Prieteni acvatici

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Daria, jungla, adica plantele?
akella, merci, abia astept. Mr Betta pare sa se indrepte, maninca de se aude cum plescaie, i s-au de-zburlit solzii de pe cap, dar tot mai are un punct alb iar ochii tot n-au revenit la normal de tot.. Acuma incepe sa piarda niste zdrente fumurii de pe aripioare, care-s vizibile numai cind inca nu s-au desprins de tot.. Sa vezi ca asta avea fin rot si n-am vazut eu..
In alta ordine de idei, M4 mi-a produs cel mai mare numar de pui de pina acuma, sint peste 100 in mod cert si ma cam enerveaza ca nu inoata si ei, stau toti gramada la suprafata. Le-am aspirat si cind le-am mai turnat un pahar-doua de apa au inceput si ei sa cerceteze ce viermisori mai erau prezenti la fata locului. Cam astea-s zilele cind din tura precedenta mi-au ramas doar jumate. Diferenta e ca la astia le tot pun Maroxy, preventiv pt fungus. Si ma streseaza velvet-ul, care cica-i cauza nr 1 de pierdut pui, si care arata ca un praf auriu pe ei. Sint asa de mici ca nu vad cum as vedea eu praful ala auriu..
akella, poti sa intrebi si daca pot sa amestec praful de antibiotic in apa, si sa-l distribui ca picaturi, ca sa dozez mai precis antibioticul? Merci mult de tot.

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Pe mine m-ati pierdut pe drum...dupa ce ca sunt io chioara de somn, vin si io ca omu' sa citesc ce mai fac pestii vostri si gasesc acilea adevarate tratate despre acvaristica...pai io nu sunt frate nici la grupa mica...vorba Dariei, habar n-aveam ca pestii pot avea atatea meniuri
Azi a reusit tati sa puna acvariul 2 la ciclat (ala unde am facut genocidul de melci), a facut curatenie si in acvariul mare, ca se facuse si la noi o jungla de mai aveau un pic si cresteau tigri, nu pesti...promit sa fac poze zilele astea.
Va pupa mama, sper sa pot sa scriu mai mult in viitor, ca acu' sunt zombie...ma duc sa ma culc, pana nu se trezeste terorista!


PS: Azi a descoperit acvariul, era mai intuneric in casa si a vazut lumina...si statea ca o babuta si se uita la el...Doamne, ce indragostita sunt de fi-mea!

Va pup, fetelor, imi sunteti tare dragi!

Valentina, cea mai fericita de Andreea Stefania (07.12.2007)
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">printesa roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Uitati, un link util despre pop-eye:

http://www.fishlore.com/aquariummagazine/dec07/fish-popeye.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Vali, da' cred ca te-ai prins ca eu una cel putin, zic numai de belele in tratatele mele.. Asa ca pina la urma cea mai buna solutie tot cutiile lor sint cele mai sigure.. Pupam si noi la bebelina mica, si-n zi de azi ma uit la fi-miu cit de lung e si-mi aduc aminte cind era de-un cot si nu-mi vine sa cred cum a trecut timpul..
akella, merci de link, da' sa stii ca tot nu m-a lamurit prea tare.. Albastrelul meu arata mai bine acuma, ochii i s-au vindecat aproape de tot, as putea sa le bag la toti declorinatorul cu vitamine, ca si-asa le fac schimbare de apa completa. Dar nu m-am lamurit, tu le mai pui declorinator daca lasi apa sa stea? Ca la unele cel putin zice sa nu cumva sa supra-dozezi, ca nu face bine la pesti..
Puii mei de betta din ultima tura au sucombat cu totii si singurul lucru care ma tine sa nu ma urc pe pereti e ca am evitat vreo suta si ceva de ghinioane mici.. Nu pricep ce nu le-a convenit, prima saptamina e critica, daca trec de aia nu ma mai doare capul.. Cei din primele doua ture sint foarte fericiti, am vazut azi unul minuscul, nu pricep de ce n-a crescut in rind cu ceilalti. Sper sa fie in continuare fara probleme..
Va pupa mama si sa fiti bine.

