Retete pentru vase Zepter

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danadc spune:

Eu ii gatesc piticei de 9 luni. De exemplu pentru 2 feluri de mancare pun in acelasi vas urmatoarele: un ou in coaja ca sa se faca tare, de la care folosesc doar galbenusul, spanac, o floare de brocolo, un cartof, fasole verde, o bucata sbtire de vita sau pui. Le las cam o jumatate de ora (cam atat ii ia termostatului sa ajunga pe rosu, la foc foarte mic. Atentie daca aragazul nu are un ochi mic care sa fie dat f incet se pot folosi forme de ochiuri detasabile care se pun peste ochiul ales de voi. Se gasesc peste tot, la articole de bucatarie). Chiar daca unele se fac mai repede decat altele, eu am nevoie ca legumele sa fie bine fierte, oul bine facut, carnea la fel.


Si apoi fac urmatoarele:
1. Ou cu brocoli si branzica

un galbenus pasat la furculta, doua linguri de bramzica, o floare de brocolo. Delicios.


2. Fasole verde

Fasole verde (o mana) la blender cu carnita si o lingurita de branzica, putina sare. Delicios.

3. carnita cu piure de cartof (poate fi ficat, vita sau pui). Uneori ii pregatesc si un sos foarte slab de usturoi....


Si uite asa ii fac 2-3 feluri de mancare fiindca ea mananca putin dintr-unul. Sau mai bine zis mananca 2 pranzuri...




Eu am fiert si fasole in vreo 3 randuri cate o jumate de ora. Cand acum a ajuns pe rosu, scot fasolea, apa si capacul il depun in apa rece pana ajunge pe verde sau albastru....


Am facut gratar de vita....Vita batuta ca pt snitel (acum nu va imaginati ca vedeam prin ea) si am lasat-o pana si-a schimbat culoarea....delicioasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

eu am gatit aseara piept de pui cu ciuperci, legume si sos de rosii

1. am incins vasul
2.am fript (fara ulei) pieptul de pui taiat fasii subtiri (cam 10-15 minute)
3. am taiat fasii subtiri ardei, ceapa, morcovi, ciuperci si dovlecel si le-am adaugat peste carne si le-am fript (fara ulei) pana s-au inmuiat (alte 10 minute)
4.dupa ce si-au lasat zeama, am adaugat rosii decojite, suc de rosii si condimentele (busuioc si rozmarin proaspete)...alte 10 minute
5.am adaugat si usturoi taiat cubulete + ulei de masline si am stins focul
6. cand s-a mai racit un pic am adaugat si 2 linguri de smantana si verdeata proaspata taiata marunt (marar si patrunjel)
puteti servi ca atare sau cu paste
baietelul meu a mancat cot-la-cot cu mine, si are 2 ani si 2 luni

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut, site-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristicross spune:

Ce bine ca ati deschis subiectul asta. Si eu am 2 oale care le folosesc ca pe niste oale obisnuite. Explicati-mi si mie daca aveti timp cum se fierb legumele fara apa, ca eu de la prezentare nu am retinut.Unde tb sa ajunga termostatul , cat tb sa le tin pe foc, cand tb sa inchid focul, cat tb sa le mai las dupa.
Eu am cartea lor de bucate dar nu explica pasii astia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeluc spune:

Aseara am facut tarta cu mere in vas de la Zepter. Excelenta.
Pozele aici:
http://good-times.webshots.com/album/569274858HjblCo
Daca cineva vrea reteta o scriu cu placere.
PS ultima poza e oala inainte de a o spala, dupa cum arata va e clar ca nu a trebuit sa frec prea mult la ea, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

bebeluc, bravooo, eu un am avut curaj sa fac nici o praji in vasele Zepter

sunt binevenite toate persoanele care scriu retete pt.vasele zepter

sunt tare curioasa daca fetele au urmat indicatiile mele si au reusit sa gateasca in vasele lor. dati un semn fetelor, sa stiu si eu

cristicross, legumele de fierb la foc mic cu foarte putina apa (1/2 de cescuta), pt.ca ele au deja multa apa in componenta lor, le lasi in vas sa fiarba cu capac pana ajunge acul termocontrolului in dreptul celor 3 punctulete. poti verifica daca sunt fierte si daca s-a evaporat apa (ca sa nu se arda legumele) si daca nu sunt fierte (desi nu cred), poti sa le mai lasi un pic, 5 minute adica. Apoi inchizi focul si le lasi cu capacul inca 15 minute, practic in acest timp ele se fierb, desi focul e stins, pt.ca asa e construit vasul, inmagazineaza caldura si mancarea continua sa fiarba aprox 15 minute dupa ce iei vasul de pe foc.
ideal este sa nu le fierbi in exces, pana se inmoaie de tot, sa fie un pic "al dente" cum zic italienii (nu tari !!!! dar nici fleoscaite) asa sunt mai sanatoase, adica nu se distrug prin fierbele excesiva fibrele naturale atat de sanatoase !!!!
daca legumele nu sunt fierte si nu mai e nici apa in vas, mai poti pune foooarte putina apa, ca sa nu se prinda de vas legumele
eu zic ca mai mult de 15-20 minute nu dureaza pana se fierb legumele

poti face un mix de legume: morcovi, ardei, cartofi, brocoli, sfecla rosie, telina, tot ce-ti pofteste inimoara, le poti pune intregi si le dai dupa ce fierb sau le tai inainte sub forma de rondele sau cubulete sau fasii si le pui la fiert, apoi le servesti ca si garnitura cu tot felul de sosuri facute din ulei de masline, lamaie, sare, piper si verdeturi

pofta buna

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut, site-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeluc spune:

Multumesc Liliana!
Am multe retete probate in vasele Zepter. Daca sunt doritori pot sa le postez si cu poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

bebeluc superb!! astept sa ne spui dar asa pas cu pas :)

pupici si multzam fain !!!

D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeluc spune:

Danita
Revin cu detalii. Aici gasesti ingredientele si modul de preparare pas cu pas.
Tarta cu mere in vas Zepter:

http://gatesc.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

thx bebeluc! astept si continuarea :)

D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeluc spune:

Micul dejun:

Oua ochiuri in vas Zepter


www.gatesc.blogspot.com/" target="_blank">http://www.gatesc.blogspot.com/

Mergi la inceput