ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe-15

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Monica si nu ai slabit tinand acest regim? K si eu si Hera am slabit 8, respectiv 6 kg intr-o luna. Am inteles k fructele, legumele sunt sanatoase, dar nu ma simt satula. Si chiar dak mai sunt anumite alimente care le pot manca, dar nu-mi plac.

Am mai intrebat fetele si la un alt subiect, dar poate una dintre voi are vreo informatie: ati auzit cumva sa fi ramas cineva gravi in urma fizioterapiei? Ma bate gandul sa incerc... Voi ce ziceti?

http://tt.lilypie.com/xhpwp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smoly spune:

Buna fetelor!am si eu o intrebare:ciclul urmator incep si eu Diphe.si vroiam sa stiu cam la cate zile va veni menstruatia dupa ultima injectie?Diphe asta chiar face endometrioza sa nu mai apara?


incercam la proiectul bebe-mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

Ysa26 am slabit si eu vreo 5 kg, si dupa aia am ramas gravi asa ca nu am mai continuat regimul. Dar voi daca slabiti prea mult, incercati sa mancati mai mult, carne de pui si peste puteti manca, de ex poti pune piept de pui in salata, facut pe gratar iese foarte bun. Plus de ex poti inlocui pastele fainoase cu paste facute din orez si ceva tip special de faina, nu-mi aduc aminte numele, care au gustul aproape ca pastele normale. Cauta magazine cu produce naturale, trebuie sa existe si in Romania, si acolo gasesti produse care nu contin faina si zahar si totusi sunt destul de gustoase, eu asa am gasit si paste si paine, biscuiti, deci nu prea am simtit ca nu mananc. Daca reuseste Boo sa va trimita cartea pe email, o sa gasiti acolo foarte multe variante.

Monica 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Monica

http://tt.lilypie.com/xhpwp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Hai ca parca parca e ceva miscare pe aici. Noroc ca e urat afara

Ysa ti-am trimis cartea, sper sa te ajute. Eu mi-am printat-o si stau cu ea la caput patului .. dar nu o aplic INCA. Nu am avut dispozitia necesara de a incepe regimul.

Smoly daca ma intrebi pe mine, care am facut injectiile, pot sa-ti spun ca nici prin ruptul capului nu le-as mai face !! A fost o perioada groaznica in viata mea care nu a ajutat la absolut nimic. Ciclul mi-a venit la vreo 2 luni jumate de la ultima injectie, dar am si luat pastile pentru ca sa-mi vina. Spun ca nu as mai repeta pentru ca eu acum ca nici un an de la operatie, dupa tratament cu D, sunt intr-un stadiu mai rau decat atunci. Am chisturi de endo pe ambele ovare. Deci nu pot sa spun ca m-a ajutat in vreun fel. Dar asta e povestea mea .. Exista si alte cazuri, evident, fericite.

Eu acum astept cm-ul. Ar trebui ca maine sa-mi vina, ca la mine e fix dupa calendar. Semne tot da, cel putin de cateva zile ma tot doare burta, ma inteapa .. Deci vine Sanii mi s-au umflat, dar asta e o chestie destul de noua in viata mea. Inainte nu tin minte sa fi fost asa. Dar de vreo 2-3 luni mi se umfla si se intaresc, ma dor, asa cam de jumatatea ciclului pana imi vine... Nu stiu ce-o mai fi si asta.


va pupic pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns break_fast9 spune:

Va pup fetele!
Eu am 8 zile de la ultimul diphereline...am tinut si eu regim si vreau sa tin in continuare fiindca ma simt foarte bine cu acest regim de aceea rog si eu pe BOO sa-mi trimita intr-un fel ...am inteles ca il are pdf ...cartea cu retete !!!
adresa mail : _fast9@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 77bya spune:

Salutare fetelor!

