Sunteti multumiti de munca voastra ?

Sunteti multumiti de munca voastra ? | Autor: sanziana72

Link direct la acest mesaj

Citeam deunazi un interviu cu o actrita care spunea cat de norocoasa se simte, pentru ca munca pe care o face e hobbyul ei.
Si atunci mi-am pus intrebarea daca pot zice si eu acelasi lucru. Nu prea. Voi unde va inscrieti ?

  1. Munca pe care o fac e pasiunea vietii mele
  2. Imi place munca pe care o fac, dar mi-ar place sa o schimb pentru ceva mai interesant
  3. Mi-e indiferent ce munca fac atat timp cat imi aduce banii necesari
  4. As schimba bucuros munca, dar nu am puterea sa o iau de la capat
  5. Urasc munca pe care o fac, dar nu imi permit financiar sa renunt la ea



Am editat ca sa pun munca peste tot. Deci nu ma intereseaza meseria care este scrisa in acte, ci ceea ce faceti voi zi de zi.

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

o data intrebi de "munca", alta data de "meserie", nu-s acelasi lucru. Poti avea o meserie si totusi sa ai altceva de munca, momentan.

Cristina
-----------------------------------------------
http://www.sos-satelecopiilor.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ei. Eu am alta varianta de raspuns: Imi place munca pe care o fac, chiar destul de mult, dar as lasa-o imediat pentru o viata fara griji pe o plaja in Bahamas.
Deci concluzia la mine este ca nu trebuie sa-mi schimb jobul, dar sigur trebuie sa incep sa joc la loto.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

si eu ma incadrez la alte doua variante:

1. nu imi displace ce fac; dar nici nu ma trezesc nerabdatoare sa ma apuc de munca. mai ales ca nu primesc suficienti bani pentru asta.

2. sunt intru totul de acord cu Adina, "munca" ideala as "presta-o" pe o plaja...



Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Cand esti cu adevarat pasionat de ceva, munca nu mai este o corvoada, ci o placere. Nu ca nu mi-ar place si mie pe o plaja in Bahamas (ba in momentul de fata chiar foarte mult), dar dupa ceva timp (luni, poate chiar ani) tot cred ca as simti nevoie sa fac si altceva. Sa creez ceva care sa imi aduca satisfactii. Sau macar sa gatesc o mancare mai speciala!

Eu as fi vrut sa fac un sondaj, dar nu stiu cum. Poate ma ajuta vreun moderator ?

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Sanzi, cand bagi sondajul, sa adaugi si varianta cu bahamas .

Ei, sigur ca te plictisesti in Bahamas, dar sunt atatea locuri de vizitat in lumea asta...incat nu ai timp sa traiesti sa le vezi pe toate.
Da, eu asta mi-as dori. Lucrez de mai bine de 10 ani, sunt foarte multumita cu jobul, cu salariul, insa mi-a trecut de ceva timp patosul asta de a face toata viata bani altora. As vrea mai mult timp pentru nevoile mele spirituale. Inca mai muncesc cu placere, trebuie sa recunosc, am toate motivatiile normale...dar crede-ma ca visul meu nu e sa merg in fiecare zi la servici. Sigur, nu-mi permit altfel.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

hm. greu de raspuns. in momentul asta, imi place enorm ceea ce fac, adica sa imi cresc puiuta. inainte de asta...uram cu tot sufletul nu munca in sine, ci colegii. dar munca nu, chiar imi placea. Insa nu as spune nici eu "pas" unei plaje din Bahamas...

Elena si Antonia (3 mai 2007)

Varsta Antoniei
poze cu Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by Adina Iulia

Sanzi, cand bagi sondajul, sa adaugi si varianta cu bahamas .



Mi-e ca daca pun si varianta cu Bahamas in sondaj nu va mai fi sondaj, toata lumea o sa vrea acolo. Si se va face o inghesuiala ca pana la urma o sa vrem toti la munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Pentru moment,da.Dar aspir la ceva mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonamea spune:

Unii chiar muncesc si se distreaza in Bahamas,pleaca printr-o firma si ajung cu bine acolo,muncesc si petrec ca in vis,fac bani frumosi si simt ca traiesc,altfel decat in frumoasa-saraca Romanie.Pot fi si romani fericiti,doar dorul de-acasa ii mai zgandara cate putzin.
Important e sa muncesti cu placere,sa fie ceva ce te pasioneaza,dar sa ai si satisfactii financiare,sociale.Meserie,profesie,oricum s-ar numi o munca cinstita bine facuta e acelas lucru.Cand mergi in lume nu te intreaba nimeni ce esti profesional,vede ce fel de om esti.Doar snobii isi etaleaza functiile in locuri unde nu e cazul.
La rand vrea sa intre in fatza ptr.ca este sau a fost dl.X.=nesimtire.
SUCCES CELOR CE PLEACA IN BAHAMAS!E POSIBIL PTR.TINERI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SEASOUL spune:

Imi place ceea ce fac momentan,insa dupa terminarea facultatii mi-ar placea sa gasesc un alt job.Doamne Ajuta!!:)

Mergi la inceput