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

In linii mari ai respectat tratamentul indicat pe site-ul ala (la care ti-am pus eu link), de aia da semne de insanatosire bettanul tau. Pop-eye este un semn de conditii necorespunzatoare in acvariu, asa ca de aici trebuie sa incepi investigatiile; este o afectiune care daca nu da rezultate, fara a sta prea mult pe ganduri, trebuie sa renunti la pestele respectiv si sa dezinfectezi acvariul... Stiu ca suna dur, dar asta e tristul adevar.
Cat despre declorinat, eu nu m-am deranjat sa cumpar un astfel de aparat, deoarece clorul se evapora din apa in maxim 24 de ore; de aceea las apa la statut, descoperita, si atat, iar bettanele mele sunt sanatoase tun. In acvariul mare, cu carasi, la schimbul de apa (desi am masculul de betta acolo, pun apa direct de la robinet...
Acum, fiecare tara are particularitati in ceea ce priveste apa... Nu se compara apa de aici cu cea de la tine (nu vreau sa sune aiurea, este doar un fapt); de aceea ai putea sa-ti cumperi niste teste pentru apa, sa vezi cam ce concentratii ai in acvariu si abia dupa aceea sa gasesti o solutie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Pai akella, sigur ca apa a fost de vina, am stricat-o cind am scos filtrul de carbon pt tratamentul initial. Si numai M1 din tot acvariul a dat semne de boala, restul acvariului se prezinta fara probleme. Acuma e la separeu cu un litru jumate de apa schimbata 100% la 3 zile, dar fara incalzire..
Noi am avut o pana de curent si-am si pierdut un betta din cauza frigului, l-am gasit azi dimineata deja expirat. Cu restul m-am mobilizat sa le fac la toti schimbari partiale cu apa fierbinte de la robinet si s-au mai inviorat putin. Puii de xifo erau amortiti de tot, s-au inviorat si-au inceput sa manince imediat, la bettani le-am pus apa cu pipeta initial, ca sa nu-i sochez, apoi cu lingurita, ca in final sa impart un pahar la 5.
Cind zic de declorinator zic de substantele alea care se adauga la apa ca sa scoata clorul din ea, ca sa poti sa faci schimbarea de apa imediat, folosind apa de la robinet. Si astea vin intr-o sumedenie de combinatii, care in plus elimina si amoniacul, sau contin si aloe vera sau unele cu vitamine..
Sigur ca am teste de apa - de amoniac, nitrati si nitriti. Am si de PH, dar nu-l prea folosesc ca ala e constant si perfect de la robinet..

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

A doua zi iar i-am prins pe muncitori mesterind, asa ca m-am dus sa-i trag de limba, si ce credeti? Prajitorul de piine al vecinului a "prajit" 6 case.
Io pina la urma cred ca ma las de betta si ramin sa ma tin numai de xifo, ca alora le merge bine.. Am si tura a patra acum, abia astept sa creasca si sa-i dau, ca nu mai am loc de ei in acvarii
Am pierdut 5 puiuti de betta cu schimbarea de apa statuta. E posibil sa se fi evaporat tot clorul dar diferenta de temperatura sa le fi cauzat, asa ca ramin la chimicalele mele cel putin pentru pui, pe care cred ca-i mut in celalalt acvariu mare (ala nou, de 29 de gal) si il eliberez pe cel de 10 gal pentru inca o incercare de pui.
Iar puii de artemia aia afurisita iar mi-au luat 2 pui de betta (xifo au fost fericiti sa infulece restul). Am zis ca la 3, respectiv 4 saptamini sint destul de mari sa manince artemia, da de unde.. Citiva acu stau sa-si dreaga vezica, unul care nu putea sa ramina la suprafata l-am prins ca s-a dus la ventuzele de la incalzitor si s-a parcat pe una din ele. Altii au probleme sa ramina la fund, da' nu se lasa, inoata voiniceste si doar coada li se tot ridica. Sau s-or gindi ca daca se imbuiba bine cu papa or sa fie mai grei si-or sa stea mai bine?
Citisem undeva ca au avut unii succes cu ouale de artemia, le-au pus in apa si le-au dat 3 minute la microunde si s-au facut ca floricelele, n-au mai avut nici problema cu vezica la pesti, nici oua "nefolosite" din care n-au iesit puii si nici problema cu eliminatul cojilor (ca alea plutesc si "floricelele" ramin la fund). Singura mea problema e ca le-am scos din microunde la fel cum le-am bagat si nu ma duce capu ce sa lai fac. Mai ramine sa le bag la cuptor - dupa principiul vechi de facut floricele (dar mai am inca un pic de simt al realitatii.. )
Si-a trebuit musai sa bag pescutii la semnatura, minca-i-ar mama pe ei