Boo imi pare tare rau sa aud ca nu ti-au fost de folos diphe,acum incep sa cred ca poate nici la mine nu o sa aiba efect.
Te rog daca se poate cand ai timp sa-mi trimiti si mie carteala adresa:bianca.state@yahoo.com
Multumesc mult si sa auzim numai vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hera25 spune:

Boo imi poti trimite si mie cartea aceea cu retete despre care vorbea Monica? Iti multumesc anticipat.
Si eu ma simt bine ca tin regimul asta, dar parca si inainte ma simteam, numai ca problema mea e ca-mi este foame mereu si trebuie samananc tot timpul. Si inainte mancam f mult.... asa ca nu stiu cum as putea sa ma satur cu legumele astea si fructe...In fine asta e.
Sa speram ca vom reusi cu toate sa devenim mamici cat mai curand.
Boo de ce oare tie nu ti-a facut deloc bine Diphe? Doctorul tau ce a zis? Iti doresc sa te ajute Dumnezeu sa-ti indeplinesti visul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hera25 spune:

Am uitat sa-ti dau adresa de mail, sau poti trimite pe PM?
Oricum adrsa mea e adrid@email.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Fetelor care luati injectiile, eu va recomand sa nu tineti regimul in perioada injectiilor. Asta pentru ca rolul regimului e sa reduca nivelul estrogenului, pe care noi endometroasele il avem in exces. Insa injectiile pe care le luam actioneaza tocmai asupra estrogenului, deci voi il aveti acuma oricum la limita.
Eu va sugerez sa mincati normal, chiar sa contracarati efectele secundare ale injectiilor printr-o dieta bogata in calciu, fier, pentru ca se stie ca menopauza asta temporara poate sa induca osteoporoza. Eu am luat in perioada asta a injectiilor vitamine care sa nu interfereze cu efectul hormonal al injectiilor, am luat Omega-3, acid folic si pulbere de orz verde, care e natural, ajuta la cresterea imunitatii si aduce un aport combinat de vitamine si minerale. Iar eu n-am avut absolut nici un efect secundar, m-am simtit extrem de bine. Ce-i drept doctorul meu de aici mi-a dat si un medicament care se recomanda femeilor aflate la menopauza. Medicamentul are rolul de a ridica nivelul estrogenului la o cota de avarie sa zic asa, incit sa n-am parte de efectele secundare. Insa sint convinsa ca si vitaminele pe care le-am luat au fost de ajutor.
De-abia dupa ce se termina efectul injectiilor cred ca e indicata o dieta, pentru ca ovarele incep sa lucreze si noi incercam prin dieta sa tinem estrogenii in friu. Dieta de pe endo-resolved mi se pare totusi extrem de restrictiva, am de gind sa o aplic intr-un mod care sa nu ma frustreze, renunt la dulciuri si ciocolata, incerc sa am o dieta cit mai variata si mai bogata in fructe si legume, dar nu renunt complet la carne, am de gind sa mai maninc carne de peste si de pui, sa maninc iaurt natural, maninc piine integrala.
Eu sint in ziua 23 de la ultima injectie, mai las sa treaca vreo doua saptamini si am de gind sa incep sa iau vitex, despre care m-am documentat o gramada si am citit ca ajuta la reglarea balantei estrogeni/progesteron. Actioneaza mai incet, trebuie suficienta rabdare, dar vreau sa imi ajut organismul sa lupte contra endometriozei. In plus, am de gind sa fac sport cit mai des, am citit ca efortul aerobic e extrem de bun in lupta pe care o ducem, m-am apucat de alergat, mi-am facut abonament la sala, sper sa ma tina.
Astea sint concluziile mele si planul meu de batalie, dupa ce m-am documentat o gramada pe diversele site-uri.

boo, imi pare sincer rau ca endometrioza a revenit, sper sa gasesti o rezolvare. La ce doctor mergi acuma ?
hera, dupa cum ai citit, eu nu-ti recomand sa tii dieta acuma, asteapta sa treaca efectul injectiilor. Acuma incearca sa maninci cit mai variat si sanatos, ca sa ai suficiente resurse in organism si sa contracarezi efectele secundare ale injectiilor. Poti sa iei ceva vitamine care sa te ajute.
smoly, cred ca perioada dupa care apare ciclul variaza de la persoana la persoana, am impresia ca e un jur de 80 de zile, dar dupa cum vezi sint si cazuri cum e cel al lui boo in care a durat si mai mult.
tanti, cred ca poti sa cauti la naturiste si homeopate, acolo sint mult mai multe informatii.

Concluzia mea e sa nu va lasati, endometrioza e o boala parsiva cu care nici doctorii nu stiu exact cum sa se lupte, depinde de noi sa avem o atitudine pozitiva si sa avem incredere ca avem puterea sa o invingem.

Mergi la inceput