Rahova sau apropiere... (30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Dau, dau de baut!
Eu am pus repede de-o mancarica de cartofi ca mi-am dat seama ca maine e socrela de garda cu ALe si nu avea mancare. Cu Tony ma mai descurc, ii mai zic sa faca omleta, piure ceva dar la socrela sa am mancare gatita..ca nu vreau sa o suprasolicit. Mai ales ca va veni schimbarea de program....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Cristina, felicitari! Ma bucur mult pentru tine.
Monica, n-am. Avem hardul plin si nu le-am putut descarca.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005
Delu Prichindelu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Cristina, esti o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

wow cris...felicitari!
andre-ea, bine te iertam de poze...
vio, ma bucur ca nu ai avut probleme cu pisicutza
eu am terminat de facut supa(cica e de rosii dar are ascunse in ea toate legumele pasate prin blender)
si am facut din nou submarine cu ton
va pup pe toate si sunt pe-aici

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Am fost inspirata cu mancrica mea de cartofi ca a venit Ale de afara infometata. I-am pus niste desene si imi arata cu degetul la gura sa ii dau sa pape (asta nu a suferit de foame si nu recunoaste senzatia, nu stie sa zica...). A mancat un castronel de mancare, apoi a muscat si cateva guri dintr-un sandvis pe care mi-l facusem eu, acum a baut si lapte si la final si-a pus mana pe burta si si-o umfla, cred ca e full, nici sa respire nu mai poate, e asa caraghioasa...
Va pup, noapte buna, tineti-mi pumnii pe maine ca trebe sa anunt la serviciu ca plec....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

bravo cris, ma bucur ca a papat ale bine... fetitza mancacioasa
si ruxi cand mananca sau bea mult dupa ce ca are burta umflatzica se mai si umfla ea in burta si face "uite mami am si eu buta maaaale"(si apoi completeaza ce ador eu cel mai mult)..."ca tine mami "
am uitat sa va zic ca azi ne-am frezat amandoua, suntem doua sexoase ...eu chiar acum ma pregatesc sa ma shamponez ca de obicei roshcat(dar se vede doar asa nitelush ca deh...daca nu-i vopsea)...astept sa-mi apara firele alve si dupa aceea o folosesc si o sa fiu mai intens
tinem pumnii maine cris...Doamne ajuta

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Bravo fetelor cu copii mancaciosi .
Am si eu o curiozitate si astept sa-mi raspundeti : ce orar de masa au copilasii vostrii si cam cat mananca fiecare la varstele lor.Eu nu stiu daca procedez corect cu orele de masa ale Alexei, si tocmai de-asta va intreb si pe voi.Nu stiu ce sa ma mai fac cu ea ca fructe nu a mai gustat de cel putin o saptamana, si nici strop de suc nu vrea. de nici un fel .
Monica sa va fie de bine noile frezuri(si culori ).Cand mai ai poze noi astept sa mi le trimiti si mie pe mes. sa va mai vedem si noi.
Va pup si va doresc noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ruxi papa asa:
ora 8-30-9 un biberon cu lapte 200 ml

10,30 o banana si/sau suc din 2-3 portocale proaspete, sau bucatele de pepene, para sau mango / plus cereale fara lapte puse intr-un castronel si dansa se serveste de-acolo /sau 1-2 biscuitei ....dar uneori aceasta masa nu o vrea o sare cu desavarsire si pana la pranz sta doar cu laptele ala din biberon(daca-l bea tarziu)

la 12,30-13 supa de pui cu fidea(ca altceva ei nu-i place) 2 polonice destul de maricele, sau supa de rosii cu multe legume ascunse in ea(fiindca doar asa o mai pacalesc sa manance si altceva ina fara de cartofi) felul 2 cel mai adesea format doar din 1-2 snitele sau friptura (de pui sau vita) fara nici un fel de garnitura. ..daca nu-s cartofi prajiti nu vrea ...alteori ii fac sufleu de conopida sau brocoli si-i mai dau pe post de felul 2 ca pe-astea le mananca, sau spanac cu ou...dar ea mancarica gatita nu vrea...refuza...asa ca-i dau ce vrea ce naiba sa fac

la 14,30-15 face nani si mai bea un biberon cu lapte 200 ml

pe la 18 un iaurt de baut sau daca nu a mancat fructe de dimineatza imi mai incerc din nou norocul si ii dau...unoeri merge...alteori pauza.

la 20 cremwurst 2 buc mai mici, sau 1 hamburger de vita (facut de mine in casa) si i-l pun pe gratar i-l pun in chifla si-l papa, ori sufleuri cate o felie(taiata in forma de tort) destul de maricica, alteori ii dau cascaval, sunca, branza bucati puse pe farfurioara ca ea le mananca separat pe toate...nu mananca rosie castravete sau altceva ...numai astea goale, goale...si cerealele cu lapte le pastrez ca pe As-ul din maneca...in caz ca nu mananca nimic ii incalzesc lapte si-i pun cereale cu ciocolata de la fratiorul ei

la culcare adica pe la 22,30-chiar 23 uneori mai bea iarasi un biberon cu lapte.

cam asta-i meniul ei...eu degeaba ma straduiesc si fac o gramada de nebunii culinare ca pe ea nu o intereseaza nimik....cu alex...altfel sta treaba el mananca aproape orice gatesc eu, dar nu va mai povestesc si de el ca deja m-am intins prea mult

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Monica, sa-ti dau un ex ziua de azi a Alexei sa vezi si tu ce program de masa are...
ora: 6-7-8 un bibe. cu lapte
- 10 un ou ochi in apa amestecat cu 2 felii de branza topita si inca un cubulet tot de branza topita si catema firimituri de miez de paine, pe la 13-14 un iaurt natural + un danonino mic, si a mai muscat de cateva ori dintr-un cremwust.
-14. 45 - 17 somn,
-17. 30 un castronel mare cu supa cu 2 galuste si fidea si painica.
- 20 - 20.30 un dannete
la 22 un bibe cu lapte si se mai trezeste iar pe la 2-3 noaptea si mai bea inca unul.
Pana acum ii dadeam 2 feluri de mancare pe la 16 supa iar seara felul II, ca ea nu mananca niciodata 2 feluri de mancare la o masa, dar de cateva zile......i sa dereglat si somnul, si nesele, de fructe nici nu mai vorbesc..., nu a mai vrut sa manance fructe sau sa vea o gura de suc de mult timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu am senzatia ca-i tai pofta de mancare cu danonino-ul ala de la pranz(zic si eu ...ma gandesc) incearca sa-i dai supitza si cremwurt
poate trebuie ceva mai consistent seara ca sa nu se mai trezeasca peste noapte...dar nici prea tarziu nu e bine fiindca apoi nu mai adoarme ca-i prea full...
pana la urma eu am vazut cum ii place ei si ce-i place si asta-i dau ca am vazut ca daca "ma pun" cu ea...refuza orice si nu mai pune nimik in gura...asa ca o las in pace...
eu zic ca alexa "arata" f bine si papa destul...daca vezi ca nu poti modifica nu mai incerca...o sa se dea ea pe "brazda" cand merge la gradi si o sa vada ca acolo toti copilashii mananca supa si felul 2 la 12...o sa manance si ea

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput