Bulgaria...impresii, drum, hoteluri (7)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dimalexia spune:

Da? Multumesc mult! O sa intreb neaparat... desi stiu ca agentia este serioasa... Unul din copii are doar 1 an, si vreau sa ma asigur ca va fi totul OK.
Multumesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Bebe Beca,

Noi am vrea sa ajungem la Arabella la Nisipuri de 1 mai. Urmeaza sa platim luni agentiei- in acest an ne solicita intai plata si abia in 24 ore confirmarea. Pe net nu semnalizeaza ca-s fully booked.
Daca mai esti in zona te rog sa ma ajuti cu un raspuns.

Vremea la inceputul lui mai este de aprox 17-20 C, cam ca in Romania? Stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Am incheiat astazi infotripul. Sa va spun ce hoteluri mi-au placut mie, din fiecare localitate? Sau si cele care nu mi-au placut? Nu am vazut toate hotelurile din statiuni, doar pe cele care urmeaza a fi vandute prin partenerii nostri.
Sa incep totusi cu cele care mi-au placut.
Cel mai mult, intradevar de 5* - Barcelo Royal din Sunny Beach. Excelent hotelul, din toate punctele de vedere. Singurul minus ar fi ca nu-i chiar pe plaja, ci la 50 de metri distanta. De anul acesta va functiona si in regim de all inclusive, iar tariful lui in sezon plin va fi, cu all inclusive, undeva pe la 80eur/persoana, nu stiu exact. Dar este un super hotel. Camere mari, foarte frumos mobilate, baile sunt spectaculoase, lobby, receptie, piscina frumoasa, club pentru copii (de anul asta vor avea si animatie pentru copii), etc. Super, super.
Tot in Sunny Beach am vazut si hotel Imperial,4*, care arata si el bine, nou deschis, are un stil special la decoratiuni. Este frumos si el. Camerele duble au 2 paturi lipite si un fotoliu.Dar este mai departe de centru si de agitatia de acolo.
Alt hotel in Sunny Beach frumos,4*, in prima linie de hoteluri de la plaja, cu un teritoriu generos este Majestic. Camerele sunt micutze insa. Cel putin pentru gustul meu.
Victoria Palace ,5*, pe care nu l-am putut vedea pentru ca plecasera deja toti pana am ajuns noi si era inchis, am inteles ca este un hotel bun, cu mancare foarte buna, camere frumoase. Este chiar langa Majestic, tot pe prima linie.

In Nessebar, foarte mult mi-a placut Sol Nessebar Palace de 5*. De o parte si de alta a lui se afla Bay si Mare. Toate trei impart acelasi club pentru copii, care este dragut, piscina are 3 tobogane. Receptia lui Palace este foarte frumoasa, din receptie se iese pe o terasa super faina, apoi se coboara si se ajunge la piscina, care este mare si are si sctiune pentru copii. Teritoriul este mare si verde si bine intretinut. Plaja nu este proprie hotelurilor si se platesc sezlonguri si umbrela. Parcarea costa 5leva/zi. Sol Nessebar si Bay sunt niste hoteluri dragutze, camere au mocheta pe jos, este curat.

La Obzor, Miramar, 4 *. Situat pe plaja, are un corp principal si parca 3 anexe. Este foarte frumos acolo. Au securitate la intrare, bariera, camerele sunt spatioase, frumos amenajate, curate. Mobilierul de la receptie si restaurant este invechit. Doar vreo 40 de camere au vedere catre strada, restul sunt cu vedere partiala spre mare, sau totala.

In Albena mi-a placut cel mai mult Flamingo. Chiar daca este la 200 metri de plaja, compenseaza prin cazare. Cred ca e cea mai buna cazare din statiune. Nu am putut vedea camere duble standard, am vazut doar studiourile. Foarte mari, frumoase, cu pat dublu, pat simplu si canapea. Kitchineta, grup sanitar si baie cu cada si dus. Are 5 piscine, 2 mai mari si 3 mici (de vreo 6 metri pe 3 metri sau 4)
Am mai vazut Gergana Compex, care inglobeaza 3 hoteluri de fapt. Doua dintre ele sunt si acum in curs de renovare (ei spun ca termina pana de paste) si vor avea mobilier nou, austriac, iar celalalt a fost renovat acum 2 ani si se considera ca nu mai necesita schimbari. Acum, noroc pentru cei care nimeresc in cele 2 corpuri renovate. Nu exista nicio diferenta de pret intre ele. Camerele duble din cele 2 renovate (pe cele din cel nerenovat nu le-am vazut) sunt mari, frumos aranjate, baile au cada sau dus. Pe jos mocheta. Vederea este ori la mare, ori spre parc (Baltata) Este un hotel bun.

