Gravidute&mamici de Timisoara (4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Violeta_m_tm spune:

Va multumesc la toate pentru vorbele frumoase pe care mi le-ati adresat si pentru incurajari. Mi-am revenit complet si astept sa treaca 3 luni pentru a incerca din nou sa raman insarcinata si sper ca data viitoare sa nu mai intampin probleme.
Nr tel la Pizzeria Poli: 0256427080
Pizzeria Cora :0256491197

vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

violeta ma bucur ca ai mai intrat pe la noi... o sa vezi ca data viitoare va fi foarte bine... doar sa lasi ceea ce a fost acum in urma

Ank 33+

Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

pusii ti-ai rezolvat poftele ?

Ank 33+

Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

Violeta_m_tm are dreptate Ank83[/navy] si eu ma bucur ca te-ai reintors printre noi , oricum eu una nu cred ca ar "trebui sa incerci" din nou dupa 3 luni, lasa sa curga de la sine, eu una dupa ce am pierdut o sarcina de 12 sapt. nu m-am mai protejat deloc, oricum nu poti ramane gravida din nou decat cand iti revii complect.


Simona 27+ TOBIA
http://www.flickr.com/photos/12428784@N05/show/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

simona, frumoase poze !!! acuma m-am uitat la ele!! daca nu te superi ce inseamna numele de Tobia???

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 31+ de bubulina IASMINA ALYSSA
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 9 sapt!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

quote:
Originally posted by Ank83

eu am vb cu un preot pe tema asta... si daca ii duci sa ii citeasca el acolo cand iti face si tie molifta dupa nastere poti sa il tii putintel mai mult... dar trebuie zic ei neaparat sa ii citeasca un preot sa il ia doamne doamne in evidenta cum s-ar spune

Ank 33+

Raul



bb_yasmi bine spui "traditie", dar a cui traditie ??? una dintre multele aberatii care le spun multi ca dupa 5 min. se contrazic singuri... nu merci, am avut prea multe experiente nefaste cu "traditiile" astea romanesti...

pussi hainutele sunt de-a dreptul superbe !!! sa-mi spui si mie de unde le-ai luat, poate am timp sa dau vreo tura si eu pe acolo, merci anticipat

Ank83 sunt perfect de acord cu tine, cel mai bine e sa-i citeasca un preot copilului, in Italai sunt mici capele in marea majoritate a spitalelor, iar maicutele care intretin capelele trec zilnic pe la maternitate sa vb. cu proaspetele mamici daca vor sa cheme un preot care sa-i citeasca copilui inainte sa plece cu el din spital, asa ca eu asta si am de gand sa fac, consider ca e mai "protejat" de vise urate si de relele lumesti.

Simona 27+ TOBIA
http://www.flickr.com/photos/12428784@N05/show/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

simona, frumoase poze !!! acuma m-am uitat la ele!! daca nu te superi ce inseamna numele de Tobia???

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 31+ de bubulina IASMINA ALYSSA
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">
bubulina noastra

AMR maxim 9 sapt!!!!





bb_yasmi merci mult, nu e nici o suparare, Tobia deriva de la evreiescul Tobijah si inseamna "placut de D-zeu" si in Italia se sarbatoreste ziua onomastica in 2 Noiembrie. Numele provine de la un profet citat in Vechiul Testament, considerat un Sfant, dar niciodata recunoscut oficial de Biserica Catolica (in Vechiul Testament se numeste Tobiolo si este sotul Sarei, care cu ajutorul arhanghelului Raffaele isi vindeca tatal de orbire).
Generos isi dedica intreaga viata in ajutorul altora,dedicandu-se total, uitand de persoana sa si de propriile necesitati pune pe primul plan nevoiasii,cei suprimati,imigratilor,in acest fel devenind el insusi un imigrat,constrans sa traiasca la marginea unei societati egoiste.Nu cunoaste orgoliul, tradarea, meschinatatea, iar fidelitatea lui e totala.

Sper ca nu te-am plictisit dar asta este descrierea toatala a cuvantului Tobia pe care mi-a explicat-o un preot catolic, iar in consecinta, am fost sigura (si eu si sotul meu) ca acesta e numele baietelui nostru.

Simona 27+ TOBIA
http://www.flickr.com/photos/12428784@N05/show/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

simo ce frumoasa semnificatie!!! sa fie sanatos si sa fie mandru de numele lui!!!
iar in legatura cu traditia, pt mine conteaza, avand in vedere ca sunt ortodoxa si tot neamul meu al fel de cand ne stim.

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 31+ de bubulina IASMINA ALYSSA
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 9 sapt!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

simo ce frumoasa semnificatie!!! sa fie sanatos si sa fie mandru de numele lui!!!
iar in legatura cu traditia, pt mine conteaza, avand in vedere ca sunt ortodoxa si tot neamul meu al fel de cand ne stim.

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 31+ de bubulina IASMINA ALYSSA
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">
bubulina noastra

AMR maxim 9 sapt!!!!





MERCI ASEMENI DE URARE !!!

si eu sunt ortodoxa, dar sa stii ca din punctul meu de vedere (care sper sa nu te deranjeje) nu toate regulile religiei ortodoxe sunt adevarate, eu am discutat mult cu calugari si maicute care mi-au explicat anumite lucruri "nelalocul lor" din ceea ce zic preotii bisericilor, si chiar mi-au recunoscut cativa preoti ca multe sunt "inflorite" ca sa aduca bani ptr. biserica (cum zic unii preoti: "faceti ce spun eu, nu ce fac eu") ...
stii cum se spune: " de asta e frumoasa omenirea, ptr. ca suntem asa de diferiti unii de ceilalti"... poate fi bine sau rau cum gandesc eu, dar asta e...asa gandesc eu...
acum fara suparare dar asa sunt eu, sunt ca magarul, greu de clintit din ale mele, daca sunt covinsa asa e cel mai bine...

Simona 27+ TOBIA
http://www.flickr.com/photos/12428784@N05/show/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

fetelor suntem satule, am mancat singure o pizza de la Da Toni!

ank, vio mersi frumos, imi vine sa pun nr. de tel. pe prima pagina ca sa nu caut data viitoare

bb, ank, simo mersi pt. hainute

simo frumos numele. Le-am luat din Kapp noua... m-am orientat spre hainute doar de noi nascuti ... foarte mici, ca la mine e riscul de nastere prematura si am zis ca din astea or sa-mi trebuiasca!

cu botezul si eu stiu 40 zile sau 6 sapt. pt. ortodoxi... Eu sunt mai ciudatica asa... si nu am stabilit nimic inca, dar vreau sa-l fac cat mai repede.. adica la 40 de zile! Dupa ce nasc ma hotarasc! Asa am facut si cu . Am stiu data cand am depus actele la primarie si mi-am luat 2 zile liber inainte sa-mi cumpar ce am nevoie... inclusiv verighete



PUSSI 25+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

Mergi la inceput