Prieteni acvatici

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Ake, m-am saturat mama de stat acasa, ca de mere acre! Stau si bantui pe net, mananc si dorm...doar ca acum e din ce in ce mai greu, si ma oftic ca nu mai pot sa ies, sa colind, sa conduc... ce-as mai fi facut o plimbarica pe la Moghioros, la mag. ala de zici tu de el, sa-mi iau ceva plante, ca nu mai am...si sa mai vad si io una alta, sa-mi clatesc ochii
Eheee...si de picioare incrucisate mai bine nu mai zic nimic...ca nu mai stiu cum e sa le ai desfacute
Gata, ma duc la pestii mei

Valentina 34+ Cristina Stefania
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">pozici cu burtici,pisici si pestici

AMR 26 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Deci tre` sa va zic, am fost prin zona magazinului cu animale, am intrat ... si am cumparat 6 neoni, Doamne ajuta sa nu mi-i pape nimeni :-) Sunt asa de frumosi, stau toti impreuna :-) Abia astept sa le fac curatenie, sa arate bine tot acvariul :-)

WE frumos sa aveti.
Pupam burtica de bebelina !


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Daria, sa-ti traiasca noii locatari! Cred ca esti tare fericita sa-i ai, mai ales ca plangeai dupa ceilalti...hai, ca n-o sa-i mai pape nimeni!
Sa aveti o duminica frumosa...multi pupici!

Valentina 34+ Cristina Stefania
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">pozici cu burtici,pisici si pestici

AMR 26 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fetili, io sunt obsedata Cum ma trezesc imi numar pestii Si am gasit toti neonii la numaratoare
Singura mea problema e ca apa mi se pare tot verde ... desi am scos 20 de litri ...
Voi ce faceti ???


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Draga Daria, si eu am pus tonic in apa, si am facut de atunci vreo 2-3 (nu mai tin minte exact) schimburi de apa, si apa tot verzuie este... Asa ca asta e... Important e ca pestii sa fie bine, pentru ca apa se va limpezi la loc in timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Fetili, si io mi-s obsedata...sa nu nasc!
Vad ca la mine tot mai sunt 2 pestisori, nu stiu daca sunt tot aia sau altii...ca de cand visez in fiecare noapte ca mi se rupe apa, nu mai am stare sa-i caut

Valentina 35+ Cristina Stefania
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">pozici cu burtici,pisici si pestici

AMR 23 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

pt doo acvarii ale unor prietene:
se inverzesc groaznic peretii (sticla) acvariilor. Cauze si remedii va rog !!!





Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Daria, chestia aia verde depusa pe peretii acvariului sunt alge; probabil ca acvariile sunt incorect amplasate... Lumina directa si cu durata mare favorizeaza aparitia algelor... Exista specii de pesti mancatoare de alge (si melci, dar eu nu prea sunt adepta melcilor ca se inmultesc foarte repede); SAE si ottociclus... De asemenea, de la pet shop se poate cumpara Sera Algovec - cand se pune in apa se scoate carbunele activ din filtru (in caz ca exista asa ceva) si se diminueaza iluminatul. In plus, exista niste magneti pentru curatarea peretilor acvariului - eu am si sunt foarte multumita de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Akella, chiar te asteptam la cafea sa te intreb de pestisori ca si eu am avut apa verde si am schimbat filtrul (pe care oricum il schimb cam la 2 saptamini) si apoi am mai copletat apa si s-a mai limpezit. Dar ma omoara algele , acum ca am citit ce ai scris tu mai sus o sa mut acvariul de acolo ca e inspre geamul de la living si e cam multa lumina (geamul e mare). Sa le mai sting si neonul de la acvariu sau nu?
Si asa ma gindeam ca trebuie sa mut acvariul ca acolo voi pune bradul de Craciun deci va fi benefica mutarea
Uneori cind apa nu mai e verde se face laptoasa dar nu stiu de la ce . Parca e ceata ... Ei purceii, sunt perfecti sunt asa de stralucitori si jucausi s-ar parea ca nu-i deranjeaza tonurile apei dar imi deranjeaza mie retina si arata ca si cum nu as avea grija de ei
Am incercat si o solutie ptr alge dar nu a functionat

Hai ca te-am zapacit.
See u soon
Vio
PS si dac-i musai cint si serenada sa stii




Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Vio, aceeasi problema si la tine: lumina directa. Acvariul nu trebuie in nici un caz amplasat in bataia soarelui, pentru ca se umple de alge, iar plantele cresc foarte repede... Daca poti, schimba-i locul; ai grija cum il muti: se goleste aproape complet si apoi se muta, ca nu cumva sa plesneasca... Cati litri are acvariul tau? Solutia pentru combaterea algelor nu a functionat probabil din cauza faptului ca lumina a continuat sa bata in geamurile acvariului... Si mai zici ca lasi si neonul sa mearga? Stinge-l pe timpul zilei! Eventual il aprinzi putin seara; si incearca sa schimbi locul acvariului - undeva unde lumina sa nu bata direct in el. Chiar daca apa e urata, verde si cetoasa, nu te grabi s-o schimbi toata, ca nu rezolvi nimic, ba mai rau faci; scoate doar 20-25% din apa, completeaza cu alta proaspata si, eventual, daca tii neaparat, exista niste solutii stabilizatoate de la Sera, care sa neutralizeze clorul si metalele grele din apa si s-o limpezeasca. Oricum, la porcii de carasi apa trebuie schimbata o data pe saptamana, iar eu curat geamurile cu magnetii speciali si spal si buretii din filtre... Of, daca stiam ce purcei sunt...

Mergi la inceput