Hotelul Nona, de 3*, este modest, nerenovat. Camerele cu vedere spre mare se confirma doar la receptie, nu se poate aranja nimic de la agentie. Camere au in jur de 14mp, au 2 paturi, pat matrimonial sau supraetajate. Boriana si Elitsa sunt la fel. Si sunt situate pe plaja, impart 2 piscine.
Hotelul Dobrudja, catalogat de ei la 4* este, sa spun, de maxim 3. Sau mai bine 2*. Dar are cel mai bun spa din statiune, cele mai bune tratamente. Va fi renovat in 2009, dar ni s-a recomandat sa nu il vindem.

Complexul Laguna. Laguna Garden si Laguna Beach au restaurant propriu, iar Laguna Mare va folosi restaurantele celorlalte doua. Eu le-as da un 3*.

Si, pentru Nisipurile de Aur... Suntem la Sol Melia Hermitage (Kempinski). Este un hotel frumos, cu camere spatioase, cu doua paturi de 1,40m. Ii lipsesc cateva lucruri ca sa fie un 5* plin, cum ar fi halate si prosoape, le mai lipsesc baghete de pe pereti, se vad racordurile la baie, etc. dar este un hotel frumos. Nu ajunge insa la nivelul lui Barcelo. Pana la mare este putin, in 5 minute se ajunge, mers lejer.
Admiralul foarte frumos, situat chiar pe plaja, in centru. Super fain. Camere spatioase, frumos aranjate.
LTI berlin Green Park nu mi-a placut, nu i-as da 4 stele. In zona de restaurant mirosea puternic a urina. Sper sa rezolve treaba asta si sa termine curatenia pana de paste, pentru ca altfel o sa fie jale.

Continui maine cu celelalte hoteluri din Nisipuri si cu rusalka.
Deocamdata, este un santier in toate statiunile, toti se agita sa termine pana saptamana viitoare. Am fost asigurati ca totul va fi bien pana atunci. Insa am rezerve.
Maine revin. este 3 noapte si la ora 9 plecam carte casa.


Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Beca eu am fost la Kempinski anul trecut si mi-a placut mult...mancarea este superbuna, serviciile la fel. Am remarcat ca nu au halate si mai au un minus zic eu: apa din piscina este rece (interior in jur de 22 de grade exterior 22-24. Cum este Barcelo Royal dpdv al mancarii si a piscinei? M-ai tentat rau cu descrierea...si mai am o intrebare: pot merge cu un bebe de 5 luni? Pupici si multumesc!!!

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

Citesc si eu aiici si nu mai stiu ce sa cred:
-e bine?
-e curat?mancarea e ok pentru copil?
Nu stiu ce decizie sa mai iau.
as fi vrut sa merg la Ghergana sau Laguna Garden in Albena ,dar sincer m-ati pus pe ganduri.
Merita au ba?


Monikka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ioana, tot pentru infotripul tau atat de complet si de util.
Asteptam cu nerabdare si restul de informatii si poate strecori 2-3 vorbe si despre Sveti Vlas (daca ai ajuns si pe acolo). Ma intereseaza in principal daca au terminat lucrarile la Monastery 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

quote:
Originally posted by grati.ela

Beca eu am fost la Kempinski anul trecut si mi-a placut mult...mancarea este superbuna, serviciile la fel. Am remarcat ca nu au halate si mai au un minus zic eu: apa din piscina este rece (interior in jur de 22 de grade exterior 22-24. Cum este Barcelo Royal dpdv al mancarii si a piscinei? M-ai tentat rau cu descrierea...si mai am o intrebare: pot merge cu un bebe de 5 luni? Pupici si multumesc!!!