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme
www.bettasplendens.mysite.com/" target="_blank">Nebunia cu pestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Cum-necum am si eu o problema in acvariul mare: Belly are o parte din solzii laterali ridicati de o ciuperca nemernica; de aseara le-am bagat Sera Mycopur in apa si Fishtamin in mancare, azi dau o raita pe la pet-shop sa vad de Ectopur si Bactopur Direct, ca nu-i de joaca... Si apoi Belly mi-e foarte draga, e prima carasita achizitionata acu' vreun an... Ma stradui sa fac tot posibilul s-o insanatosesc. Inca sunt in cumpana daca sa-i cumpar filtru si s-o mut la infirmierie, sau sa fac tratamentul in continuare in acvariul mare, ca sa nu mai apara ciuperca asta... Ma voi sfatui si cu acvaristii de la magazin, ca-i cunosc demult si-s profesionisti.
Poze tot n-am apucat sa fac, ca de-abia mi-am amintit sa pun acumulatorii aparatului la incarcat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Ce face Belly? Si cum merge acvariul mare, in general? (Eu din pricina de tratat acvariu mare m-am procopsit cu toate belelele)
Si-am intrat intr-o faza in care tot pierd puiuti de betta... din aia micii de-o luna.. Nu ma taie capul ce-ar putea sa aiba si ma scot din minti.. Azi noapte numai cosmaruri cu pesti am avut...
Acu le-am pus filtru, ca sint majoritatea suficient de mari sa nu fie aspirati, dar s-a si creat un virtej de zici ca-i uragan in acvariu, si e la setarea minima. Le-am mai pus castele dar numai vreo doi s-au prins ca se pot ascunde acolo sa nu-i ia "vintul"... Nu pricep cum de puii de xifo n-au nici o taina, n-am pierdut nici unul..

Edit: azi dimineata mi-au murit 5 si, cum ziceam, ma scot din minti.. De disperare le-am bagat tratament (d-ala care n-a mers la betta mare) antibacterian - Melafix - si antifungus. Le-am bagat si melci, sa le faca curat, si niste Java Moss, sa fie.. Acu sa vedem ce-o iesi, ca ieri le bagasem si solutie d-aia cu bacterii bune... Dac-o functiona antibacterianul impotriva aleia tre sa stau de 6 la parametrii apei (care momentan is perfecti, mama lor de parametri..)
Si pentru ca nu pot sa ma enervez mai tare decit sint deja, l-am pus pe M4 la tura a doua de incercat de facut pui, deocamdata am reperat 2, pe dupa masa cred ca-i declar free swimming si-l mut pe M4 in apartamentul propriu..

Tocmai mi-a picat fisa.. de ce nu le-oi fi schimbat apa si acvariul, asa cum am zis???...

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme
www.bettasplendens.mysite.com/" target="_blank">Nebunia cu pestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Belly a mea vad ca e pe drumul cel bun: rana infestata cu ciuperca e pe cale de vindecare; dupa-amiaza mai schimb 20% din apa si repet tratamentul cu anti-fungic, sa fiu sigura ca dispare ciuperca din acvariu... N-avea rost s-o izolez si s-o tratez doar pe ea, cand e clar ca problema e prezenta in acvariul mare...
Cat despre betta, stiu ca nu le trebuie filtru, ci doar un acvariu bine plantat, sa aiba unde sa se ascunda; trebuie schimbata apa foarte des la pui... Sa ai grija cu melcii, eu una m-am ferit sa cumpar melci, pentru ca se inmultesc foarte repede si distrug si plantele...
Ce-or mai face Daria si Vali?

Mergi la inceput