Sterilizare catelusa

Sterilizare catelusa | Autor: Eleni

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare de amator: avem o catelusa de un an si jumatate, bichon maltez... E absolut minunata, singura mea problema este ca atunci cand intra in calduri se tin cainii dupa noi la modul absolut incredibil... trebuie sa o duc in brate si topaie cainii ca apucatii pe langa mine... e o scena de tot rasul dar pe mine recunosc ca nu ma mai amuza...
Vreau sa stiu daca exista posibilitatea sterilizarii ei la varsta asta relativ mica (1 an si jumatate) si daca operatiunea trebuie efectuata dupa ce face un rand de pui sau poate fi facuta oricand.
Stie cineva exact care sunt pasii?
Precizez ca am intrebat 2 veterinari, unul mi-a zis sa faca un rand de pui, celalalt mi-a zis ca nu are importanta.
Asa ca acum contabilizez raspunsuri...
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

si eu am aceeasi problema cu a mea.
mi-e mi-a spus veterinarul ca fiecare an care trece ii creste riscul de a face cancer, trebuie sterilizata cat mai rpd, dupa ciclu. nu conteaza daca face pui, riscul de cancer tot exista.
Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Viorela, multumesc.
Stii cumva cand anume se face operatiunea? imediat dupa ciclu sau mai tarziu sau cum?
Avem oare vreun veterinar sau vreo partenera de veterinar pe aici sa ne lamureasca?

Multumesc tare mult.

Mergi la inceput