Bulgaria...impresii, drum, hoteluri (7)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casie spune:

arinaa

regret ca ai trait si tu aceeasi experienta, deci este clar ca nu sunt eu o pretentioasa, dar este loc de mult mai bine la preturile pe care le-am platit.
acum poate ma intelegi de ce nu m-am grabit sa iti raspund, eram f. dezamagita cand m-am intors, si nu voiam sa te fac sa pleci indispusa in concediu.
pe plaja privata a hotelului trebuia sa platesti obligatoriu sezlong in cazul in care nu am acceptat, am fost "marginalizati" "izolati" intr-un cotlon. nu am fost tratati ca "musafiri" ai hotelului, ceea ce nu mi s-a parut deloc normal.
pai sa fim seriosi am fost la mare nu la piscinele lor, asa ca stau unde am chef si pe ce am chef pe plaja hotelului.
exact acelasi sentiment l-am avut si eu de umilinta la fazele respective.
sirul nemultumirilor (care este clar mult mai lung decat al multumirilor) ar putea continua, dar nu cred ca mai are rost

poate anul viitor vom fi mult mai inspirate cand ne alegem destinatiile pentru vacanta.
o zi buna iti doresc si sa auzim de bine de acum


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinescu spune:

Personal cred ca litoralul bulgaresc ar trebui comparat cu cel romanesc si nu cu altele. E cu "iesire" la marea neagra constructii cam din aceasi ani (vb aici de albena). Eu nu pun mare pret pe luxul din hotel pentru ca in camera stau poate 7 ore din cele 24. Vreau doar sa fie curat. La boriana din albena a fost chiar peste ce m-am asteptat eu. Personalul era foarte prompt poate ca si pentru ca mai mult de 90% ereau nemti si nu romani ca la IFA BAY sau altele de pe tot litoralul bulgaresc. Poate ca unde sunt nemti nu isi permit anumite lucruri pe care noi le toleram sau poate ca nici nu suntem protejati. In schimb nemtii vin cu mari tur-operatori pe care bulgarii nu-si permit sa-i supere.
In fine trebuie sa mergi la bulgari cu gandul de a te bucura de concediu si de mare, de soare si de prieteni. Daca incepi sa faci comparatii de clasificari si de stele risti sa-ti strici concediul.
Deocamdata, fata de litoralul romanesc, bulgarii sunt cu mult in fata si asta din cauza strainilor care fac acolo turism si care dicteaza directiile.
Nu stau sa fac analize dar trebuie, inainte de concediu,sa evaluam mai obiectiv situatia si mai ales pretentiile pt ca asteptarile sa nu ne fie doborate.
Sa fiti iubiti/iubite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory1974 spune:

M-am intors din Bulgaria, Sveti Vlas....A fost superb, la anul tot acolo o sa merg. Nu e asa de plin de romani ca in statiunile din nord. Drumul e bun, am intilnit 4-5 echipaje de politie, dar nu au avut nici o treaba cu noi, cazarea super, parcare libera, plaja curata si fara alge, marea limpede ......Sint cu cel putin 20 de ani inaintea noastra la turism...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kali spune:

Dinescu, ai zis-o mai bine decat as fi putut eu; total de acord.

Oana si Alexia Ioana (25.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ursoaica spune:

Nu a mai venit nimeni din Bulgaria?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ursoaica spune:

Fetelor care ati fost in Bulgaria si ati scris de acolo, presupun ca ati folosit un PC deci nu un Laptop.
Daca ati folosit PC-ul lor ati observat din greseala aveau si CD-RW sau USB? Caci as vrea sa imi salvez pozele pe CD sau stik!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Laptop.

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvana72 spune:


Ne-am intors de cateva zile din Bg, Sunny Beach, Hotel Riu Evrika, all inclusive. Cele 4 stele ale hotelului sunt pe de-a intregul "stralucitoare", totul in hotel fiind la inaltime.
Camerele sunt foarte mari, la fel si baile si balcoanele. Iar curatenia este desavarsita: lenjeria de pat si prosoapele sunt schimbate zilnic, totul este aspirat, curatat si lustruit zilnic, dotarea baii cu h.ig., sapunuri, geluri de dus si sampoane s-a facut zilnic, fara sa se tina cont ca aveam produsele personale de ingrijire.
Mancarea servita in cele trei restaurante ale hotelului a fost variata si delicioasa. Programul deosebit de flexibil: 7,30-10,00 mic dejun; 10,30-11,45 mic dejun continental; 12,00-15,00 pranzul; 15,00-17,00 "tea time"; 18,00-21,30 cina.
Personalul foarte amabil, cu tinuta vestimentara ireprosabila, zambitor, mereu saritor, incepand cu managerul hotelului (pe care l-am vazut muncind cot la cot cu subalternii sai) si terminand cu cameristele si ingrijitorii de la piscina.
Hotelul are plaja privata, unde sezlongurile, umbrelele si prosoapele sunt incluse in pretul biletului.
Animatia a fost de asemenea la inaltime, atat pentru copii, cat si pentru adulti, pe tot parcusul zilei. Programul animatorilor se incheia seara, cu cate un spectacol live de muzica, dans si diverse glume (gen Mr Bean), 7 spectacole diferite, cate unul pentru fiecare seara; spectacolele se tin in amfiteatrul construit intr-o parte a curtii interioare, dotat cu tot ceea ce presupune o sala de spectacole. Noua ne-au placut! (Am fost trei familii.)
Tot in hotel, seara, la unul din baruri era Karaoke (vinerea seara) si muzica live zilnic, iar la alt bar era discoteca. Seara, intre 7,30 si 8,00, era discoteca pentru copii, unde un clovn ii organiza pe copii in diverse jocuri de miscare si dansuri. Fetita noastra, care are 8 ani, a fost incantata.
Piscina deosebita d.p.v. arhitectural, apa foarte curata, cu diverse activitati propuse de catre animatori, dar eu personal am preferat marea, doar pentru asta ne-am dus.
Pot spune ca ma mandresc ca sunt ROMANCA, in conditiile in care am vazut unele comportamente la turisti straini care lasa greu de dorit la capitolul bun simt. In general insa, toti turistii sunt prietenosi si la tot pasul auzi scuze si vezi fete zambitoare. Foarte multi nemti si nordici, apoi englezi, francezi, romani (maxim 10 familii, din care 3 au reprezentat grupul nostru), maghiari, iar bulgari f.f. putini.
Parcarea este spatioasa si pazita, la intrare avand si o bariera. La receptie, am fost intrebati daca am sosit cu masina, numarul masinii fiind inregistrat la receptia hotelului, in acest mod, am inteles noi, asumandu-si ei responsabilitatea privind siguranta ei.
Bulgarii ni s-au parut foarte prietenosi si muncitori.
Cat despre drum, la dus am mers prin Giurgiu, la intoarcere prin Vama Veche. Pe viitor, va fi doar Giurgiu!
Cred ca am scris destul de amanuntit despre acest hotel. Cat despre rezervari, incercati pe net, prin Tui, au cele mai bune oferte, sau prin Eximtur, care vand prin Tui-Germania, la pret de catalog Tui. Iar o rezervare Tui, facuta din timp, iti asigura o camera foarte buna, cu vedere deosebita. Noi asa am avut!
Pe vara viitoare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elag spune:

Buna fetelor,

M-am intors de la Albena, hotel GErgana. Daca aveti intrebari...nu ezitati!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pai scrie tu aici ce ti se pare important; daca nu acum, la anul vor fi cu siguranta fete care vor fi interesate si vor citi.

Mergi la inceput