stresata - rubeola

stresata - rubeola | Autor: danycamy

Link direct la acest mesaj

Cred ca sunt insarcinata dar nu am facut rubeola in copilarie si sunt cam stresata de acest lucru, mai ales ca lucrez in invatamant. Medicul de familie mi-a zis in urma cu un an ca nu imi recomanda vaccinul pt ca ar putea avea urmari asupra fatului.(varicela am facut). S-ar putea sa am imunitate?Ce e de facut?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Buna!
Nici eu nu am imunitate la rubeola, nu mi-a venit sa cred cand am facut analizele, mai ales ca si eu am lucrat in invatamant.
Daca esti insarcinata nu mai poti face vaccinul,tot ce poti face sa-l protejezi pe bebe este sa te feresti de copii. Medicul meu m-a sfatuit sa nu iau copii mici in brate dar eu am ajuns sa-i ocolesc pe strada.
Daca lucrezi cu copii mici e mai rau, ca ei nu sunt inca vaccinati, la ceilalti cred ca se face vaccin la 14 ani (nu sunt sigura)
Incearca sa te relaxezi, stresul ii face rau lu' bebe, eu mi-am spus tot timpul ca, daca nu am facut timp de 32 ani rubeola, nu o sa fac chiar in astea 9 luni.
O portita de scapare ar fi imunoglobulinele care se administreaza daca ai intrat in contact cu o persoana bolnava de rubeola, si micsoreaza mult efectele pe care le-ar avea virusul asupra copilului.


adra_bell 23+ cu Eva-Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danycamy spune:

multumesc de sfat. sper sa nu ma mai gandesc la asta si sa fie totul bine, am sa gandesc precum tine ca gandesti sanatos!

Mergi la inceput