Rugaciuni ptr.operatie bebe 1,8 ani-hernie

Rugaciuni ptr.operatie bebe 1,8 ani-hernie | Autor: roxanal

Link direct la acest mesaj

Buna,
forumisti, ajutati-ma si pe mine, fetita mea cea mica, Teodora (1,8 ani) a fost azi-noapte diagnosticata cu hernie inghinala congenitala si trebuie operata.cine a trecut prin asa ceva, ma poate ajuta? Teoretic, urmeaza s-o opereze maine, la Grigore alexandrescu, la dr.TOLI PATRANCUS, care este medic primar chirurgie si ortopedie pediatrica...a mai operat cineva copilul la ea? ce mi s-a explicat azi nopate la urgenta este ca operatia trebuie facuta cat mai repde posibil, ma rog, nu a fost de oprit acolo, dar a zis s amerg deja marti, atunci opereaza dr. si ca se reface repede..mie insa imi este teribil de frica de anestezie..a mai facut cineva o astfel de operatie cu bebe atat de mic? stiu ca se opereaza si bebei multi mai mici..si stiu ca la Alexandrescu sunt dr buni, au aparatura buna..dar..nu mai pot de frica ..va rog, ajutati-ma cu informatiiinclusiv costuri, va rog, dr, anestezist, etc..ce ar trebui sa am la mine

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Nu stiu sa iti spun de costurile de la Alexandrescu. Eu am fost cu Matei la Budimex acum 3 sapt.la chirurgie, suspectand asa ceva. Nu a fost cazul, din fericire, - mi s-a spus ca daca era hernie inghinala trebuia operat imediat, operatia e banala dar necesara. A fost vazut de 2 chirurgi, nici unul nu a vrut sa primeasca nimic si au fost foarte atenti si constinciosi. Chiar ma simteam vinovata ca nu le-am dat nimic Asistentele in schimb te usuca. Cel mai bine intreaba o mamica care e internata deja cum a procedat.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">http://www.helpsonia.com/povestea-sonieiAjutati-o pe Sonia !/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

dicirstea, multumesc, astept, este inca dimineata si multi nu intra atat de dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Si Andrada a fost operata de hernie inghinala la 2 ani si 1 luna tot la Alexandrescu dar la alt dr.. Si eu eram foarte speriata dar operatie nu a durat mult cam jumate de ora de cand mi-au luat-o si pana mi-au adus-o.. Nu stiu ce fel de anestezie i-au facut, eram atat de speriata ca nu am intrebat prea multe. Vroieam doar se fie bine. In fine au operat-o vineri dimineata si deja seara ne plimbam pe holuri. A doua zi am plecat acasa. Acumla 3 ani dupa operatie nu se cunoaste aproape nimic.

Stai linsitita ca o sa fie bine. Nu e o operatie grea. Eu atunci am dat 500.000 lei la anestezist si 1 milion la doctor. Si la o asistenta 100.000 ca sa ne mute peste noapte intr-un pat normal ca ne ' cazasera' intr-un salon cu patuturi.

Criss cu bb2 si Andrada - printesa noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Criss, n-a gfost imobilizata la pat deloc? adica cum s-a putut da jos din pat, s-a dat si gata? cat timp nu are voie sa faca efort(sa alerge, catere, etc)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Ei ba da. Cand mi-au adus-o i-au pus o perfuzie. Atunci cand au adus-o era cred ca adormita doar gemea. Mi-au pus-o in brate si a fost destul de greu ca nu ma puteam misca si trebuia sa am grija sa nu se agite cu manuta la care avea perfuzia. Nu vroia sa se miste dupa acea ca o durea. Plangea si era mofturoasa. Dar incet incet spre seara s-a dat jos din pat si mergeam pe acolo incet. Seara a dormit bine fara probleme. era greu la ridicat dupa ce statea culcata. A doau zi am plecat din spital iar a treia zi am mers cu trenul acasa la Piatra Neamt. Dupa cateva ziel i-au scos firele aici la Piatra (lucru de care imi era groaza) dar a durat mai putin de 1 minut. A plans putin si gata. Oricum prea mult efort nu poate sa faca ca o doare. Nu mai stiu exact cat timp nu a avut voie sa faca efort dar cand nu a mai durut-o oricum a inceput sa topaia cu toata atentionarea mea.

Hai ca m-am lungit... Sper sa ma fi facut inteleasa...

Criss cu bb2 si Andrada - printesa noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Criss, esti o dragutza, multumesc pentru detalii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Roxana, ceva ceva ti-am scris si pe PM.
Mergi inima deschisa, doctorita este SUPER!!!
Ei (doctoritei) 100 eur, la anestezista (o doamna in varsta, dar o cocheta) 50. Toata lumea super multumita. Noi in primul rand.
Razvan (care avea atunci 1 an si 4 luni) a zburdat la vreo 3 ore dupa operatie. INCREDIBIL ce putere de recuperare au copilasii. Mie nu mi-a venit sa cred, efectiv.
Daca v-a chemat maine, sa nu manance nimic si nici apa, NIMIC. Poate asa, cateva picaturi, din lingurita, ca sa nu i se usuce gatutul. Se face anestezie generala, ii adoarme cu gaz la mascuta, deci copilasul nu are nici un stres. Ar fi unul la recoltarea analizelor de sange, dar trece, nah. Pe mien m-au "solicitat" sa-mi tin copilul de trunchi ca nah, era "pastos" si nu avea vene. Am trecut si de asta.
Vezi ca NU au patuturi de copii, ci doar de adulti. Tu vei "dormi" noaptea cu fetita in pat. Eu cu asta (lipsa patutului) nu m-am impacat, in conditiile in care nu dormisem niciodata cu Razvan. Este curat. Este si cald, dar... Sa ai la tine bagajul copilului, apa plata, (schimburi chestii), o pijama subtire pt. tine + papuci, bancnote de 10 roni (ca-s tare bune) etc.
Mai, sigur mi-a scapat ceva...
Intreaba-ma, ORICE.


Bafta muuuulta, Doamne ajuta! si vei vedea: totul va merge perfect .

Aaaah, sa ceri inainte de operatie RADIOGRAFIE PULMONARA musai sa i se faca fetitei. Vor face ei oricum, dar e bine sa spui.

Cristina, mami de Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Si inca ceva: acum incearca sa te aduni, ca sa ii transmiti Teodorei o stare de confort maxim psihic. Ai timp "dupa" sa dai... apa la soricei. De emotii , ofcourse !
Multi pupici de la noi.

Cristina, mami de Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Cand va iesi din operatie, Teodora va fi adormita.
Sa te tii tare, te vei emotiona pana la lacrimi...
Noua asa ni s-a intamplat.
Da, a vut si Razvan perfuzie, acum mi-am amintit, si n-au fost probleme.


Cristina, mami de Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

tocmai ne-am intors de la consultatia cu dr. chirurg..a stabilit ca data operatiei sa fie joi, 23.08.07..mi-a zis sa nu bea nimic, nimic de la 5 incoace..o sa fie tragic, caci Teo bea multaaaaaaaaaaaaa apa si lapticul de dimineata pe la 7..nu stiu cum o sa fac atunci...de emotii am uitat cand mi-a spus sa merg, parca la 7 dim ....
Cristina, sarutmana, imi prind tare bine ceea ce mi le-ai spusdaca cineva mai are ceva de adaugat...e bine-venit ...dr nu mi-a spus prea multe, doar ca se face o incizie deasupra si se reface sacul abdominal...si atat..nu cate zile o sa dureze recuperarea, banuiesc ca-mi va spune atunci..

Mergi la inceput