Bulgaria...impresii, drum, hoteluri (7)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

vad ca sunt multe nemultumiri legat de Bulgari...nush ce sa zic, eu am fost in mai-iunie si sincer, am avut un concediu de vis cu 390 euro 3 persoane (fulvia nu a platit nik...e BB de 2 ani)...acum daca as fi avut 1000 euro sau mai mult pt concediu...nush unde m-as fi dus?!
pt banii astia all inclusive la Albena beach club...a fost superb!!!!
Fulvia avea 1 anisor si 8 luni si am avut ce-i da de mancare la fiecare masa...asa bine i-a mers ca noi am mai cumparat de la hotel 4 nopti...
m-as mai duce odata...poate la anul daca om avea vreme si clar tot acolo...a fost minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ursoaica spune:

Ne-am intors si noi din Bulgaria, Konstantin si Elena, Hotel Azalia.
A fost superb, hotelul f curat, foarte bine pozitionat (chiar pe plaja), piscinele interioara si exterioare curate cu apa termala, mancarea diversa, destula si buna, personalul cu bune si cu rele.
Din pacate vremea nu a prea tinut cu noi.
Am avut o "mica" problema la cazare, si nu am fost anuntati, dar s-a rezolvat cu bine. Cu ocazia aceasta am vazut cum este statiunea Nisipuri si Hotelul Astera.
Si in hotelul Azalia si in hotelul Astera am avut camere family, cu tarc pt copil. In Astera cu vedere partiala la mare in Azalia cu vedere totala la mare.

Oameni buni nemtii sunt niste badarani:
-imi tinea sotul meu usa sa intru cu caruciorul cu fata in sala de mese, cretinul de neamt a sarit peste carucior ca sa intre in sala, si era in varsta peste 60 ani;
-alta faza, eram ca sa iau supa pt fata si ma chinuiam sa citesc din ce era facuta, cel din spatele meu mi-a dat un branci ca sa ia el ... nu mai avea rabdare;

In rest statiunea Konstantin si Elena, foarte linistita deoarece nu exista discoteci, cluburi pe langa hotel, poti dormi linistit cu balconul deschis.
In schimb in Nisipuri ... este prea agitata statiunea pt mine ... o persoana care a cautat liniste in concediu satula de galagia din Bucuresti.


Daca va intereseaza alte detalii intrebati, nu mai stiu ce sa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinescu spune:

NU, nemtii nu sunt badarani. Ce parere ai despre cei care spun ca romanii din italia sunt hoti, criminali, nespalati? Sau despre cei din germania. O sa zici ca generalizeaza aiuea. Asa faci tu cu nemtii. Unii sunt badarani. Ai vazut padure fara uscaturi? Asa au si eu, ca orice comunitate/popor, badaranii si nesimtitii lor. Insa proportia fata de altii si fata de noi e mai mica. Tocmai de aceea ies 2 in evidenta daca fac ceva iesit din comun. Insa sa arunce hartia de la inghetata pe plaja sau sa injure in gura mare la piscina nu am vazut/auzit cum am auzit la romani. Daca am fi si noi civilizati pe jumatatea lor am fi departe acum. Vazusem o stire ca nekerman scoate albena din catalog si ca asta ar fi o sansa pt. mamaia. Nu prea cred suntem in urma tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Sa revenim deci...

Bai eu m-am decis, dupa ce am tras o tura scurta pe la subiectul cu Grecia, ca mersul cu autocarul 12 sau nu stiu cate ore, nu e de mine si ca la resursele mele tot mai aproape e Bulgaria.
Asa ca anul asta cred (sper chiar) ca tot acolo ajungem.
Ce vroiam sa va spun (din ce sapaturi am facut) si sa va intreb in acelasi timp (o iau pe liniute):
- Kaliakra din Albena va functiona din mai in regim UAI. Mie mi s-a cam pus pata pe el, mai ales pe kaliakra superior care e corp nou si are 4*+ mai ales ca la pret este destul de mult sub Arabela la care am stat anul trecut in Nisipuri. MA cam sperie chiar diferenta, la Kaliakra e in jur de 700 eur iar la Arabela si Bolero bate spre 1000. De ce oare? A fost careva la Kaliakra anul trecut?
Am si sunat si Eurotravel TGV mi-au raspuns ca nu au locuri in perioada dorita de mine, am gasit la alte agentii insa trebuie rezervat rapid (am intrebat daca pana la jumatatea lui martie ar fi tarziu si cica da!) ceea ce ma aduce la a 2-a parte a mesajului meu:
- cu ce agentii ati plecat? pt ca am gasit oferte la agentii despre care nu stiu nimic si....am emotii. Printre ele ar fi: Paradise Travel, Balkan Travel, Carpe Diem (care are cca 60 eur pe sejur peste pretul cerut de ceilalti )

Deci va rog sa imi spuneti daca vreuna din agentiile de mai sus a fost folosita de voi si va invit sa....discutam iar despre bulgari si litoralul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Nu mai merge nimeni la bulgari anul asta?
GeorgetaR
Trimis la - 26/02/2008 : 14:37:49
--------------------------------------------------------------------------------

De cand s-a facut mai cald afara imi tot vine dor de duca si tot intru pe aici, dar nu pare sa mai fie nimeni interesat anul asta de ce vreu eu. Anul trecut am fost intr-o minivacanta la bulgari si anul asta, cum am 2 copii f. mici, as merge tot la ei ca e mai aproape de casa.Am fost la Nisipuri si vreau tot acolo, doar ca anul asta vreau si eu all inclusive. Imi poate recomanda cineva un hotel bun?

