si granule Sera, speciale pt. vivipari.Deocamdata nu ma grabesc cu mancarea vie, ca eu n-as pune mana pe ea si sunt si cam sensibila in perioada asta ( sa nu-ti zic ca am plans dupa ancistrusul ala care a murit, cu toate ca l-am avut doar pt. putin timp)

Valentina 32+ Cristina Stefania
noi doi
printesa

Mergi la inceput