Mamici de Noiembrie-Decembrie 2007 (48)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

COLA???..Doamne nici prin gand nu-mi trece sa beau asa ceva ..nu am mai baut cola cred ca de vreun an de cand m-am lasat de fumat...sucuri acidulate oricum nu beau ...mai bag si eu cate o sticla de Lipton din cand in cand dar nu are cofeina...
BB multumesc mult...suna bine ce zici tu dar noi nu am mancat niciodata paste..te cred ca sunt bune ..hai ca eu as manca dar pe al meu nu stiu cat il conving sa pape..oricum o sa fac si ce mi-ai zis tu ca ma mananca curiozitatea ..dar astazi cred ca o sa comand ca m-am saturat de gatit ..eu fac mancare zilnic
DARLEENA.. a e ok daca tu ai fost in blugi...eu asa stiam ca e tinuta obligatorie...mersi pt pont
..fetelor momentan fug sa-mi iau ceva de haleala ca nici paine nu am in casa si revin sa va spun ce fac pana la urma

ROXANA 27+ "ursuletz" GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adalia spune:

quote:
Originally posted by pufulet74

Eu de cind fac ecografii nimeni nu mi-a zis nimic de col, cum se masoara, se vede la ecografie??
Acum ca ne pregatim sa plecam in Olanda as vrea sa stiu ca totul e ok ...

Iar apropo de zodii, eu nu cred ca exista zodie mai rea sau mai buna, fiecare are parti bune sau rele, calitati si defecte, lectii de invatat si daruri de oferit.

------------------------
Flory 24+ Joshua Raphael
Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk



pufu, , pe mine m-a chemat medicul gine la un control pe masa inainte de a pleca in italia in concediu (cu masina)...mie nu mi-a masurat nimeni lungimea colului pana acum, nici cu eco, nici la control, ci doar mi s-a spus ca este inchis...daca il verific, mie mi se pare ca nu are nici 2 cm. ar trebui sa ma alarmez??

mie dr mea mi'a zis ca lungimea colului nu are relevanta acum, decat daca se cunoaste lungimea lui de dinainte de sarcina!

voi ce stiti in legatura cu asta?

adalia 23+

a happy mom-to-be

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Roxana, si eu zic ca e absolut normal cu controalele prietenei tale. Nici eu nu am luat nimic in afara de acid folic, nu a fost necesar. Valorile rubeolei nu ai de-a face cu varsta, iar 31 de ani nu este o varsta atat de inaintata pentru a "trebuie" supravegheata mai mult. Limita este de 35 de ani, ceea ce inseamna tocmai ca la 35 de ani esti la limita, nu peste... Eu am 32 de ani si nu este necesara nici o supraveghere mai amanuntita!
Ce sa mai ia prietena ta, daca a iesit totul ok? Si chiar daca esti insarcinata nu-i problema daca alergi, dansezi, mergi cu avionul. Iar alcoolul in primele saptamani ale sarcinii tot nu face nimic, deci tocmai timpul asta in care in ca nu poti stii cu siguranta.
De fapt, dupa studiile facute, alcoolul nu este interzis pe perioada sarcinii, ci limitat, mai bine sa nu se bea, insa daca bei o data un pahar de vin nu face nimic la bb.
Eu nu vad nici o legatura intre valoarea rubeolei si varsta. Dar n-am inteles, ce i-a zis dr., rezultatele la analize sunt bune sau nu? Iar vitamine poate lua si fara sa-i spuna dr, nu? Sper totusi sa nu fie dr indiferent, asta-i cel mai rau...
Oricum sarcina usoara prietenei tale!

Vad ca vorbiti de zodii. Pai nu numai zodia propriu-zisa are importanta (daca are ;-) ), ci si ora nasterii, deci ascendentul etc. Al meu si cu mine suntem amandoi raci si se vede, foarte sensibili si incapatanati amandoi, ne pierdem in lumea sentimentala. El are ascendent varsator, care este semn de aer, iar eu fecioara, semn de pamant. Si aici se simte mult diferenta, eu fiind pragmatica, iar el vorbeste mereu in ipoteze. El insa are darul de a visa, adica a face planuri - iar eu de a le narui ca nu vad sa fie realistice. Intr-un fel e bine, daca gasim calea de mijloc!
Dar Stefania, adica de ce sunt rai racii? Ca e prima data ca aud asta
Eu stiam ca nu exista zodii bune si rele, fiecare are atributele ei, aste ne face variati, ceea ce eu zic ca-i bine!

Big Mamma, poate ii faci sotului surpriza sa te duci dupa el la serviciu si sa rezervi o masa undeva si sa-l inviti tu, unde-i place lui!

gill, poate daca faci un timp repauz la pat se reface colul, am auzit mai des! Si felicitari pentru fetita!

Ah, iarasi ajung la zodii: eu am (din intamplare?) multi prieteni balante, pesti insa cei care m-au marcat cel mai mult si mi-au ajuns cel mai aproape de inima au fost scorpioni. Cu toate ca sunt dificili si ne-am certat intotdeauna mult. Balantele iubesc pacea, insa imi fac mereu nervi ca nu pot lua hotarari rapide. Mereu in balanta... iar eu fiind impulsiva si luand hotarari "din burta", adica dupa cum simt, imi pierd rabdarea. Iar pestii sunt maaari visatori, insa cu pestii pot sta nopti intregi la taclale si intoarce cuvintele pe toate partile, este o placere sa vorbesti cu ei. Nu sunt insa visatori in meseria lor, n-as fiobservat asa ceva. Am trebuit sa va plictisesc si eu cu astea, nu?
Vasari, eu am chiar ff multi cunoscuti/prieteni balante, dar nici unul nu are nici cel mai mic talent la arte. Insa au de ibicei un simt estetic fff bine dezvoltat. Am o prietena balanta cu cae nu merg niciodata la shopping, ca ea numai defecte vede la orice. Aici e tras un firicel, aici parca se schimba culoarea... eu nu vad nimic, domnule, dar imi strica alegerile!

