Reducerea personalului din sectorul bugetar

Reducerea personalului din sectorul bugetar | Autor: timna

Link direct la acest mesaj

Ce parere aveti de reducerea personalului din sectorul bugetar cu 10% sau plafonarea salariilor acestora ca sa plece singuri ( ca se spune ca au salariile mari )...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

cred ca era fair-play sa iti expui tu intai parerea... desi dupa cum fluturi stegulete si baloane parca te bucuri?!

ce sa zic, eu am o parere... CAH!

s-au hotarat sa reduca posturile de functionari publici ca sa faca economie la bugetu statului... si in acelasi timp au anuntat ca intentioneaza sa cresca numarul functiilor de conducere de la 11000 la 20 de mii. care e economia, zau ca nu stiu???

cica functionarii publici au salarii mari?! judecati si voi, eu sunt functionar public si am spor la salariu de 75% pt ca lucrez cu proiecte cu finanatre UE; cu tot cu acest spor, salariile sunt intre 700 (pt cei fara vechime) si vreo 1900 lei (daca ai 10 ani vechime si post de consilier superior). poaturile de conducere sunt undeva pe la 30 - 40 de milioane...

deci ce rezolva prin restructurarea asta??? dau afara oameni care abia isi iau o paine din 500 de lei, ca sa dubleze practic numarul posturilor de conducere, platite cu salarii de 6 ori mai mari?!

_
ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000) si

Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onetzica spune:

De ce te bucuri asa tare? Crezi ca se castiga foarte mult in sectorul bugetar? Problema noastra este ca aplecam urechea in stanga si in dreapta in loc sa ne informam daca este intr-adevar asa, mai ales cand deschizi un astfel de topic. Sigur ca sunt si persoane care castiga mai mult decat ar trebui chiar si in sistemul bugetar dar ...unde nu sunt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefiuta spune:

n-am citit prea multe despre asta dar cred ca va fi loc de interpretari, ca de obicei.
chiar nu vad rostul, sunt de acord cu ce a scris anamaria. mai ales ca in anumite institutii se aplica o noua lege a pensionarii mult mai avantajoasa decat L.7, vor iesii o gramada de persoane, eu una cred ca ar mai trebui facute angajari, nu reduceri de personal.

aspiranta la unu, doi sau mai multi bb
http://tt.lilypie.com/D4V0p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timna spune:

Eu nu ma bucur deorece sunt si eu functionar public (in asteptare de spor 75 % ,dar tot pe proiecte cu finantare europeana) si ma intereseaza in mod direct , de aceea am deschis acest topic, dupa ce am studiat-o in forma scrisa ,sa vad cum au perceput altii stirea si ce au inteles din ea ...
Noi asteptam sa se mareasca salariile si apare stirea.
http://www.hotnews.ro/articol_80462-Reducerea-cu-10-a-personalului-bugetar-reflectata-in-presa.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timna spune:

Apropo steagurile sunt pentru a atrage atentia... ca suntem romani si ne-am integrat si in UE ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denii mic spune:

Dupa comunicatele de presa eu am inteles ca nu se fac reduceri de personal in sensul darii afara a cuiva, ci se reduc posturile vacante, care sunt la nivelul tarii echivalente numarului cu care au spus ca fac reducerile... eu cel putin asta am inteles din discutiile televizate

Mergi la inceput