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/



In ceea ce priveste mancarea hotelului pot spune doar ca au bucatari foarte buni. Mancarea pe care o vor servi va fi internationala si vor avea si cooking show, in fiecare seara fiind o altfel de bucatarie. daca te intereseaza conceptul de all inclusive, te rog sa imi dai un pm si ti-l trimit. Daca doriti, descarc eventual ceva poze cu hotelurile si o sa le pun la linkul meu, va anunt cand si le vedeti.
In ceea ce priveste mersul cu bebe... ce sa zic... eu as merge fara probleme. Repet, din pucntul meu de vedere, hotelul este impecabil. Anul acesta au promis ca vor avea servicii foarte bune si se vor axa si mai mult pe familiile cu copii. Iar plaja nu este departe. Si chiar langa Barcelo este si mall-ul din Sunny Beach. Care, evident, nu este inca deschis.
Peste tot se construieste. Absolut toate statiunile sunt un santier acum.

Sa continui cu Golden Sands... Am spus de Kempinski, de Admiral si de Berlin Green Park. La berlin as mai adauga ca are camerele cu spatiu generos si placut decorate.
Hotelul Riu Viva, la 800 metri de mare, are receptia si lobby vesel colorate. Hotelul are o pisina maricica si una pentru copii. Mie personal mi se pare o piscina pentru copii mai mari, de la 5 ani in sus. Camerele au mobilier vechi, lucru care nu mi-a placut deloc. Dublele standard sunt foooarte mici, nu este loc sa treaca doi oameni prin fata patului. Decat inghesuit. Dubla superior este mai mare, mobilierul insa tot vechi. Nici baile nu mi-au placut. L-as cataloga la maximum 3 stele, dupa standardele mele. Am inteles insa ca au servicii de masa foarte bune.

Hoteluri de 3 stele, bune sunt : Royal, Perunika. Alte hoteluri bune au fost Madara, Odessos, Kristal.

La Sf Constantin si Elena am vazut Grand Hotel Varna si Sirius Beach. Grand Varna are un lobby mare si frumos. Camera standard are 2 paturi de 1,4 metri, mobilierul merge mai mult pe stilul clasic, putin invechit, dar bine intretinut. Baia este si ea micuta. Gradina hotelului este mare si frumoasa, piscina si ea mare, exista si piscina pentru copii.Parcarea este gratuita si se accepta si caini mici.
Sirius Beach este localizat pe plaja, receptia mica, lobby mic. Camera dubla este spatioasa, mobilierul este simplu, nou. Baile au cada, sunt mici, dar frumoase si curate. Camerele cu vedere la mare au o panorama deosebita, hotelul fiind chiar pe plaja. Studiourile sunt intr-o cladire separata, sunt mai mari, pe langa pat au si canapea si 2 fotolii.

Am mai fost si la Rusalka, am vazut Holiday Villahe Rusalka. Un compex de vile, situate pe un teritoriu fooarte mare si verde. Spatiul exterior ingrijit. Sunt 40 de vile de 4 stele, care arata bine si vreo 400 de 3*, care nu mai arata chiar atat de bine. Oricum, si acolo se renoveaza si poate se mai schimba lucrurile pana la inceperea sezonului. Plaja este mica, noi nu intelegm cu cred ei ca poate deservi atata amar de oameni care se pot caza acolo. De fapt, sunt mai multe plaje mici. Piscina si ea mititica pentru cat de mare este complexul.

Si cam atat am vazut. Sveti Vlas nu l-am vazut, pentru ca nu este in oferta noastra. Dar, daca mai ajung pe acolo, o sa il iau in considerare...

Sper sa va fie de folos parerile mele si, daca aveti ceva intrebari, cu tot dragul va raspund.





Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Bratu Monica
Trimis la - 20/04/2008 : 17:21:33
--------------------------------------------------------------------------------

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu cateva relatii despre Bulgaria.
Anul acesta as vrea sa ajung in Bulgaria la Mare si nu stiu practic pe unde s-o iau,cati kilometri sunt si in cat timp ajung acolo.
Cea mai apropiata statiune imi pare a fi Albena ,apoi Nisipurile de Aur.
Ce-mi recomandati?As vrea ceva cu All Inclusive si daca-mi puteti spune pe unde este mai bine sa ies din tara si cat timp fac cu masina pana acolo mi-ar fi de mare ajutor,tinand cont ca am si un copil cu mine.
Multumesc anticipat si astept sfaturile voastre.


aissa
Trimis la: - 20/04/2008 : 18:23:31
--------------------------------------------------------------------------------