Roxana, tu vorbesti serios? N-ai mancat inca niciodata spaghetti sau alte macaroane??? Nu-mi vine sa cred!

Ok, am scris un mesaj kilometric, va pup si va mai citesc!
Adina 18+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

irinuta, si eu inainte beam doar cola, cate 2 l/zi, apa ioc, iar cand am aflat de bebe nu am mai pus gura pe cola (pana acuma 2 sapt!!) mi se parea ca mananc zahar cand gustam cola. acuma de 2 sapt zici ca sunt lula, vad numai cola in fata ochilor si cioco cu marzipan....

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 25+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Adalia, eu stiu ca are importanta mare, poate nu conteaza inainte de sarcina dar acum da. Eu stiu ca este canalul dintre uter si vagin, deci legatura dintre lumea intrauterina si cea exterioara.
Daca este f.f. scurt si deschis, risti in orice moment sa ajunga bb direct la capatul tunelului si sa scoata nasucul afara. In plus, daca este deschis-chiar daca nu exterm de scurt- intra tot felul de microbi si virusei acolo, pot ataca mebranele care tin punga cu bb si da nastere prematura si/sau afectarea fatului.
Poate stie cineva mai multe...
Eu stiam (dar poate gresesc) ca cel de maternitate (pre si post-natal) este suportat de angajator, iar cel de crestere a copilului pana la 2 ani de catre stat. Caut poze cu sora mea geamana, dar sa stii ca nu semanam absolut deloc- la trasaturi, culoare par si inaltime (ea 1.73, eu 1.64 )

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adalia spune:

quote:
Originally posted by anacami

Adalia, eu stiu ca are importanta mare, poate nu conteaza inainte de sarcina dar acum da. Eu stiu ca este canalul dintre uter si vagin, deci legatura dintre lumea intrauterina si cea exterioara.
Daca este f.f. scurt si deschis, risti in orice moment sa ajunga bb direct la capatul tunelului si sa scoata nasucul afara. In plus, daca este deschis-chiar daca nu exterm de scurt- intra tot felul de microbi si virusei acolo, pot ataca mebranele care tin punga cu bb si da nastere prematura si/sau afectarea fatului.
Poate stie cineva mai multe...
Eu stiam (dar poate gresesc) ca cel de maternitate (pre si post-natal) este suportat de angajator, iar cel de crestere a copilului pana la 2 ani de catre stat. Caut poze cu sora mea geamana, dar sa stii ca nu semanam absolut deloc- la trasaturi, culoare par si inaltime (ea 1.73, eu 1.64 )

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania



Cami,, eu am reprodus ce a zis medicul, nu parerea mea!! pt ca si eu aflasem de la voi ca trebuie sa aiba o anumita lungime! sorry daca v-am indus in eroare!

sa inteleg ca tu si sora ta ati fost gemeni bizigoti daca sunteti asa de diferite?

adalia 23+

a happy mom-to-be

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

quote:
Originally posted by slimatei

apropo' de acid folic voi mai luati mie dr. mi-a dat din primele luni de gravi si inca imi zice sa mai iau desi analizele erau bune...

rge de ce crezi ca o balanta e mai buna ca un scorpion? doar curiozitate!

Stefania20 nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine....
Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu am fost niciodata un manechin & foto cu burtici




Si mie mi-a zis la fel si ...eu asa fac...sper sa fie bine....iau cate 1 Elevit pe zi + 1 acid folic....iar de luna trecuta mi-a zis sa mai iau si Mg dar deja mi s-a parut prea mult si nu l-am luat inca....

22+ ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

BIG MAMMA , multumesc de sustinere!!



Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 25+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik






Sexxy mammma...eu am trimis poza ca vroiam camera video nu pt ca credeam ca poza aia e vreo super poza!Dar si tu ai primit multe laude din partea prietenelor noastre gravidutze deci astept sa mi te alturi la concurs...!!

22+ ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

irinuta, si eu inainte beam doar cola, cate 2 l/zi, apa ioc, iar cand am aflat de bebe nu am mai pus gura pe cola (pana acuma 2 sapt!!) mi se parea ca mananc zahar cand gustam cola. acuma de 2 sapt zici ca sunt lula, vad numai cola in fata ochilor si cioco cu marzipan....

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 25+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik






ce tare in sfarsit mai gasesc si eu pe cineva care ii place cioco cu martzipan!

22+ ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

ADINA sincer nu am mancat niciodata nici un fel din asta de spaghete, macaroane, etc...nu mi-au atras atentia...cat despre luat sot de la serviciu ..nu stiu ce sa fac..m-am gandit sa aranjez acasa sa fac frumos ..adica stiu sigur ca s-ar simti mai bine acasa dupa o zi caniculara si de munca..sa fac super racoare in casa, am luat acum lumanari, vreau sa aranjez o masa super si sa fac comanda de mancare chinezeasca...de sf valentin i-am facut asa si a mancat pt prima oara mancare chinezeasca si i-a placut extraordinar de mult...sa-l mai iau si de la serviciu?
..fetelor ma dusei dupa lumanari..m-am intors cu lumanari dar si cu prajituri (multe) si 2 costumase pt bebe, caciulitze, sosete

ROXANA 27+ "ursuletz" GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput