Despre claustrofobie

Despre claustrofobie | Autor: sorinsonia

Link direct la acest mesaj

Cum se manifesta crizele de claustrofobie?
Neavand probleme cu calciul, am facut cadere de calciu ( cu transpiratii, frisoane, crampe, varsaturi). S-a intamplat de 2 ori, doar dupa ce am mers cu metroul.
Nu am mai circulat cu metroul foarte multi ani, iar acum cum am intrat la metrou m-au luat transpiratiile si pana la servici mi s-a facut rau, de m-am oprit direct la cabinetul medical.
Sufar de claustrofobie sau e ceva legat de mersul cu metroul? S-au trebuie sa-mi fac analizale?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Parerea mea e sa iti faci in primul rand analizele si sa iei niste calciu.

Claustrofobia se manifesta ca o panica de locuri inchise care poate duce pana la manifestari fizice dar generate de frica din cate stiu eu. Ai intrat in panica in metrou cumva ? Asta inainte de a-ti fi rau, ca dupa oricum intrai in panica oriunde ai fi fost.

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Nu, nu am intrat in panica, nu am probleme cu spatiile inchise, dar aceste crize "de calciu" au inceput cand am intrat la metrou.
Vroiam sa stiu care sunt manifestarile fizice in caz de claustrofobie.
Multumesc, Sanziana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Nu-ti strica sa-ti faci niste analize. Asa cum, nu-tistrica sa consultipe cineva de specialitate.

Uite cate ceva despre claustrofobie:

"Prin claustrofobie intelegem frica de spatii mici, inchise.

Claustrofobia este probabil cea mai "populara" dintre fobii...

Claustrofobia reprezinta o forma de anxietate declansata sau asociata cu spatiile mici sau inchise. Persoanele cu claustrofobie pot suferi atacuri de panica sau teama de a suferi atacuri de panica in locuri ca lifturi, trenuri, avioane, etc.

Persoanele care au atacuri de panica adeseori dezvolta forme mai mult sau mai putin intense de claustrofobie.

Cum se manifesta claustrofobia?
Persoanele care sufera de claustrofobie au dificultati de respiratie in spatii inchise, lifturi.

Cauzele claustrofobiei?
Ca multe alte tulburari claustrobia se dezvolta adeseori ca urmare a unui incident traumatic in copilarie.

Cum poate fi tratata claustrofobia?
Claustrofobia poate fi tratata asemanator cu alte tulburari anxioase, in special cu terapie cognitiv-comportamentala.

Popular termenul claustrofobie este considerata a fi opusul termenului de agorafobie dar lucrurile nu stau chiar asa.

Claustrofobie vs. agorafobie
Claustrofobie versus agorafobie este o simplificare abuziva, pe "teren" lucrurile fiind mult mai nuantate: persoanele cu claustrofobie pot sa aiba si frica de multimi (agorafobie este caracterizata pe scurt ca fiind "frica de spatii publice") iar un spatiu urban aglomerat poate sa declanseze o anxietate puternica atat la un suferind de claustrofobie cat si in cazul cuiva cu agorafobie."



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Azi am fost sa-mi fac analizele sa vad daca am probleme cu calciu. Rezultatele luni. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annnna35 spune:

Multa sanatate, Sonia!
Nu pare a fi claustrofobie, dupa descrierea fetei de dinainte. Astept sa ne spui rezultatele analizelor.

Am dreptul sa comit greseli si sa nu fiu intotdeauna perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Din discutia cu medicul am inteles ca am o scadere de calciu, iar faptul ca la metrou nu este suficient oxigen, a accentuat acest lucru.
Astept luni rezultatele si va spun.
Multumesc si va urez sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


si eu ma lupt cu claustofobia, de cind ma stiu; mai bine zis imi amintesc ca aveam vreo 6 ani cind ai mei m-au carat cu ei la un mort ( femeie virstnica ce se inecase si avea si vreo 200 kg...n-am uitat niciodata imaginea de cosmar); atunci noaptea am facut acasa prima criza (sufocat, cadere de calciu...); am mai facut citeva, acum incerc cit pot sa evit spatiile inchise (culmea e ca de cind ne-am mutat ma apasa zona de living stiind ca sus am dormitoarele, am senzatia ca coboara incet tavanul spre mine); recent am avut si experienta inversa, am fost nevoita sa iau metroul (de ani de zile circul doar cu masina, sau pe jos) si multimea din metrou, apoi zona downtown m-a sufocat, si iar senzatia de lesin...
de obicei incerc sa-mi controlez respiratia, sa-mi educ gindurile, dar uneori e rau de tot......

http://www.floriinro.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Am revenit cu rezultatele analizelor: sunt in limitele normale. Deci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by sorinsonia

Am revenit cu rezultatele analizelor: sunt in limitele normale. Deci?



Si mamei ii ies calciu si magneziu in limite normale, ceea ce nu o impiedica sa faca crize de tetanie. Analizele masoara in sange, ori conteaza si cat se asimileaza in muschi. Eu te-as sfatui sa iei totusi niste calciu si magneziu.

Fa-ti eventual si o verificare a TSH (pt tiroida) si de la ea pot aparea probleme. Ai putea sa iti verifici si glicemia.

Poarta la tine niste bomboane sau pastile de calciu si magneziu eventual efervescente (ca sa se asimileze mai bine) si ia-le atunci cand simti ca nu e in regula. Ar trebui sa iti ajute.

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

TSH-ul si glicemia le-am facut si sunt ok.
Cred ca solutia e sa am calciu la mine.
Multumesc pt. raspunsuri.

Mergi la inceput