Monica, depinde, cred si de unde pleci. Din Bucuresti, eu fiind sofer aproximativ neexperimentat, cu o ratacire mica in Mangalia si un miniocol intre Albena si Nisipuri (nu am trecut prin Abena si am ocolit prin niste dealuri) am facut aproximativ 6 ore pe traseul prin Vama Veche. TIn sa precizez si ca pe portiunea de Bulgaria am incercat sa respect restrictiile lor de 40 kmh si mai era si o portiune de drum in lucru. La intoracere, pentru ca tocmai fusese accidentul ala groaznic pe autostrada (cauzat de fumul de la lanurile arse, nu stiu daca va amintiti) si mama ma presa la telefon sa nu vin pe acolo, m-am intors pe la Varna. Adevarul e ca desi mai obositor traseul (drumul nu e f serpuit dar urca/coboara mult) am ajuns cu aproape 2 ore mai repede.
Drumurile sunt relativ ok, pe la Varna ai si o portiune de autostrada destul de buna, tara insa e ca si parasita, mie mi-a lasat o senzatie aiurea (in afara de litoral) si parca abia asteptam sa ies. Anul asta o voi traversa cu totul si am emotii deja.
A, sa nu incerci sa cumperi ceva in euro, in afara de spaga daca va opreste politia. Noi am incercat sa alimentam cu benzina si nu ne-au dat pe euro. In schimb, desi auzisem muuulte istorii, nu ne-a oprit politia si nu am vazut decat un singur radar, la intoarcere, dar deja ma avertizasera o gramada de bulgari cu farurile si mergeam incet.


mirib
Trimis la: - 20/04/2008 : 18:26:07
--------------------------------------------------------------------------------

pana la CTA pe autostrada,pe urma prin statiuni, de la vAMA VECHE mai sunt 80 km pana la Albena, cu indicatoare, nu te ratacesti.noi am facut 5 ore din usa in usa, dar nu spun ce viteza pe autostrada.pe urma... ca in statiuni, coada, treceri pietoni,...

nu e bine sa mergi cu bacul pe la Giurgiu ptr ca acolo astepti sa se umple si pe urma pleaca, sau poate sun multi si nu intri, mai stai o ora.


aissa
Trimis la: - 20/04/2008 : 20:23:48
--------------------------------------------------------------------------------

La Giurgiu se trece pe pod nu cu bacul. Nu astepti decat putin la caoda la taxa de pod.



Natasa
Trimis la: - 20/04/2008 : 21:01:37
--------------------------------------------------------------------------------

EU am incercat si varianta Vama Veche si varianta Giurgiu si categoric a doua e mult mai buna si mai scurta! Salvezi cel putin 2 ore jumate (asta daca nu cumva mai mult pentru ca daca dupa ce se iese dupa autostrada noastra se merge bara la bara poti face si 6 ore pina in Vama Veche!)


Bratu Monica
Trimis la: - 20/04/2008 : 21:33:38
--------------------------------------------------------------------------------

Multumesc!


Natasa
Trimis la: - 20/04/2008 : 21:53:29
--------------------------------------------------------------------------------

Si dupa cum spunea si Aissa, la Giurgiu nu se trece cu bacul. Noi am stat cam 30 de secunde sa se uite la pasapoarte si inca pe atit sa platim taxa de pod!

Bratu Monica
Trimis la: - 20/04/2008 : 22:12:05
--------------------------------------------------------------------------------

Ne trebuie pasaport?Nu trecem doar cu buletinul si Certificatul de nastere al copilului?


bia
Trimis la: - 21/04/2008 : 08:13:30
--------------------------------------------------------------------------------

Drumul cel mai scurt si mai bun este pe la Giurgiu,nu se trece cu bacul;traseul este Giurgiu-Ruse-Shumen,Varna,Albena.Daca vrei sa mergi mai mult prin Romania,traseul este prin Vama Veche,insa in sezon este foarte aglomerat si vei lungi traseul foarte mult.


bumbacel
Trimis la: - 21/04/2008 : 09:12:47
--------------------------------------------------------------------------------
Copilul trece numai cu pasaport (individual sau trecut pe pasaportul unui parinte). Nu se trece cu certificatul de nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

La fel spun si eu, ca cel mai bun traseu este prin Giurgiu...

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Ioana, de Sozopol stii ceva?

Mergi la inceput