papadie

Trimis la: - 26/02/2008 : 15:22:09
--------------------------------------------------------------------------------

"Nu mai merge nimeni la bulgari anul asta?"
NU!
]www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1015684--.htm" target="_blank">d-aia


serenaxxx
Trimis la: - 27/02/2008 : 09:06:31
--------------------------------------------------------------------------------

Anul trecut in vara am fost si eu la Nisipuri .Am stat la Kempinski ( numai cuvinte de lauda despre hotel ) am avut conditii excelente , la cat am platit pe noapte in Bulgaria la hotel de 5* aici la mamaia stateam la 3* ..si cu toate astea nu m-as mai intoarce la ei nicodata ..Nu stiu daca ai vazut reportajul la Tv despre romanii care au fost opriti la vama ..ei traiesc de pe urma noastra si ne trateaza ca pe niste oameni de nimc.

Sa rasound strict la intreabea ta : NU !


anya

Trimis la: - 27/02/2008 : 12:44:58
--------------------------------------------------------------------------------

Pentru vara, nu. Poate sa incerc de Paste.
Pana acum am mers la Turci si anul asta cred ca incerc Grecia. Mi-e teama ca daca m-am invatat cu 5* turcesti voi avea o dezamagire crunta la 5* bulgaresti . Am vazut niste poze de anul trecut (a fost o colega la 4* in Bulgaria) si camera nu era mai rasarita ca la 2* pe litoralul nostru.

Anya

aissa
Trimis la: - 28/02/2008 : 06:33:09
--------------------------------------------------------------------------------

Chiar vreau sa ridic s sa scutur de praf "bulgarii" de anul trecut pt ca uite, eu cred ca tot acolo merg.
Anul trecut am stat la Arabela si a fost suuuper, dar am inteles ca Bolero, care e fratele sau (tot hotel Grifid) e si mai bun in servicii.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

anul trecut am fost la nisipuri de 1 mai,la un hotel de 3* cu AI si a fost super, net superior fata de un hotel de 3 * din romania, anul acesta am cumparat un sejur de 5 zile tot de 1 mai dar la Nessebar, vrem sa vedem si alte statiuni,
despre agentii, am rezervat totdeauna contactind agentia numai pe net, fara sa conteze numele ei, sau cit e de cunoscuta sau apreciata de altii, si nu am avut niciodata(in ultimii 5 ani) nici o problema, ce am cerut aia mi s-a oferit si rezervat, i-am atentionat intotdeauna ca ii actionez in judecata daca au de gind sa ma insele, ca ma pricep destul de bine la asta; pt nime a contat sa gasesc cea mai buna oferta,anul acesta am rezervat prin laguna trevel, o agentie din constanta.
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

aissa faina alegere Kaliakra! la Albena intrarea in mare e mai lina decat la Nisipuri. Noua ne-a placut mai mult Albena pt ca e cu mai multa vegetatie si mai aerisita si linistita decat Nisipuri. Pe de alta parte Nisipuri e mai "emancipata" decat Albena.

Am fost asta vara intr-o vizita de o zi la Albena si Kaliakra arata f bine.
La Alltur ai intrebat? Si eu am fost prin diverse agentii de-a lungul timpului si n-am avut probleme. Pe de alta parte cauta prin subiectele mai vechi despre Bg, s-a discutat despre Balkan Travel nu numai de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Daca retin bine acum, la alltour nu au oferte pe Albena, dar se poate sa confund, ca am intrat pe multe site-uri zilele astea. O sa caut sa vad daca s-a scris de rau de Balkan tour. Ma enervez ca sincer mi se pare aiurea ca aia de la eurotravel nu mai au locuri deloc fix in sapt ceruta de mine (ultima din iunie). Chiar asa, s-au rezervat toate locurile deja??? ma rog, mai caut ca si asa in momentul asta nu am pregatiti banii de bilete. Sper insa sa gasesc la kaliakra pt ca e tentant si UAI (umbrela si sezlong si la plaja, bauturi si de import si snack bar non stop) si mai ales pretul, prin comparatie cu Grifid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Am cumparat bilete pentru 1 Mai la Albena, hotel Gergana 4* all inclusive. A fost cineva la acest hotel? Ma intereseaza conditiile si parerile. Multumesc.

Orice fapta isi are rasplata ei
Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CornelB spune:

Personal urm#259;resc cu interes litoralul bulgar, m#259; a#351;tept ca in 2-3 ani, prin si datorita investitiile straine masive, sa devina o a doua Turcie, lucru de care o sa ma grabesc sa profit in calitate de turist ma pretentios :)
Cu atāt mai mult cu cāt - dac#259; se va adeveri predictia mea - acest lucru ii va trage dup#259; ei - de voie, de nevoie, tārā#351;-gr#259;pi#351; :) - si pe adormitii nostri de pe litoral -- sper sa prind vremea cānd o sa-l duc pe copilul meu pe litoralul romanesc cel adevarat, nu cel de acuma.
Hotelul Gergana pare un hotel cumsecade din toate punctele de vedere. Nu este unul care sa-ti ia ochii, dar consider ca e unul unde poti sa-ti petreci o vacanta relaxanta, tihnita si foarte placuta, cu conditia sa nu ai pretentii exagerate de la el. [Zic eu ca nici ai avea cum sa ai, avand in vedere pretul platit]. Impresii mai detaliate, scrise de o turista engleza, poti citi traduse in romaneste, aici http://supereva.ro/impresii.php?id=300

Mergi la inceput