Mamici de septembrie-octombrie 2007 (51)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Alinus Sa fii sanatoasa si sa ai numai bucurii! Nastere usoara si BB sanatos!

Pinacolada, si eu am patit-o cu eco la Euroclinic. Eram programata dimineata insa Herghe era in cezariana (programata!) si am stat pana a aparut, iar au intrat unii peste rand, a venit taticul fericit al copilului nascut cu o atentie, si uite asa am intarziat pe acolo peste 2 ore. Am ajuns intr-un suflet la Municipal ca de abia facusem fisa aia de prezentare, si noroc ca nu venise nici Badiu. Ce sa zic...eu ma gandeam din ce in ce mai serios la Euroclinic, ma tem sa nu nasc mai devreme, adica pana vine Badiu.
Legat de anestezie, mie mi-a facut la prima sarcina cu Naropin 1%, imi amintesc si acum ca m-au pus sa cumpar eu fiola ca nu mai aveau in spital.

Mami, nu cumva e BB care impinge? Am meu impinge acolo cu spatele sau cu funduletul.

Betty, te inteleg perfect, nici eu nu vreau cezariana, si sper sa nu fie cazul. Insa nasterea provocata nu e nici ea prea usoara, contractiile sunt mai puternice, mai dureroase, si e riscanta mai devreme pentru ca ei considera ca nu ai nascut normal intrucat BB nu era pregatit. Posibil ca o provocare mai devreme sa fie periculoasa pentru BB, nu cred ca era vorba de mamica. Nu stiu ce sa mai zic...Doctorita ta cand pleaca? De ce nu te gandesti sa nasti cu altcineva? Stiu ca e cam tarziu, dar uite si eu pot naste mai devreme si nu e medicul si posibil sa ajung la altcineva. Mai bine cauta pe cineva de rezerva si mai vezi tu. Imi dau si eu cu parerea...

Andreea, ce ma bucur ca ai rezolvat cu mobila. Abia astept pozele! De menajera nu mai zic nimic...Nu stiu cat de des vine a ta si cati clienti mai are. A mea depinde de banii astia, ia cel putin 8 mil pe luna, castiga mai bine ca sotul ei, si tot face scandal. Asta in opinia mea inseamna ca pentru ea este un simplu serviciu si nu pricep cum pleaca si vine cand vrea sau cum poate sa nu vine fara sa anunte. Ma rog, poate sunt eu prea pretentioasa. Dar eu consider ca ma port frumos si platesc bine si o respect ca om,si astept acelasi lucru. Dar ma rog...se pare ca ea nu are aceeasi parere. Deja a sunat de 2 ori acasa sa isi verifice copiii, este absolut exagerata. Nici eu nu sun pentru Alex de atatea ori de la serviciu, uneori nici nu am timp. Ea suna sa verifice ce face fata de 10 ani care sta cu bunica si ditamai baiatul de 17 ani, cu ingrijorare de ai zice ca a lasat bebelusi singuri in casa. Ca sunt mofturosi, ca nu se descurca, etc etc. Daca eram eu asa la serviciu cred ca eram somera acum.
Poate ne vedem pe 31 cand vii...depinde de ora insa, ca sotul meu pleaca si acum 3 zile si vine exact atunci si speram ca macar aniversarea casatoriei sa o serbam si noi. Insa sigur el nu va putea pana la 8 seara, asa ca daca am reusit sa ne vedem inainte ar fi super.




Rox 34+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Rodica, nu vreau sa te sperii, dar cu un copil in casa nu vei mai avea niciodata spatiu. Si nu e vorba de patut numai, dupa cateva luni te invadeaza lucrurile lui, haine si obiecte utile. De pe la 9 luni te invadeaza jucariile, calci pe ele, sunt peste tot. O sa fie un fel de a fi. Asa ii spuneam si cumnatei mele, care cred ca se minuna saraca atunci cand venea in vizita la noi, si sa acum a ajuns la vorba mea. In dormitor erau patutul si comoda, tone de haine. La bucatarie invadasera biberoanele, linguritele, sterilizator, blender, castronase. In hol era caruciorul. Plus multe lucruri puse peste el. In sufragerie erau tone de jucarii, tarcul. In baie era cadita si tineam si de prin cosmeticale. Nu mai zic creme si medicamente. Poate ti se pare exagerat acum...dar zau ne sufocam acolo. Ai sa vezi ca patutul e cel mai mic incovenient.

