Despre claustrofobie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

quote:
Originally posted by sorinsonia

Din discutia cu medicul am inteles ca am o scadere de calciu, iar faptul ca la metrou nu este suficient oxigen, a accentuat acest lucru.
Astept luni rezultatele si va spun.
Multumesc si va urez sanatate.


...Asta era raspunsul exact ! Deci fii atenta de acum incolo si fereste-te cat poti de locurile inchise fara oxigen ! Iar in ceea ce priveste lipsa de calciu , nu-ti fa probleme , exista tratament adecvat

Aileene...Alexandre...(22-sept'99)
amintiri

Vacanta 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Revin:
Sambata s-a intamplat din nou, de data asta fara sa merg cu metroul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Deci e totusi o problema de sanatate. Ai probleme cu bila sau cu ficatul ? Si ele iti pot da asa ceva (stiu ca tocmai am facut acum vreo doua saptamani o criza din asta, dar nu chiar la fel).

Fa-ti eventual si transaminazele (analise pt ficat).

Incearca si un test de sarcina, nu se stie niciodata.

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Bila nu mai este. Am operat-o acum un an. Chiar eram fericita ca nu mai fac crize biliare.
In urma acestei operatii s-ar putea ca ficatul sa fie obosit.
Sarcina sigur nu e.
Trebuie sa mai fac " sapaturi".
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Bila nu mai este. Am operat-o acum un an. Chiar eram fericita ca nu mai fac crize biliare.
In urma acestei operatii s-ar putea ca ficatul sa fie obosit.
Sarcina sigur nu e.
Trebuie sa mai fac " sapaturi".
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Bafta la sapaturi. Sa ne spui si noua cand i-ai dat de capat.
Au mai aparut tot felul de metode si aparate de diagnosticare daca nu gasesti cu mijloacele clasice.

Ai mare grija la ficat daca asta o fi. Odihna, odihna, odihna! Asta e un citat de la mama care a avut 2 hepatite. Este singura care ajuta cu adevarat. Aproape orice se poate lasa pe maine, dar un ficat stricat nu se mai recupereaza.

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Multumesc Sanziana.
Azi e ultima zi de servici. Intru in concediu pt 2-3 saptamani.
Voi incerca sa ma odihnesc ca mai mult.
Va urez sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Sorinsonia mie imi cam suna a atac de panica si anxietate. Din pacate am o experienta destul de lunga in domeniu (ca pacient).

Pentru mine a fost eveniment national atunci cand, anul trecut, am reusit sa merg cu metroul la Viena. Dar eram tare bucuroasa ca iesisem di tara, pentru prima oara, si ma simteam bine si relaxata.

Parerea mea este sa consulti un psihoterapeut mai ales ca problema ta este de data foarte recenta si sansele de recupearrae in timp scurt sunt mari. Nu sta asa pentru ca se cronicizeaza, chiar daca este vorba de o tulburare si nu de o boala organica.

Chestia cu caderea de calciu este partial adevarata dar asa dupa cum am citit si mi s-a explicat de catre medici aceasta cadere temporara se datoreaza tocmai anxietatii.
De asta analizele de sange sunt in limite normale. De asemenea calciul si magneziul sunt tranchilizante naturale si calmeaza anxietatea asa incat este intr-adevar o idee buna sa le porti in geanta. De preferat din cele efervescente sau praf pentru ca efectul lor este rapid.

Afectiuni medicale care conduce la simptome asemanatoare cu anxietatea respectiv atacul de panica sunt hipertiroidia, crizele de hipoglicemie, prolapsul de valva mitrala si cred ca mai sunt dar nu mi le amintesc pe toate. In primul rand trebuie sa excluzi cauzele organice ceea ce o sa iti consume timp si bani dar este calea recomandata de catre orice medic care cunoaste meserie.

Apoi sa gasesti un terapeut bun.

Multa bafta

Valentina cu bebe Mariuca (25.04.2007)
Mariuca in prima luna

www.sonia.as.ro" target="_blank">Pentru inima Soniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Si mie tot a atac de panica imi suna, asa patesc si eu. Am mereu la mine o fiola de gluconolactat de Ca si Mg, nu plec fara niciodata. Mie mi s-a facut rau si in propria masina, aveam senzatia ca nu mai plec odata de la semafor, si ca lesin acolo. la fel..analizele toate bune, inclusiv alea ptr tiroida. Si totusi ramane acel "nod in gat" care ma termina

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567608176/" target="_blank">Antalya 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Madau nodul acela, si eu il am din cand in cand, de am ajuns si la pneumolog si la ORL-ist din cauza lui.

In cazul meu este un simptom care imi apare atunci cand ma infranez in a spune ce gandesc celor din jur.
Iti impui sa taci, din motivele specifice celoc cu astfel de tulburari, dar acest lucru te deranjeaza asa ca ti se pune un nod un gat. Mie imi trece ca prin minune, dupa ce am o discutie in care imi exprim sentimentele retinute.

Valentina cu bebe Mariuca (25.04.2007)
Mariuca in prima luna

www.sonia.as.ro" target="_blank">Pentru inima Soniei

Mergi la inceput