Rox 34+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Amar, suna bine descrierea ta…Asa as vreau si eu!
Roxali, ma buucr ca au iesit bine analizele, bravo!
Sabina, bine ai revenit! Ne bucuram de vestile bune!
Andreea, bine ca ai rezolvat cu mobila!
La Multi Ani, Alinush!
Roxana, eu te inteleg perfect cu teama de nastere cand e sotul plecat! Si eu pe el il vreau langa mine! Si nu exista nici o alta posibilitate pt el? Trebuie neparat sa fie acolo, banuiesc ca da!!! Offf!!! Si cand se intoarce?
Pinacolada, ce nasol….Si eu as muri de ciuda! Numai noi stim cat asteptam ecografiile astea si intalnirile cu bb mic!


Gabriela 32+ Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

RoxanaG doctorita mea spune ca la o nastere provocata copilul poate intra in suferinta fetala si ca evita. De plecat nu pleaca nicaieri si nu prea imi arde sa o schimb pentru ca este un medic excelent. In plus am auzit o goaza de pareri pozitive despre ea si este si sefa sectiei de ginocologie obstretica de la Euroclinic...asa ca am incredere in ea. Doar ca as fi preferat o nastere normala cu epidurala cu anestezic si nu cu analgezic.
Betty7834+ cu
AMR 34 zile

bulinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G

Legat de anestezie, mie mi-a facut la prima sarcina cu Naropin 1%, imi amintesc si acum ca m-au pus sa cumpar eu fiola ca nu mai aveau in spital.



Roxana, da-ne niste amanunte de anestezie... unde ti-a facut-o? in coloana? ai simtit durerile? cum a fost? e ca si epidurala?

Pupici

Asa creste Matias Filip
Rodica 32+ Matias Filip
AMR 7 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Annisia, ti-a explicat foarte bine Aniast cum e cu rejansa. Sa te uiti bine la tipul de rejansa pe care il alegi, cel care e mai tare e putin mai greu de tras cand se fac incretiturile. Eu mi-am facut perdelele si draperiile pe sistemul asta cu rejansa la Bucur, le-am dat vanzatoarei de la magazinul de la care am cumparat materialul si in 2 zile au fost gata. Tie parca iti trebuia numai draperii. Am vazut draperii frumoase si la Ikea si am inteles ca sunt gata aranjata sus, trebuie doar scurtate ca au 3 m.

Mandarinutza 34+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G

Rodica, nu vreau sa te sperii, dar cu un copil in casa nu vei mai avea niciodata spatiu. Si nu e vorba de patut numai, dupa cateva luni te invadeaza lucrurile lui, haine si obiecte utile. De pe la 9 luni te invadeaza jucariile, calci pe ele, sunt peste tot. O sa fie un fel de a fi. Asa ii spuneam si cumnatei mele, care cred ca se minuna saraca atunci cand venea in vizita la noi, si sa acum a ajuns la vorba mea. In dormitor erau patutul si comoda, tone de haine. La bucatarie invadasera biberoanele, linguritele, sterilizator, blender, castronase. In hol era caruciorul. Plus multe lucruri puse peste el. In sufragerie erau tone de jucarii, tarcul. In baie era cadita si tineam si de prin cosmeticale. Nu mai zic creme si medicamente. Poate ti se pare exagerat acum...dar zau ne sufocam acolo. Ai sa vezi ca patutul e cel mai mic incovenient.

Rox 34+
si Alexandra Maria (10.02.2004)





Te cred Roxana, si pana acuma ca eram doi ne era stramt, d`apoi acuma ca vine "printul"?! O sa ne descurcam cumva... ne trebuie doar rabdare... sanatosi sa fim...

Pupici

Asa creste Matias Filip
Rodica 32+ Matias Filip
AMR 7 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

La multi ani fericiti, Alinush!
Sim, cum ti-a iesit testul de toleranta la glucoza? Ca eu de acolo am pierdut firul si nu stiu cat timp am sa reiau din urma. Stiu ca n-ai scris pana tarziu in ziua respectiva, toate intrebam de tine. Am dedus ca e totul ok, dar stiua ca m-am tot gandit la tine in perioada asta, de-aia te intreb.
Maruntika, tu esti ok? Piciulika?

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
30+ Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Mami, nu mai stiu daca ti-a raspuns cineva in legatura cu dr. T............vine din concediu pe 31, deci pe 1 il gasesti la cabinet mai mult ca sigur.
Eu zic sa nu mai suni si sa te prezinti acolo direct, asa voi face si eu pe 10 august intrucat programari mai sunt doar pe 22 august si este mult prea tarziu.


Madalina 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Ufff,e cald rau.
Am ajuns si eu acasa,transpirata leoarca cu umezeala asta...
Am fost la doctor si surpriza am o chestie numita GPS care in timpul nasterii s-ar transmite la bebelina si i-ar afecta caile respiratorii si plamanii.Are cineva idee ce inseamna mai pe indelete,ca am cautat pe net dar nu am gasit.


Sabina Y. 32+
japonia prin ochii unui amator

Mergi la inceput